Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone na warunki atmosferyczne, czy wewnętrzne, które zbierają codzienne ślady użytkowania — kluczowe jest zastosowanie odpowiednich metod czyszczenia. W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby czym czyścić drzwi, aby zawsze prezentowały się jak nowe.

Najczęstsze przyczyny brudnych drzwi

Drzwi mogą stać się brudne z wielu powodów. Codzienna eksploatacja, zmienne warunki pogodowe czy zwykły kurz i brud gromadzący się na powierzchni – to tylko niektóre z nich. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn.

Najczęstsze przyczyny zabrudzonych drzwi:

 • dotykanie drzwi rękoma i palcami — często zostawiamy przy tym tłuste ślady, zwłaszcza w pobliżu klamek.
 • kurz unoszący się w powietrzu — osiada na drzwiach, podobnie jak na meblach i innych elementach wyposażenia.
 • zwierzęta domowe — ich sierść i ślady łap mogą osadzać się na powierzchni drzwi.
 • zabrudzenia mechaniczne — takie jak kurz, błoto czy inne zanieczyszczenia przenoszone z zewnątrz.
 • warunki atmosferyczne — deszcz, śnieg, a nawet słońce mogą wpływać na stan drzwi zewnętrznych, powodując ich zabrudzenie lub blaknięcie.

Czym czyścić drzwi drewniane?

Do czyszczenia drzwi drewnianych najlepiej użyć delikatnego detergentu do drewna rozcieńczonego w letniej wodzie. Zazwyczaj są to specjalistyczne mleczka na bazie naturalnych wosków. Drewno można czyścić także płatkami mydlanymi lub tzw. szarym mydłem.

Należy unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Do usuwania kurzu i brudu można użyć miękkiej ściereczki lub mikrofibry. Po umyciu drzwi należy je dokładnie wytrzeć do sucha.

Dodatkowe wskazówki:

 • Do czyszczenia drewnianych drzwi lakierowanych można użyć specjalnego mleczka do drewna.
 • Do usuwania tłustych plam można użyć mieszaniny wody z octem w proporcji 1:1.
 • Do odświeżenia koloru drewna można użyć oleju do drewna.

Czym czyścić drzwi lakierowane?

Do czyszczenia drzwi lakierowanych należy użyć delikatnego detergentu do powierzchni lakierowanych rozcieńczonego w letniej wodzie. Idealny będzie delikatny roztwór mydlany. 

Unikaj środków zawierających alkohol lub rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić lakier. Do usuwania kurzu i brudu można użyć miękkiej ściereczki lub mikrofibry. Po umyciu drzwi należy je dokładnie wytrzeć do sucha.

Dodatkowe wskazówki:

 • Do usuwania tłustych plam można użyć mieszaniny wody z octem w proporcji 1:0,5.
 • Do nabłyszczania drzwi lakierowanych można użyć specjalnego płynu do nabłyszczania.

Czym czyścić drzwi laminowane (z okleiny)?

Do czyszczenia drzwi laminowanych (z okleiny) należy użyć delikatnego detergentu takiego jak płyn do mycia naczyń.

Nie stosuj agresywnych środków czyszczących ani zbyt dużo wody, by nie doprowadzić do pęcznienia materiału. Regularne przecieranie suchą ściereczką pomoże zachować czystość na dłużej.

Dodatkowe wskazówki:

 • Do usuwania rys na drzwiach laminowanych można użyć specjalnego wosku do mebli.

Czym czyścić drzwi zewnętrzne metalowe?

Do mycia drzwi zewnętrznych metalowych należy użyć delikatnego detergentu do powierzchni metalowych rozcieńczonego w letniej wodzie. Specjalistyczny detergent możesz zastąpić także płynem do naczyń.

Należy unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić metal. Do usuwania kurzu i brudu można użyć miękkiej ściereczki lub mikrofibry. Po czyszczeniu dokładnie osusz powierzchnię, aby uniknąć powstawania plam.

Dodatkowe wskazówki:

 • Do usuwania rdzy z drzwi metalowych można użyć specjalnego preparatu do usuwania rdzy.
 • Do ochrony drzwi metalowych przed korozją można użyć specjalnego lakieru ochronnego.

Czym wyczyścić ościeżnice?

Do czyszczenia ościeżnic można użyć tej samej metody, co do czyszczenia drzwi. Należy jednak pamiętać, aby dostosować rodzaj detergentu do materiału, z którego wykonana jest ościeżnica. W przypadku ościeżnic drewnianych należy użyć delikatnego detergentu do drewna, a w przypadku ościeżnic lakierowanych — delikatnego detergentu do powierzchni lakierowanych.

Dodatkowe wskazówki:

 • Do usuwania kurzu i brudu z ościeżnic można użyć odkurzacza z końcówką do czyszczenia mebli.
 • Do usuwania tłustych plam z ościeżnic można użyć mieszaniny wody z octem w proporcji 1:1 (należy uważać z octem przy okleinach, zwłaszcza tych kolorowych).
 • Do nabłyszczania ościeżnic lakierowanych można użyć specjalnego płynu do nabłyszczania.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja drzwi?

Dla utrzymania drzwi w dobrym stanie ważna jest ich regularna pielęgnacja. Dlatego zaleca się czyszczenie drzwi zewnętrznych przynajmniej raz na dwa tygodnie i mycie drzwi wewnętrznych raz na tydzień.

Pielęgnacja drzwi nie zawsze musi polegać na ich gruntownym myciu. Im częściej podchodzimy do ich czyszczenia, tym mniej wysiłku musimy w niego włożyć. Podstawowa pielęgnacja powinna polegać na odkurzaniu drzwi miękką szczotką i przecieranie ich wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem, takim jak płyn do naczyń. Należy przy tym pamiętać, że po każdym takim zabiegu, drzwi musimy pozostawić idealnie suche.

Dobrze jest, zwłaszcza w przypadku drzwi drewnianych, raz do roku pokryć je preparatem ochronnym.

Stosując nasze proste wskazówki, możesz z łatwością utrzymać swoje drzwi w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność. Jeśli potrzebujesz więcej porad, śledź nasz blog. A jeśli mierzysz się z dużą ilością drzwi w swojej firmie, skorzystaj z naszej usługi profesjonalnego sprzątania biur.

FAQ — Najczęstsze pytania o metody czyszczenia drzwi

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czym czyścić białe drzwi?

Białe drzwi najlepiej czyścić przy użyciu łagodnych detergentów lub roztworu wody z mydłem. Unikaj silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię.

Dlaczego białe drzwi żółkną?

Żółknięcie białych drzwi może być wynikiem ekspozycji na słońce, dymu tytoniowego lub użycia nieodpowiednich środków czyszczących.

Czym umyć zżółknięte drzwi?

Zżółknięte drzwi można próbować oczyścić delikatnymi środkami wybielającymi lub specjalistycznymi preparatami do czyszczenia białych powierzchni. Można też spróbować użyć pasty do zębów, nanosząc ją na miękką gąbkę i polerując, a następnie zmywając pastę przy użyciu miękkiej wilgotnej szmatki.

Jakich detergentów używać do mycia drzwi?

Do mycia drzwi zalecane są łagodne detergenty, najlepiej w płynie, które nie zostawiają smug i są bezpieczne dla różnych typów powierzchni.

Czy można myć drzwi naturalnymi środkami do czyszczenia?

Tak, można używać naturalnych środków, takich jak roztwór wody z octem lub sodą oczyszczoną, które są skuteczne i bezpieczne dla większości powierzchni.

Jak usunąć ślady palców z drzwi?

Ślady palców usuwa się najskuteczniej przy użyciu miękkiej ściereczki zamoczonej w roztworze wody z niewielką ilością łagodnego detergentu takiego jak płyn do naczyń. Można też użyć wody z octem.

Czym czyścić drzwi matowe?

Drzwi matowe najlepiej czyścić używając miękkiej ściereczki lub gąbki i łagodnego roztworu mydlanego, unikając silnych preparatów i środków, które mogą pozostawić połysk.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Porządek w kuchni. Sprzątanie kuchni przez panią, która ma na rękach żółte rękawiczki i trzyma niebieską ściereczkę.
  Porady sprzątające

  Porządek w kuchni — jak go utrzymać?

  Utrzymanie porządku w kuchni to wyzwanie, z którym mierzy się każdy z nas na co dzień. Kuchnia jest sercem domu,...
  11 marca, 2024
  Czyszczenie granitu przy pomocy ściereczki.
  Porady sprzątające

  Czyszczenie granitu — czym czyścić kamień naturalny?

  Granit jest jednym z kamieni naturalnych, które ma szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Niestety jednak czyszczenie...
  12 lutego, 2024
  Jak segregować śmieci?
  Porady sprzątające

  Jak segregować śmieci? Zasady i znaczenie segregacji

  Nie tylko czarny! Żółty, niebieski, zielony i brązowy - jakie znaczenie mają te kolory pojemników na odpady? Jak segregować śmieci...
  22 stycznia, 2024

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

  Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
  4 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

  Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
  19 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024