Klawiatura to jedno z najważniejszych urządzeń dla każdego, kto spędza dużo czasu przed komputerem. Możemy zaliczyć do tych osób wszystkich pracujących z komputerem, ale też graczy. Niestety, intensywne użytkowanie klawiatury prowadzi do jej brudzenia i zanieczyszczania, a to może wpłynąć na jej działanie, nie mówiąc już o względach estetycznych. Aby ją wyczyścić, nie można jednak używać zwykłych płynów czy igieł. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wyczyścić klawiaturę, aby zachować jej funkcjonalność i higienę. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie klawiatury.

Skąd się biorą zabrudzenia w klawiaturze?

Chyba najlepiej znasz odpowiedź na to pytanie, skąd w twojej klawiatur biorą się zanieczyszczenia, ale żeby Cię nie obwiniać, podamy kilka najczęstszych powodów. Przede wszystkim, możemy zauważyć, że największy brud gromadzi się w tych klawiaturach, które są intensywnie użytkowane. Przyczynia się do tego długa praca z komputerem, w tym zarobkowa praca zdalna, twórcza, jak i intensywne oddawanie się rozrywce z grami komputerowymi. Ponieważ wszyscy jesteśmy wygodni, pomimo ryzyka, jakie wiąże się z jedzeniem czy piciem przy komputerze i tak to robimy, a to główny powód zbierania się zanieczyszczeń pod klawiszami.

Co można znaleźć pod klawiaturą?

Kurz, resztki jedzenia, włosy, owady i kto wie, co jeszcze gromadzą się pod klawiszami i nasza klawiatura wygląda coraz gorzej, ale to tylko jeden problem. Im więcej śmieci zgromadzi się wewnątrz obudowy, tym większe ryzyko, że poszczególne klawisze przestaną działać. Chyba dobrze o tym wiecie. Co więcej, te śmieci z czasem stają się siedliskiem bakterii i wirusów, które przechodzą na Wasze ręce, mogą przyczyniać się do powstawania objawów alergicznych, a nawet rozwoju różnych chorób. Najgorsze jednak, co możecie w tej chwili zrobić to chwycić mokrą szmatkę, albo zacząć dłubać szpilką w szczelinach obok klawiszy. Jak zatem wyczyścić klawiaturę?

Czyszczenie klawiatury laptopa i klawiatury zewnętrznej

Niezależnie od tego, czy chcesz podejść do czyszczenia klawiatury w komputerze stacjonarnym czy laptopie, musisz to zrobić ostrożnie. Absolutnie nie możesz używać wody ani nadmiernej ilości płynów, którymi mógłbyś zalać podzespoły i uszkodzić elementy elektroniki kryjące się wewnątrz obudowy. Jak więc umyć klawiaturę? Nieco inaczej będzie wyglądać czyszczenie klawiatury w laptopie, a tej zewnętrznej podłączonej do komputera stacjonarnego.

Jak wyczyścić klawiaturę mechaniczną i zewnętrzną?

Czyszczenie klawiatury zewnętrznej mechanicznej lub optycznej, czyli podłączanej do komputera stacjonarnego za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo, jest dość bezpieczne. Zanim jednak się za nie zabierzesz, odłącz klawiaturę od komputera, a jeśli jest podłączona bezprzewodowo, wyjmij z niej baterie i obróć klawiaturę do góry nogami. Potrząśnij nią, aby wysypać wolne zabrudzenia, a następnie zabierzesz się za jej czyszczenie. Jeśli jest to klawiatura z układem mechanicznym, możesz wykorzystać poniższą metodę z odpięciem klawiszy, jeśli jednak jest to optyczna, zastosuj jeden ze sprawdzonych sposobów, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Czyszczenie klawiatury mechanicznej z odpięciem klawiszy

Czyszczenie klawiatury mechanicznej, czyli tej, której klawisze zamocowane są na sprężynkach, jest dość łatwe, choć czasochłonne. Pozwala jednak na dokładne oczyszczenie jej z kurzu i okruchów, zalegających wewnątrz. Aby wyczyścić taką klawiaturę, najpierw zrób jej zdjęcie, aby odtworzyć układ klawiszy, a następnie wyciągnij klawisze plastikowego kluczyka, podważając je od spodu. Gdy to zrobisz, wrzuć wszystkie klawisze do miski wypełnionej miski z wodą i płynem do mycia naczyń i mocz przez kilka godzin.

Podczas gdy klawisze moczą się w roztworze wody z płynem, używając patyczka higienicznego (tzw. patyczka do uszu), wyczyść elektronikę klawiatury. Usuń wszystkie zalegające tam włosy, okruchy i kurz. Dla lepszego efektu, patyczki nasącz preparatem do elektroniki lub alkoholem izopropylowym, który dostaniesz w wielu sklepach z elektroniką i w marketplacach. Gdy już to zrobisz, przepłucz przyciski pod czystą wodą, wysusz je suszarką do włosów lub poczekaj, aż same wyschną i zamontuj z powrotem do klawiatury.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Czyszczenie klawiatury w laptopie jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku zewnętrznej klawiatury komputerowej, ponieważ jest ona zintegrowana z resztą urządzenia, a co za tym idzie, łatwiej uszkodzić podzespoły.

Zanim więc zabierzesz się za czyszczenie klawiatury laptopa, musisz odłączyć go od zasilania i wyłączyć komputer. Jeśli to możliwe dobrze jest wziąć śrubokręt, odkręcić pokrywę akumulatora i wyciągnąć baterię z wnętrza urządzenia. Następnie warto obrócić komputer do góry nogami i potrząsnąć, aby wysypać luźne zanieczyszczenia. W kolejnych krokach możesz użyć jednego ze sprawdzonych sposobów, o których piszemy poniżej.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie klawiatury

Wiele osób, widząc zabrudzenia, które zalegają pod klawiszami, od razu chce je stamtąd wydostać, używając przy tym cienkich metalowych przedmiotów. Zwykle nie zdają sobie sprawy, że mogą w ten sposób, zarysować części elektroniki i uszkodzić mechanizm klawiatury. Dlatego nie należy tego robić. Możesz za to posłużyć się jednym ze sprawdzonych sposobów i:

 • posłużyć się sprężonym powietrzem lub suszarką,
 • użyć specjalnych chusteczek czyszczących,
 • użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem,
 • użyć pędzelka.

Czyszczenie klawiatury przy pomocy sprężonego powietrza

Pierwszym ze wspomnianych przez nas sposobów jest użycie sprężonego powietrza. Można je kupić w sklepie komputerowym lub w sklepie z narzędziami, a także w sklepach internetowych. Sprężone powietrze to gaz, dlatego czynność tę wykonuj ostrożnie. Przede wszystkim, pamiętaj, aby odpiąć klawiaturę od komputera, a jeśli jest to laptop, wyłączyć go i o ile to możliwe wyciągnąć z niego baterię. Następnie obróć klawiaturę lub laptop do góry nogami i spryskaj sprężonym powietrzem powierzchnię między klawiszami. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia takie jak kurz, drobne okruchy czy włosy, które przyczepiają się do klawiatury.

Podobny efekt do tego z użyciem sprężonego powietrza, osiągniesz przy pomocy suszarki do włosów. Tutaj jednak musisz być ostrożny, aby nie przegrzać klawiatury. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na suszarkę, o ile nie ma opcji chłodnego nawiewu, trzymaj ją z dala od klawiszy i wydmuchaj wszystkie wolne zabrudzenia.

Czyszczenie klawiatury za pomocą chusteczek

Kolejnym sposobem, aby skutecznie wyczyścić klawiaturę laptopa lub komputera stacjonarnego, jest użycie specjalnych chusteczek do czyszczenia klawiatury. Są one dostępne w większości sklepów komputerowych i sklepów z elektroniką. Chusteczki te są zazwyczaj nasączone specjalnym środkiem czyszczącym, bezpiecznym dla elektroniki i tworzyw sztucznych, z jakich wykonana jest obudowa klawiatury. Dlatego łatwo pozbędziesz się nimi powierzchownych zabrudzeń, w tym plam z różnych cieczy, chociażby kawy, którą zdarzyło C się kiedyś rozlać.

Jak wyczyścić klawiaturę komputera za pomocą szczoteczki do zębów?

Innym sposobem na wyczyszczenie klawiatury jest użycie szczoteczki do zębów. Wystarczy na nią nałożyć trochę płynu do mycia naczyń i delikatnie przetrzeć klawisze. Płyn do mycia naczyń jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ rozpuszcza tłuszcz i brud, a jednocześnie nie niszczy powierzchni klawiszy. Nie możesz jednak przesadzać z jego ilością i musisz pilnować, aby nie dostał się w szczeliny pomiędzy klawiszami a obudową klawiatury. Po przetarciu klawiszy szczoteczką koniecznie przetrzyj klawiaturę suchą szmatką. W tym celu najlepiej sprawdzą się ściereczki z miękkiego i drobnego włosia, takie jak mikrofibra.

Odkurzanie klawiatury przy pomocy pędzelka

W szczelinach pomiędzy przyciskami a obudową gromadzi się kurz i okruszki. Aby pozbyć się tych wolnych zabrudzeń, możesz wsunąć między klawisze pędzelek i oczyścić nim te miejsca w bezpieczny sposób. Warto to robić trzymając klawiaturę do góry nogami. Dzięki temu zabrudzenia od razu wypadną na zewnątrz i będziesz je mógł po prostu wciągnąć odkurzaczem lub zamieść.

Jak wyczyścić klawiaturę bez wyjmowania klawiszy

Odkurzacz to także dobry sprzęt do czyszczenia klawiatury bez wyjmowania klawiszy. Zanim jednak podejdziesz z nim do komputera, wart założyć końcówkę z miękką szczotką, a następnie przesuwać nią po klawiszach, wciągając jednocześnie wszelkie zabrudzenia, które spod nich wysunie.

Dlaczego czyszczenie klawiatury jest takie ważne?

Klawiatura to ważne akcesorium komputera i wie to każdy, kto pracuje z nią na co dzień, zwłaszcza w biurze czy podczas pracy zdalnej. Zabrudzić ją da się łatwo, choćby w trakcie spożywania posiłków czy popijania kawy. To wpływa na jej estetykę, ale też może przyczyniać się do rozwoju bakterii, a już na pewno zaburza działanie klawiatury. To dość powodów, dla których należy regularnie czyścić klawiaturę i mamy nadzieje, że nasz krótki poradnik pomoże Ci utrzymać ją w czystości.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego czyszczenia i chcesz regularnie dbać o higienę w miejscu pracy, możesz też zwrócić się do nas. W Perfect Cleaning oferujemy sprzątanie powierzchni biurowych i zadbamy o regularną czystość na biurku.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024
  Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

  Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
  15 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

  Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
  1 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

  Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
  2 października, 2023
  Jak wyczyścić kaloryfer przy przy pomocy gąbki i płynu.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić kaloryfer? Poradnik czyszczenia grzejnika

  Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia...
  18 września, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024