Wielu profesjonalnych szefów kuchni uważa, że gotowanie na kuchence gazowej to najlepszy sposób na osiągnięcie zamierzonego efektu, czyli miękkości potraw i ich smaku. Jednak, chociaż nowoczesne kuchenki robione są ze stali nierdzewnej, którą łatwo czyścić, to jej budowa znacznie utrudnia pozbycie się brudu. Ruszt, palniki i dyszy to elementy, które sprawiają, że czyszczenie kuchenki gazowej bywa uciążliwe. Jakie są zatem metody, by ułatwić tę czynność? Jak się zabrać za mycie kuchenki gazowej? Prezentujemy najlepsze metody.

Od czego zacząć czyszczenie kuchenki gazowej?

Zanim przystąpisz do czyszczenia kuchenki gazowej, pamiętaj, że jest to urządzenie, którego obsługa wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jeśli nie podejdziesz do niego odpowiedzialnie, łatwo o przypadkowe włączenie ognia i wypadek. Zanim przystąpisz do mycia kuchenki ,upewnij się zatem, że wszystkie palniki są wyłączone, a jeśli to możliwe odetnij dopływ gazu, bo podczas wycierania jej elementów łatwo przekręcić pokrętło i spowodować jego wyciek. Pamiętaj także, aby do czyszczenia nigdy nie zabierać się zaraz po skończeniu gotowania, ponieważ ruszt, palniki i płyta wciąż mogą być gorące.

Poza środkami bezpieczeństwa przygotuj akcesoria, jakie będą potrzebne Ci do umycia kuchenki gazowej. Gąbka i płyn do mycia naczyń to niezbędne środki, którymi usuniesz większość zabrudzeń. Do przypalonego tłuszczu przyda się z kolei silniejszy preparat, a nawet mleczko, choć wiele z nich może rysować powierzchnię.

Jeśli zadbałaś już o środki bezpieczeństwa i przygotowałaś wszystkie niezbędne akcesoria, możesz zabrać się za czyszczenie kuchenki.

Domowe sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej

Zaschnięty brud zawsze trudno jest wyczyścić, a takie zabrudzenia jak resztki jedzenia, przypalony tłuszcz i mleko są niezwykle uporczywe. Niestety w przypadku kuchenki gazowej, czyszczenie jej powierzchni w trakcie lub tuż po gotowaniu jest niemożliwe. Jednak, gdy próbujesz wytrzeć przy pomocy ściereczki lub gąbki te zabrudzenia, gdy ta już ostygnie, efektów nie widać. Czyszczenie rusztu, palników i płyty wymaga specjalnego podejścia. Na szczęście znamy dobre metody na to, aby usunąć zabrudzenia z:

 • palników,
 • dyszy,
 • płyty,
 • rusztu,
 • piekarnika.

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?

Czyszczenie kuchenki gazowej zaczynamy zwykle od zdjęcia rusztu i nakładek na palniki. Ich czyszczeniem zajmie się później. Zabrudzone palniki natomiast, które mają wiele trudnych miejsc do czyszczenia, jak zagłębienia i rowki będą pierwszym elementem, który wyczyścimy. Przypalone resztki jedzenia, które w nich zostają, są często przyczyną rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które łatwo przedostają się do jedzenia i na nasze ręce, a mogą być przyczyną różnych zatruć i chorób.

Do czyszczenia palników używamy ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń, z kolei do czyszczenia dyszy używamy cienkiego drutu miedzianego, którym śmiało możemy przepchać otwór. Dzięki temu usuniemy nagromadzony w nim tłuszcz i przywrócimy swobodny przepływ gazu. Nakładki na palniki kuchenki gazowej możemy z kolei umyć w ciepłej wodzie, a te z plamami z rdzy w roztworze wody z sodą oczyszczoną.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?

Ile z Was po cichu przeklinało, gdy przyszło im czyścić ruszt? Wykonany z żeliwa lub stali, często pokrytej specjalną emalią, jest niezwykle uciążliwy do czyszczenia, gdyż tworzą go wąskie pręty, splecione ze sobą, na których łatwo osadza się brud. Czy istnieje sposób, aby go łatwo usunąć?

O ile ruszt składa się z mniejszych elementów, często ma szansę zmieścić się w misce. Dobrym sposobem wówczas jest namoczenie go w roztworze wody z sodą oczyszczoną, a następnie przetarcie gąbką zwilżoną w wodzie z płynem do naczyń i przetarcie do sucha. Jeśli jednak ruszt w kuchence gazowej jest jednoelementowy, to nie możemy go wcześniej namoczyć, a tym samym pozbycie się brudu będzie nieco trudniejsze, ale należy przeprowadzić je w analogiczny sposób.

Czyszczenie płyty gazowej

Płyta gazowa podobnie jak obudowa kuchenki to najłatwiejsze elementy do czyszczenia. Niezależnie od tego, czy zbudowana jest ze stali nierdzewnej, czy emaliowanej, możesz zastosować środki profesjonalne, które poradzą sobie z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami, lub wykorzystać detergenty dostępne pod ręką, jak płyn do naczyń. Możesz też użyć bardziej naturalnych środków zastosować roztwór wody z octem, który świetnie radzi sobie z tłuszczem. Wytrzyj nim powierzchnię płyty, a jeśli część plam będzie stawiać opór, powtórz czynność kilkukrotnie, mocząc gąbkę ponownie w tym roztworze.

Jak usunąć przypalony tłuszcz na kuchence gazowej

To właśnie roztwór z octu i wody oraz środki na bazie sody oczyszczonej są skuteczne na plamy, które z pozoru mogą wydawać się uciążliwe. Naturalny środek do czyszczenia z octem pomoże usunąć nawet zaschnięte zabrudzenia. Podobnie zresztą jak soda oczyszczona. Wystarczy wysypać ją na powierzchnię płyty, spryskać wodą i pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć powierzchnię kuchenki gazowej ściereczką zwilżoną w wodzie.

Czyszczenie płyt grzewczych z szyby

Kuchenka gazowa z płytą z szyby to rzadkość, ale wciąż spotykana w niektórych domach. Ma ona swoja zalety, bo gdy na przykład wykipi mleko, łatwo przetrzeć jej powierzchnię. Co więcej, czyszczenie płyty zrobionej ze szklanej szyby można przeprowadzić w ten sam sposób jak w przypadku płyty gazowej ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Ponadto mniej uciążliwe plamy można usunąć przy pomocy płynu do szyb, przecierając je papierowymi ręcznikami.

Jak usunąć zabrudzenia z piekarnika w kuchence gazowej

Wiesz już, jak wyczyścić palniki gazowe, czym wyczyścić dysze, jak wygląda czyszczenie rusztu kuchenki i płyty gazowej, ale czym czyścić piekarnik? Pisaliśmy o tym więcej w artykule: Jak wyczyścić piekarnik. Czego użyć do mycia. Piekarnik w kuchence gazowej może być gazowy lub elektryczny, więc warto zwrócić na to uwagę, zanim przejdziemy do jego mycia. Wiele nowych modeli ma funkcję samoczyszczenia, co znacznie ułatwia utrzymanie go w nienagannym wyglądzie.

Jak powinno odbywać się regularne czyszczenie kuchenki gazowej

Właściwe czyszczenie kuchenki gazowej ma pozytywny wpływ na jej działanie. Brudne palniki i dysze zmniejszają efektywność grzewczą, dlatego warto czyścić je raz w tygodniu. Z kolei czyszczenie rusztu kuchenki gazowej, podobnie jak płyty, warto wykonać po każdym użyciu. W ten sposób łatwiej zapobiec jest osadzaniu się tłuszczu i resztek jedzenia. Pamiętaj, czysta kuchenka to nie tylko ładnie wyglądający sprzęt, ale też wyższa skuteczność działania i dłuższa żywotność. Poza tym brud może przenikać do gotowanych potraw, wpływać na ich smak i powodować zatrucia, dlatego warto czyścić ją regularnie.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak umyć podkładkę pod mysz
  Czyszczenie sprzętów

  Czym i jak umyć podkładkę pod myszkę? Poradnik

  W dobie rozwoju pracy zdalnej i zdalnego rozwoju osobistego coraz więcej czasu spędzamy z komputerem. Z tego powodu dbanie o...
  3 czerwca, 2024
  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024
  Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

  Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
  15 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

  Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
  1 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

  Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
  2 października, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Przeterminowane piwo zastosowanie
  Akcesoria do sprzątania

  Przeterminowane piwo — przydatne zastosowania w domu i ogrodzie

  W Twojej lodówce znalazło się przeterminowane piwo? Nie wylewaj go. Okazuje się, że ten złocisty trunek może mieć wiele zaskakujących...
  17 czerwca, 2024
  Folia aluminiowa zastosowanie
  Akcesoria do sprzątania

  Folia aluminiowa — 13 nietypowych zastosowań w domu

  Folia aluminiowa, zwykle schowana w kuchni, kryje w sobie więcej zastosowań, niż można by przypuszczać. Zaskakująco użyteczna w całym domu,...
  11 czerwca, 2024
  Skórka od banana różne zastosowania
  Akcesoria do sprzątania

  Skórka od banana — różne zastosowania

  Wszyscy uwielbiamy banany, ale mało kto wie, że ich skórki kryją w sobie mnóstwo cennych właściwości. Zamiast wyrzucać je do...
  27 maja, 2024
  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024