Miesiące wiosenne i letnie to okres, gdy okna i drzwi w domach przez długi czas pozostają otwarte. W najbardziej upalne dni wiele osób stara się ochłodzić nagrzane mury mieszkań, wietrząc pomieszczenia nawet przez całą noc. Jednak wraz z chłodniejszym powietrzem do wnętrza dostają się również owady, które potrafią wejść naprawdę wszędzie i napsuć przy tym właścicielom sporo krwi. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak pozbyć się nieproszonych gości? W poniższym tekście znajdziesz wiele przydatnych wskazówek.

Inwazja mrówek – jak rozwiązać problem?

Wzmożoną aktywność tych owadów można zaobserwować wiosną i latem. Jeżeli zauważysz wędrujące pod ścianami mrówki, oznacza to, że zwietrzyły w Twoim domu łatwo dostępne źródło pożywienia. Pierwszym krokiem powinno być więc zadbanie o czystość, przede wszystkim w kuchni, a także prawidłowe przechowywanie jedzenia. Aby pozbyć się mrówek, wykorzystaj zioła, takie jak lawenda, majeranek czy mięta, za których zapachem mrówki nie przepadają. Dobrym pomysłem jest również cynamon – wystarczy go rozsypać wzdłuż progów czy okiennych ram. Wiele osób poleca też sok cytrynowy – natrzyj nim miejsca, w których obserwujesz wzmożony ruch owadów.

Sprawdzone sposoby na komary

Komary to jedne z najbardziej irytujących owadów, z jakimi przychodzi mierzyć się latem. Niejedna impreza zakończyła się przedwcześnie właśnie przez ich wzmożone ataki. Co zrobić, gdy te insekty wtargną do Twojego domu? Ostatnimi czasy popularne stało się użycie aromatycznych wkładów podłączanych do gniazdek elektrycznych, które wydzielają nieprzyjemne dla komarów zapachy i odstraszają je. Innym sposobem jest wykorzystanie właściwości roślin takich jak mięta, pelargonia, komarzyca czy kocimiętka. One również wydzielają specyficzne aromaty działające odpychająco na komary, a przy tym są w pełni naturalne i przyjazne alergikom.

Pozbądź się pająków

W upalne dni pająki szukają zacienionych wilgotnych miejsc i często „wprowadzają się” do naszych domów. To nieproszeni goście, z którymi można skutecznie walczyć. Przydatne okażą się niektóre rośliny, na przykład lawenda czy mięta. Egzamin zdadzą olejki zapachowe, którymi należy spryskać okienne ramy i framugi drzwi wejściowych oraz tarasowych. Podobne działanie wykazuje sok z cytryny. Jeżeli jednak mimo wszystko wciąż odnajdujesz w swoim domu pająki, zastanów się nad zakupem specjalnego odstraszacza emitującego dźwięki na szkodliwej dla pająków częstotliwości. 

Co zrobić, gdy w domu pojawią się pluskwy?

Błędnym przekonaniem jest, że pluskwy to charakterystyczny element mieszkań zaniedbanych i starych. Insekty te mogą pojawić się i w nowoczesnej willi, a wszystko dlatego, że są przenoszone na ubraniach i torbach bagażowych. Bardzo często zajmują fotele miejskich autobusów czy innych środków transportu. Kiedy znajdą się już w domu, zamieszkują drobne szczeliny, szpary, bytują pod listwami podłogowymi, w meblach, tkaninach bądź chronią się za obrazami i tapetami.

Walkę z pluskwami należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia wszystkich miejsc, które mogłyby przypaść pluskwom do gustu, a następnie zabezpieczyć je tak, żeby nie mogły już tam wrócić. Usunięcie pluskiew, które rozgościły się już w Twoim domu i zdążyły się rozmnożyć, jest jednak bardzo trudne. Aby poradzić sobie z ich inwazją, należy wykorzystać specjalistyczne środki i narzędzia, na przykład myjkę parową. Nie polecamy robić tego na własną rękę, gdyż nieumiejętne wykorzystanie tego sprzętu może doprowadzić tylko do zniszczenia wielu domowych powierzchni.

Karaluchy – co zrobić, by je zwalczyć?

Karaluchy czy większe od nich prusaki są jeszcze bardziej odporniejsze, a ich inwazja to naprawdę spory problem. Owady te pojawiają się w mieszkaniu, wchodząc przez otwarte drzwi i uchylone okna. Najczęściej spotykane są w blokowiskach, rzadziej trzeba mierzyć się z nimi w domach jednorodzinnych. Karaluchy żywią się tak naprawdę wszystkim, więc trudno pozbawić ich źródła jedzenia. Na pojedyncze osobniki może wystarczyć pułapka zrobiona z pojemnika z piwem, jednak przy większej liczbie karaluchów będzie to chybiona próba. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie specjalistycznych oprysków w obrębie całego budynku – w przeciwnym razie problem bytujących w mieszkaniu karaluchów będzie nawracał.

Jak więc widać, z niektórymi owadami nawiedzającymi nasze domy można poradzić sobie za pomocą naturalnych sposobów. Są jednak i takie insekty, których samodzielnie nie zdołasz usunąć. W takiej sytuacji nie warto zwlekać. Jeśli zaobserwujesz problem, zleć dezynsekcję i sprzątanie specjalistycznej firmie, która przeprowadzi niezbędne działania w profesjonalny i skuteczny sposób.