Przestrzenie coworkingowe to biurowe wnętrza dla osób pracujących indywidualnie. Są one profesjonalnie wyposażone, bardzo różnorodne i najczęściej nowoczesne. Aby innowacyjnie zagospodarowane miejsce spełniało swoje funkcje, musi być nieprzerwanie utrzymywane w doskonałym stanie, za co odpowiadają firmy sprzątające. Z jakimi wyzwaniami się spotykają, obsługując przestrzenie coworkingowe? Przeczytaj poniżej.

Co to jest przestrzeń coworkingowa?

Aby opisać, jakie wyzwania czekają firmę sprzątającą w przestrzeniach coworkingowych, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym ona w zasadzie jest. To nowe, jak na polskie realia, pojęcie określa przestrzeń biurową stworzoną dla wielu osób, najczęściej ze sobą niepowiązanych, które potrzebują profesjonalnie wyposażonego wnętrza, żeby móc realizować w nim swoje obowiązki zawodowe. Z przestrzeni coworkingowych korzystają najczęściej freelancerzy, ale także rozmaite zespoły projektowe. To stosunkowo nowe rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ umożliwia osobom samozatrudnionym efektywniejszą pracę poza domem, a ponadto jest korzystniejsze finansowo niż standardowe wynajmowanie powierzchni biurowej lub całego lokalu.

Czym wyróżnia się przestrzeń coworkingowa?

Przestrzenie coworkingowe to przede wszystkim ergonomicznie i rozmyślnie zagospodarowane wnętrza przypominające biuro. Różnią się od niego jednak szczegółowym planem i różnorodnością dostępnych stanowisk pracy. W zależności od potrzeb wynajmującego miejsce może zostać wyposażone w niezbędne akcesoria czy uzupełnione o sprzęty. Podmioty oferujące wynajem wnętrz coworkingowych muszą zadbać także o udostępnienie toalet, przestrzeni jadalnych i kuchni, ponieważ jest to niezbędne, żeby stworzyć wynajmującym komfortowe warunki i zainteresować ich właśnie swoją ofertą. Wielu właścicieli udostępnia również sale konferencyjne, pojedyncze, zabudowane boksy, pokoje projektowe oraz stanowiska w strefie open space.

Aspekty czasowe i dobra organizacja

Przestrzenie coworkingowe są praktycznie nieustannie otwarte i dostępne bez ograniczeń, co dla freelancerów stanowi ogromną zaletę i daje szansę na elastyczne prowadzenie służbowych działań. Dla firm sprzątających jest to jednak wyzwanie, ponieważ trudno wyznaczyć dokładnie określony czas, w którym można by jakościowo i sprawnie posprzątać. To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby wynająć profesjonalną firmę, która dobrze zarządza swoimi doświadczonymi kadrami. Agencja sprzątająca musi bowiem wyjątkowo sprawnie zorganizować swoje działania, planując je w oparciu o wszystkie dostępne dane, tak aby możliwe było skuteczne czyszczenie i porządkowanie przestrzeni coworkingowych bez szkody dla pracujących w danym czasie freelancerów czy zespołów.

Przestrzeń coworkingowa a różnorodność usług

Wnętrza udostępnione freelancerom mogą się różnić, jednak oprócz przestrzeni typowo biurowych mogą korzystać oni z łazienek, przestrzeni kuchennych i jadalnych, a niektórzy wynajmujący proponują swoim klientom nawet bogato wyposażone strefy relaksacyjne. Obszar przypomina więc wręcz domowe wnętrza, w których utrzymanie porządku to duże wyzwanie. Dodatkowo pracownicy firm sprzątających muszą się mierzyć z dużą liczbą specjalistycznego wyposażenia. Jakościowe i bezpieczne sprzątanie zaawansowanych urządzeń elektronicznych, rozmaitych akcesoriów czy innych drogich sprzętów to duża odpowiedzialność. Sprzątający muszą dysponować odpowiednią wiedzą, żeby jak najefektywniej poradzić sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Niezbędna okaże się im również szeroka gama środków czyszczących do rozmaitych powierzchni i materiałów.

Sprzątanie, ale i dezynfekcja

Sprzątanie jest konieczną, ale i dość standardową usługą. W przestrzeniach coworkingowych warto postawić jednak na coś więcej – mowa o profesjonalnej dezynfekcji. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy ciągle mierzymy się z wymogami sanitarnymi narzucanymi przez władze. Dlatego też ważne jest, żeby oprócz utrzymania czystości przestrzenie coworkingowe regularnie i jakościowo dezynfekować. To bardzo istotne, gdyż właśnie w tych miejscach pojawia się mnóstwo niezwiązanych ze sobą osób, a ich rotacja jest bardzo intensywna. Wraz z większą liczbą freelancerów wynajmujących swoje „biura” w różnych godzinach wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i innych patogenów. Z pewnością jest ono większe niż w przypadku tradycyjnej firmy, gdzie w danej przestrzeni codziennie spotyka się konkretna liczba tych samych pracowników. 

Firmy chcące świadczyć profesjonalne usługi sprzątania przestrzeni coworkingowych muszą się zaopatrzyć w specjalistyczne środki dezynfekcyjne i przeszkolić swoich pracowników w zakresie ich prawidłowego użycia. Pragnąc powierzyć utrzymanie porządku firmie sprzątającej, nawiąż współpracę z doświadczoną i rzetelną agencją, właśnie taką jak nasza. Dzięki temu zagwarantujesz swoim klientom dostęp do wyjątkowo czystych i zadbanych przestrzeni coworkingowych.