Zanim uznasz budowę za zakończoną, musisz jeszcze po niej posprzątać, a to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Wszędzie rozniesiony proch, unoszący się w powietrzu pył, masa kurzu, uporczywe zabrudzenia oraz niezliczona ilość resztek materiałów budowlanych potrafi przyprawić właściciela o mocny ból głowy. Jak więc zabrać się za sprzątanie na budowie, żeby zrobić to najszybciej jak się da, a do tego skutecznie i bez szkody dla odnowionych przestrzeni? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Przygotuj potrzebne akcesoria

Aby rozpocząć sprzątanie po pracach budowlanych w sposób efektywny, nie możesz zapomnieć o zaopatrzeniu się w najpotrzebniejsze akcesoria. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednio szerokiej gamie jakościowych środków czystości i specjalistycznych preparatów, które okażą się niezbędne do walki z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami, jak na przykład zaschnięte resztki farb, tynku czy betonu.

Wyboru dokonuj w oparciu o rodzaj zanieczyszczeń, ale również uwzględniając specyfikę czyszczonych powierzchni. Równie istotne jest przygotowanie potrzebnego sprzętu. Koniecznie zadbaj o wypożyczenie odkurzacza przemysłowego z zestawem funkcjonalnych końcówek. Przydadzą się też mopy. Nie zapomnij o dużym zapasie ścierek i szczotek o rożnym kształcie, przygotuj duży pojemnik na wodę, worki na śmieci i mnóstwo szmatek – szczególnie tych z mikrofibry, które pomogą Ci na ostatnim etapie zebrać pojedyncze drobinki kurzu. 

Rozsądnie przeprowadź wstępne działania

Wchodząc na obszar budowy, Twoim pierwszym ruchem powinno być uprzątnięcie największych śmieci i pozostałości. Wyzbieraj pozostawione opakowania, resztki taśmy klejącej, walające się kawałki rozmaitych materiałów oraz wynieś niewykorzystane podczas remontu elementy. Dzięki temu pozbędziesz się przedmiotów i odpadków, które blokowałyby Ci drogę do bardziej specjalistycznych czynności. Jednym z takich elementów jest również folia ochronna. Nie ściągaj jej jednak na raz ze wszystkich przykrytych segmentów, ale zacznij od tych najwyższych. Jednocześnie rozpocznij odkurzanie i zamiatanie, mając pewność, że opadające resztki pyłu nie osiadają na Twoje meble i parkiety. 

Najpierw sprzątanie na sucho, dopiero potem na mokro

Miejsce prac budowlanych jest z reguły pełne kurzu. Zdarza się, że proch zalega wszędzie, więc należy zacząć od odkurzania. W żadnym wypadku nie staraj się zbierać pyłu na mokro, ponieważ doprowadzisz tym samym do zabłocenia powierzchni i tylko dołożysz sobie pracy. Do walki z kurzem przyda Ci się specjalistyczny odkurzacz przemysłowy. Opłaca się go wynająć, ponieważ jest on dostosowany do zbierania wymagających zanieczyszczeń, a ponadto ma większą moc ssącą, więc i Twoje działania nabiorą z nim tempa.

Niezbyt dobrym pomysłem jest korzystanie ze standardowego sprzętu, ponieważ możesz nadwątlić jego możliwości, a nawet zniszczyć. Po pracach budowlanych prochu jest naprawdę dużo, dlatego każde pomieszczenie odkurz co najmniej kilka razy, robiąc przy tym przerwy, tak aby wzniesiony w powietrze pył miał szansę opaść na ziemię. Dopiero później zacznij korzystać z wody i środków czystości.

Zacznij od góry

Na każdym etapie sprzątania po pracach budowlanych postępuje tak jak z folią ochronną, a więc zaczynaj od góry. Gdy folia zniknie już z Twoich powierzchnie, a pierwsze odkurzanie będzie za Tobą, możesz zacząć porządki „na poważnie”, robiąc to według zasady „od góry do dołu”. Wystartuj od omiecenia sufitów, następnie przejdź do odkurzenia ewentualnych wiszących mebli, ścian i okien.

Folię rozłożoną na podłodze usuń na samym końcu, dzięki czemu unikniesz wdeptywania prochu i zabrudzeń w panele czy parkiet. Sprzątając, nie zapominaj o tym, że dokładnego odkurzenia i umycia na mokro wymagają wszystkie powierzchnie, nawet te zabezpieczone. Wykorzystywane folie ochronne mają za zadanie bowiem maksymalnie ograniczyć przedostawanie się zanieczyszczeń na meble i wyposażenie, nie ochronią ich jednak w 100 procentach. 

Jak pozbyć się gruzu?

Prace budowlane często obejmują skuwanie czy tynkowanie powierzchni, co przyczynia się do powstawania gruzu. Co ważne, nie możesz traktować tych odpadków tak jak zwykłych śmieci, ponieważ jest to po prostu nielegalne. Jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje wynajęcie specjalistycznej firmy, która zajmie się odbiorem gruzu. Zadzwoń i ustal szczegóły, a pracownik podstawi odpowiedni kontener, do którego możesz wrzucać nie tylko cegłę, gruz, cement czy resztki tynku, ale też inne odpady budowlane, takie jak szkło, drewno, glazurę, rury, opakowania po środkach chemicznych i resztki tworzyw sztucznych. Współpracę rozpocznij najlepiej na samym początku, dzięki czemu na bieżąco będziesz mógł gromadzić śmieci budowlane w kontenerze, zachowując tym samym większy porządek w miejscu pracy i pozbywając się konieczności przenoszenia odpadków do pojemnika już po zakończeniu remontu.

Sprzątanie generalne

Nawet jeśli prace budowlane obejmują tylko część nieruchomości, musisz zdawać sobie sprawę, że proch bardzo łatwo się roznosi. Bardzo możliwe, że pył znajdzie się też tam, gdzie nie prowadzono żadnych działań. Dlatego zakończenie działań najlepiej uznać za okazję do przeprowadzenia generalnych porządków. Dzięki temu z kurzem uporasz się za jednym razem. 

Porządki na budowie? Zaufaj firmie sprzątającej

Jak widzisz, sprzątanie po pracach budowlanych to zadanie równie wymagające co samo ich wykonanie. Zakres działań, które trzeba podjąć i środków oraz urządzeń, w które trzeba się wyposażyć, jest naprawdę ogromny. O czasie, który przeznaczyć trzeba na sprzątaniem już nawet nie wspominamy… Co więc zrobić, gdy nie masz sił, możliwości na wzięcie urlopu albo po prostu chęci, żeby posprzątać samodzielnie? W takim przypadku porządki zleć profesjonalnej firmie sprzątającej – właśnie takiej jak nasza. Wykwalifikowani pracownicy zajmą się wszystkim w fachowy sposób, używając przy tym nowoczesnego sprzętu i niezawodnych preparatów. Ty zaoszczędzisz natomiast czas i siły, a zarazem zyskasz pewność, że doprowadzimy powierzchnie idealnego stanu.