Żelazko jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi w każdym domu, ale w trakcie prasowania łatwo przypalić niektóre tkaniny, a nawet jeśli nie jest to widoczne od razu, to drobinki włókien zostają na jego powierzchni. Z czasem stopa żelazka może stać się zanieczyszczona i tracić swoją skuteczność. Co więcej, zanieczyszczenia takie jak osad wapnia i resztki materiału mogą pozostawiać plamy na odzieży, dlatego chcemy Ci powiedzieć, jak możesz sobie z nimi poradzić. W tym artykule omówimy, jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami.

Jak powstają zanieczyszczenia na żelazku?

Zdajemy sobie sprawę, że osoby szukające informacji na temat tego, jak wyczyścić żelazko, najczęściej mają problem z przypaloną powłoką jego stopy, ale to nie jedyne zanieczyszczenia, jakie na niej powstają. W trakcie codziennego użytkowania, na stopie żelazka osadza się także kamień, a w zasadzie wapń i inne minerały obecne w wodzie, którą wykorzystujesz do uzyskania pary. Ponadto, używanie zbyt wysokiej temperatury do prasowania delikatnych materiałów może spowodować, że te przykleją się do stopy żelazka i będą trudne do usunięcia. Jak sobie poradzić z jednym i drugim rodzajem brudu?

Czym wyczyścić stopę żelazka?

Zadając sobie pytanie, czym wyczyścić przypalone żelazko, mamy zwykle na myśli jego stopę. To właśnie na niej pozostaje osad z wapnia, gdy używamy nieodpowiedniej wody i to na niej właśnie zostaje spalony materiał. Niejednokrotnie brud jest na tyle uporczywy, że ciężko znaleźć jakikolwiek skuteczny specyfik. Często biegniemy wówczas do sklepu, aby kupić specjalistyczny środek. Musisz jednak wiedzieć, że większość takich zabrudzeń da się usunąć domowymi metodami.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Wystarczy chwila nieuwagi, zwrot głowy w drugim kierunku, by przypalić koszulę czy ulubioną bluzkę. Nie dość, że ubranie najczęściej nadaje się już tylko do wyrzucenia, to na powierzchni stopy pozostaje przypalona tkanina. Czym wyczyścić żelazko z takiej spalenizny? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest sok z cytryny, ale radzi sobie jedynie z delikatnymi przepaleniami, nieco lepiej sprawdzi się wosk z białej świecy, a jeszcze lepiej pasta do zębów.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

W walce z osadem wapiennym, jaki powstaje w wyniku używania twardej wody do żelazka, pomoże Ci ocet lub pasta do zębów. Dobrze sprawdzi się też soda oczyszczona i sok z cytryny. Warto pamiętać, że do żelazka nie powinno się wlewać wody pochodzącej bezpośrednio z kranu. Najlepiej używać wody destylowanej, którą możesz kupić w sklepie. Podobnie jak wodę demineralizowaną. Gdy jednak Twój czajnik jest mocno zakamieniony, domowe metody mogą nie wystarczyć i trzeba będzie sięgnąć po specjalny odkamieniacz.

Jak wyczyścić żelazko z przyklejonego materiału?

Przyklejony materiał powstaje na skutek używania zbyt wysokiej temperatury, niewłaściwej do danego rodzaju materiału. Wełna, akryl czy poliester powinny być prasowane w minimalnej temperaturze żelazka. W przeciwnym razie prasowanie ubrań z tych materiałów zbyt rozgrzanym żelazkiem może skończyć się tym, że materiał przyklei się do stopy żelazka i nawet jeśli uda Ci się odkleić większą część, zabrudzenia pozostaną. Tutaj może przydać się sól kuchenna.

Czym wyczyścić żelazko? Domowe sposoby

No dobrze, opowiedzieliśmy Ci o tym, jakie są typowe zabrudzenia żelazka i jakich środków możesz użyć, aby się ich pozbyć, ale w zasadzie jak to zrobić? W jaki sposób użyć sody, soli czy pasty do zębów? Zanim odpowiemy, chcemy zwrócić jeszcze Twoją uwagę na rzeczy, których należy unikać do czyszczenia żelazka. Pod żadnym pozorem nie używaj:

 • ostrych przedmiotów, które mogłyby trwale uszkodzić powierzchnię żelazka;
 • ostrej chemii, takich jak mleczka czy wybielaczy, którymi także łatwo uszkodzić powierzchnię stopy;
 • krochmalu, który może zatykać pory żelazka,
 • alkoholu i zmywaczy do paznokci, które niszczą powierzchnię stopy żelazka.

Przypalone żelazko teflonowe i ceramiczne możesz za to czyścić octem, sokiem cytrynowym, pastą do zębów, a nawet sodą oczyszczoną, ale po kolei.

Czyszczenie przypalonego żelazka octem

Ocet to naturalny środek czyszczący, który znajduje się w większości domów. Aby wyczyścić nim żelazko, należy wymieszać ocet z równą ilością wody, czyli w proporcjach 1-1 i wlać mieszaninę do zbiornika z wodą w żelazku. Następnie włączyć żelazko i ustawić je na najwyższą temperaturę i parowanie.

Na desce do prasowania należy rozłożyć bawełnianą ściereczkę i prasować do momentu, aż cały ocet wyparuje. Wtedy należy odłączyć wtyczkę z gniazdka i poczekać, aż żelazko ostudzi się. Na koniec należy zebrać pozostałości, używając do tego suchej ściereczki.

Ocet jest także skuteczny w walce z kamieniem i pomaga oczyścić żelazko z osadu wapiennego. W przypadku delikatnych osadów możesz po prostu zmoczyć ściereczkę octem i delikatnie pocierać nią lekko rozgrzaną powierzchnię stopy.

Czyszczenie żelazek sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona podobnie jak ocet znajduje się niemal w każdej domowej kuchni, ale nadaje się do czyszczenia jedynie tych ze stalową stopą, gdyż podobnie jak mleczko i wybielacz, mogłaby porysować powierzchnię stopy wykonanej z innych materiałów. Aby wyczyścić nią takie żelazko, należy rozsypać opakowanie sody na wilgotną ściereczkę i pocierać o nią żelazkiem do momentu aż spalenizna nie zejdzie.

Możesz także rozpuścić sodę w niewielkiej ilości wody, tworząc gęstą pastę i pocierać nią płytę żelazka, używając do tego szczotki z miękkim włosiem. W przypadku jednej i drugiej metody żelazko może pozostawać zimne.

Jak usunąć przypalony materiał solą i papierem?

Podobnie jak soda, sól jest bezpieczna jedynie dla metalowej stopy. Nie należy jej stosować do żelazek z powłoką teflonową. By wyczyścić nią żelazko, umieść na desce do krojenia lub stolnicy ręcznik papierowy i rozsyp na nim sól. Następnie, rozgrzej mocno żelazko i delikatnie, okrężnymi ruchami pocieraj nim o sól. Rób to tak długo, aż zauważysz, że spalenizna zniknęła. Następnie wytrzyj je na mokro bawełnianą ściereczką.

Jak wyczyścić zabrudzone żelazko pastą do zębów?

Inną metodą, aby pozbyć się zabrudzeń, jest pasta do zębów, którą wystarczy wycisnąć na płytę żelazka, rozprowadzić miękką ścierką i pocierać, aż do usunięcia zanieczyszczeń. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że może ona pozostawać w otworach parowych, dlatego, gdy skończysz już z pastą, wyczyść te otwory parowe patyczkiem higienicznym, a na koniec przetrzyj całą powierzchnię szmatką zwilżoną w wodzie.

Jak pozbyć się przyklejonego materiału, używając soku z cytryny?

Sok z cytryny to naturalny środek czyszczący, który jest odpowiedzią na pytanie, jak usunąć kamień w żelazku. Należy wymieszać sok z cytryny z równą ilością wody i wlać mieszankę do zbiornika z wodą w żelazku. Następnie włączyć żelazko i ustawić je na najwyższą temperaturę z parą. Prasować na wilgotnej ściereczce, aż cała mieszanka wyparuje. Następnie przetrzeć żelazko suchą ściereczką, aby pozbyć się pozostałości.

Jeśli osad z kamienia jest mało uporczywy, nie musisz wlewać roztworu do zbiornika na wodę w żelazku. Po prostu lekko nagrzej żelazko i odłącz je od prądu. Następnie wystarczy nasączyć szmatkę roztworem i pocierać stopę żelazka do usunięcia brudu.

Jak usunąć kamień w żelazku?

Jednym ze sposobów na pozbycie się kamienia z żelazka, a dokładnie mówiąc osadu z wapnia, który może pojawiać się na powierzchni i w otworach parowych stopy, jest sok z cytryny. Wystarczy wlać roztwór soku i wody do wewnątrz i wyparować go w sposób, który opisaliśmy powyżej. Zamiast soku, możesz użyć też kwasku cytrynowego. Po prostu wlej roztwór do zbiornika na wodę i wyparuj, prasując bawełniany ręcznik. Ten sposób pozwoli Ci skutecznie odkamienić żelazko.

Czym czyścić i jak dbać o żelazko?

Wyczyszczenie żelazka domowymi sposobami jest łatwe, a powyższe metody są sprawdzone i skuteczne. Co więcej, wszystkie środki potrzebne do czyszczenia żelazka są łatwo dostępne i prawdopodobnie masz je w swoim domu, co oznacza, że ​​nie musisz wydawać pieniędzy na specjalne produkty do czyszczenia. Niemniej jednak warto regularnie czyścić żelazko, aby zachować jego skuteczność i wydajność.

Pamiętaj, że niektóre sposoby mogą uszkodzić żelazko, dlatego zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować się do zaleceń dotyczących czyszczenia urządzenia. W przypadku, gdy żelazko jest bardzo zanieczyszczone lub posiada uszkodzenia, które nie można naprawić samodzielnie, zaleca się oddanie go do serwisu. Profesjonalny serwis może zaproponować bardziej zaawansowane sposoby na wyczyszczenie żelazka.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024
  Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

  Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
  15 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

  Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
  1 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

  Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
  2 października, 2023
  Jak wyczyścić kaloryfer przy przy pomocy gąbki i płynu.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić kaloryfer? Poradnik czyszczenia grzejnika

  Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia...
  18 września, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024