Nie będzie zaskoczeniem, gdy powiemy, że woda, soda i ocet pomogą uratować przypalony garnek. To 3 produkty, które znajdują się w każdej kuchni, potrafią zdziałać cuda i pomóc w wielu porządkach, choć trzeba wiedzieć, jak ich używać. Nie są to jednak jedyne metody na to, jak wyczyścić przypalony garnek. Przeczytaj artykuł i poznaj inne.

Przypalony garnek – jak to się stało

Wystarczy chwila nieuwagi, by mleko się rozlało, prawda? W tym czasie nie tylko zaleje kuchenkę, ale też może przypalić się na dnie garnka. Zresztą to nie jedyna przyczyna, zabrudzenia, które ciężko usunąć nawet przy intensywnym programie zmywarki. O tym, jak wyczyścić kuchenkę pisaliśmy tutaj: czyszczenie kuchenki gazowej, ale jak poradzić sobie z przypalonym dnem garnka?

Możesz być świetnym kucharzem, ale wystarczy, że zajmiesz się przygotowywaniem innej części dania, a wysoka temperatura zrobi swoje. Nietrudno o przypalenie, które nie da się łatwo pozbyć. Co zrobić? Jak umyć przypalony garnek?

Czym wyczyścić przypalony garnek – 7 sprawdzonych sposobów

Zanim skorzystaj z jednej z naszych sprawdzonych metod, zwróć uwagę, że nie każda z nich nadaje się do wszystkich typów garnków. Materiał, z którego wykonany jest garnek, możesz łatwo uszkodzić, jeśli zastosujesz niewłaściwe środki i sposób czyszczenia. Dlatego najpierw poznaj sprawdzone sposoby, a potem zapoznaj się z informacją, której z nich możesz użyć dla swojego typu garnka, o czym piszemy w dalszej treści artykułu. Poniżej znajdziesz sprawdzone domowe sposoby na przypalony garnek.

Sposób 1 – sól kuchenna

Sól to przyprawa, która znajdzie się w każdej kuchni. Jest niezawodna w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń, ale z uwagi na grube ziarenka soli, musisz na nią uważać.

O ile garnki żeliwne możesz śmiało szorować gąbką lub szczotką, o tyle szorowanie powłoki garnków, wykonanych z innych materiałów, mogłoby je uszkodzić. Dlatego przypadku garnków z innych materiałów wsyp do wewnątrz 1 szklankę soli i zalej 3 szklankami wody, a następnie pozostaw na minimum 6 godzin (im bardziej przypalony garnek, tym dłuższe moczenie zastosuj). Po tym czasie wystarczy wypłukać garnek i dobrze go umyć, a jeśli spalenizna nie zejdzie do końca, czynność możesz powtórzyć.

Z kolei jeśli chodzi o garnki żeliwne możesz użyć metody na sucho, czyli wsypać sól i bez wody szorować gąbką lub szczotką, aż do usunięcia przypalenizny.

Sposób 2 – ocet

Ocet to jeden z tych produktów spożywczych, który bardzo często znajduje zastosowanie w myciu różnego rodzaju zabrudzeń. Nie inaczej jest w przypadku spalenizny, choć akurat do garnków emaliowanych się nie nadaje. Może nie uszkadza ich znacznie, ale może prowadzić do zmatowienia. Doskonale natomiast sprawdza się w usuwaniu spalenizny z garnków ze stali nierdzewnej. Wystarczy na dno wlać roztwór wody z octem w proporcjach 1:3, tak aby sięgał ok 3 centymetrów wysokości garnka, a następnie doprowadzić go do wrzenia, po czym wyłączyć palnik i pozostawić na minimum 8 godzin. Po tym czasie łatwo usuniesz nawet uciążliwą spaleniznę. Wystarczy, że oderwiesz ją drewnianą szpatułką, a następnie umyjesz garnek płynem do mycia naczyń.

Sposób 3 – soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdza się świetnie do usuwania spalenizny z większości typów naczyń, choć nie w przypadku aluminium. Pozostałe garnki łatwo wyczyścić, jeśli wsypiesz na ich dno 3 łyżeczki sody i dodasz niewielką ilość wody tak, aby powstałą gęsta papka. Niestety, podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych metod, nie możesz od razu zabrać się za szorowanie, a musisz odczekać kilka godzin, aby później przy użyciu gąbki doczyścić przypalony garnek.

Sposób 4 – cola

O napojach typu cola można powiedzieć wiele złego, ale można też pochwalić ją za swoje właściwości, które pomagają usunąć spaleniznę ze stali nierdzewnej. Wystarczy wlać do garnka tyle coli, aby zakryła przypaloną powierzchnię, a następnie gotować przez 15 minut na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Po 15 minutach wyłącz palnik, pozostaw napój do ostudzenia, a następnie wylej i umyj go tak, jak myjesz garnki na co dzień. Zdziwisz się, jak łatwo pozbędziesz się ze spalenizny.

Sposób 5 – kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy to kolejny środek spożywczy, który znajduje szereg zastosowań. Doskonale radzi sobie zwłaszcza z usuwaniem kamienia z czajnika, ale nie tylko. Kwaskiem cytrynowym możesz wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej. Wystarczy, że wsypiesz torebkę kwasku na dno garnka i zalejesz gorącą wodą. Nie musisz tego gotować. Poczekaj do ostudzenia się wody, a przypalone resztki jedzenia same powinny odkleić się od powierzchni garnka. Pozostałości łatwo usuniesz myjąc go w tradycyjny sposób.

Sposób 6 – ryż

Ryż nie tylko ma właściwości higroskopijne, przez co używa się go do usuwania wilgoci, na przykład wtedy, gdy zalejesz telefon, ale równie dobrze radzi sobie z przypalonymi resztkami jedzenia na dnie garnka. Po prostu wsyp na dno tyle szklanek ryżu, aby dobrze je przykrył i zalej 2-4 szklankami wody. Następnie zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 15-20 minut do miękkości. Po czym ryż musi ostygnąć w garnku, a następnie usuń go z pomocą drewnianej łyżki i umyj płynem do naczyń.

Pamiętaj jednak, że ryż równie łatwo jest przypalić, dlatego w trakcie gotowania kontroluj ilość wody i w razie potrzeby dolewaj ją na bieżąco. Ten sposób świetnie sprawdza się do niemal każdego typu garnka, zwłaszcza do aluminiowych, z którymi należy obchodzić się niezwykle ostrożnie.

Sposób 7 – tabletka do zmywarki

Mycie przypalonych garnków w zmywarce, nawet używając programu intensywnego mycia silnych zabrudzeń, nie zadziała w przypadku mocnej spalenizny, która pokrywa powierzchnię garnka. Jednakże wystarczy, że wcześniej rozkruszysz 1 tabletkę do zmywarki i wsypiesz ją do garnka, a następnie zalejesz szklanką ciepłej wody (ok 50 stopni Celsjusza). Pozostaw ją tak w garnku na co najmniej 8 godzin, a potem wylej z niego wodę, włóż do zmywarki lub umyj gąbką pod zlewem. Ten sposób potrafi przywrócić blask, zwłaszcza garnkom ze stali nierdzewnej.

Czym wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej możesz bezpiecznie czyścić z użyciem większości wspomnianych przez nas metod. Bardzo dobrze sprawdza się ocet i soda oczyszczona, a jeszcze lepiej cola i tabletka do zmywarki. Niezależnie od tego, jakiego sposobu użyjesz, każdy pomoże Ci usunąć przypalenie. Wystarczy, aby po wybranym zabiegu umyć naczynie i dobre wypłukać wodą.

Jak usunąć spalenizną z garnka emaliowanego?

Garnki emaliowane możesz czyścić za pomocą ryżu lub tabletki do zmywarki. W obu przypadkach bez żadnych obaw o zniszczenie jego powłoki. W przypadku pozostałych metod musisz uważać i pamiętaj, że do czyszczenia garnków emaliowanych ocet absolutnie się nie nadaje. Może powodować matowienie powłoki i odsłaniać warstwę stali, przez co łatwo nim go zniszczyć.

Jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny?

Jeśli chcesz czyścić przypalony garnek żeliwny, użyj ryżu lub soli, którą możesz wyszorować resztki spalonego jedzenia. Po prostu wsyp sól na dno, chwyć gąbkę lub szczotkę i szoruj nią spalony garnek, aż do pozbycia się najgrubszych warstw, a jeśli to nie pomoże, wlej do garnka roztwór wody z octem, zagotuj, zdejmij garnek z ognia i pozostaw do wystudzenia. Po takim zabiegu wypłucz garnek ciepłą wodą.

Jak uratować przypalony garnek aluminiowy?

Garnki aluminiowe szybko się nagrzewają, dlatego łatwo też je przypalić. Niestety o wiele trudniej jest je wyczyścić. Nie możesz tu użyć większości metod, o których wspominamy, ale bezpiecznie możesz podgrzewać w nim wodę z tabletką do zmywarki, a jeśli jest mocno przypalony, to wcześniej użyć metody z ryżem. W ten sposób łatwiej pozbędziesz się przypalonych na dnie pozostałości jedzenia.

Jak wyczyścić przypalony garnek od spodu?

No dobrze, wiesz już, jak wyczyścić przypalony garnek wewnątrz, ale jak poradzić sobie ze spalonym tłuszczem, który przylega do jego spodu? Tłuszcz, który spływa po zewnętrznej części naczyń do dołu, przypalany jest przez ogień lub grzałkę i osadza się tak silnie, że zwykły płyn do mycia naczyń nie poradzi z nim sobie. Co zatem zrobić?

Do czyszczenia spodu garnków niezawodna jest soda oczyszczona. Na spód garnka nasyp grubą warstwę sody oczyszczonej i spryskaj ją wodą. Możesz też wsypać pół szklanki sody do dużej miski, w której zmieści się przypalony garnek i do niej wlać trochę wody, a następnie wstawić tam garnek. Odczekaj co najmniej pół godziny, po czym przy pomocy szorstkiej strony gąbki wyszoruj. Powtarzaj tyle razy, aż uzyskasz zadowalający efekt, a następnie spłucz wodą.

Jak domyć przypalony garnek?

Przedstawione przez metody czyszczenia naczyń, powinny Ci pomóc usunąć nawet najbardziej uciążliwą spaleniznę. Jednak nie zapomnij, aby później umyć garnek. Po każdym z przedstawionych przez nas zabiegów myjemy garnek jak zwykle. Możesz zatem użyć gąbki i płynu do naczyń, a następnie porządnie wypłukać w zlewie, albo też włożyć garnek do zmywarki, a gdy znów spotka Cię konieczność zmierzenia się z kuchennym wyzwaniem, zajrzyj na nasz blog po inne porady.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024
  Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

  Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
  4 marca, 2024
  Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

  Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
  19 lutego, 2024
  Jak pozbyć się muszek owocówek?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się muszek owocówek? 3 sprawdzone sposoby

  Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute....
  29 stycznia, 2024
  Plamy z barszczu.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Plamy z barszczu — jak je usunąć?

  Barszcz czerwony to nie tylko smaczne danie, ale także potencjalne źródło niechcianych plam na obrusach, ubraniach i innych tkaninach. Plamy...
  18 grudnia, 2023
  Sprzątanie po remoncie przy pomocy odkurzacza przemysłowego
  Uciążliwe zabrudzenia

  Sprzątanie po remoncie — jak zacząć?

  Odliczamy dni do końca remontu, marzymy o momencie, kiedy wypakujemy z kartonów talerze i zawiesimy na ścianach ramki z ukochanymi...
  27 listopada, 2023
  Jak usunąć pleśń z silikonu domowymi sposobami
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć pleśń z silikonu? Domowe sposoby

  Silikon jest powszechnie używany w łazienkach do uszczelniania połączeń między płytkami, wannami, prysznicami i umywalkami. Jest to elastyczny i trwały...
  13 listopada, 2023
  Jak usunąć klej z różnych powierzchni
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć klej z różnych powierzchni?

  Zapewne mało kto z nas się nad tym zastanawia, ale wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec, że kleje są nieodłącznym elementem...
  6 listopada, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024