Prawie 1/3 dnia i życia spędzamy we śnie. Dlatego inwestujemy w dobry materac, na którym możemy wyspać się komfortowo. Jednak jak każdy produkt tak i materac łatwo się brudzi. Powstają na nim zacieki, żółte plamy, ślady krwi, a pomiędzy nimi zbierają się kurz i gromadzą się roztocza. To wszystko obniża higienę snu. Zatem, jak się ich pozbyć? Jak wyczyścić materac? Podpowiadamy.

Skąd się biorą żółte plamy na materacu?

Żółte plamy na materacu to zazwyczaj efekt potu. Podczas nocnego odpoczynku, nasze ciało wytwarza pot, który mimo prześcieradła, jest w stanie przeniknąć do materaca. Proces ten jest naturalny i trudno go uniknąć, ale na przestrzeni czasu prowadzi to do powstawania żółtych plam, które mogą wpływać na estetykę i higienę materaca. Niemniej, istnieje kilka metod, które mogą pomóc w usunięciu tych plam. Zanim jednak o nich powiemy, znajdźmy przyczynę innych zabrudzeń.

Jakie inne zabrudzenia powstają na materacu?

Oprócz plam z potu materac może ulec zabrudzeniu przez różnego rodzaju płyny ciała, takie jak krew czy mocz, co jest szczególnie częste w przypadku małych dzieci. Ponadto materace są narażone na plamy z jedzenia i napojów, które mogą być rozlane w łóżku. Wreszcie, materace mogą gromadzić roztocza, kurz, a nawet pleśń i grzyby, jeżeli są wystawione na nieodpowiednie warunki, takie jak nadmierna wilgotność. Czy można im zapobiegać? Tak. Jak to zrobić? Odkurzać? Prać?

Czy da się wyprać materac?

Chociaż pranie materaca w tradycyjnym sensie, czyli zanurzenie go w wodzie, nie jest możliwe ani zalecane, to większość materacy wyposażonych jest w specjalne pokrowce, które można zdejmować i prać w pralce. Jest to szczególnie przydatne w utrzymaniu higieny materaca.

Jednakże należy pamiętać, że sam materac nie powinien być przemoczony, ponieważ może to prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, które są niezdrowe i mogą prowadzić do alergii oraz innych problemów zdrowotnych. Co więcej, suszenie go suszarką też nie jest dobrym pomsyłem, gdyż gorąca temperatura osłabia włókna pokrowca.

Odpowiadając za to na pytanie, czy da się wyprać materac — nie, ale można wyprać pokrowiec, o ile jest zdejmowany. Rób to zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak wyczyścić materac z różnych plam?

Usuwanie plam z materaca może być nieco skomplikowane, ponieważ każda plama jest inna. Większość plam można jednak usunąć za pomocą prostych domowych środków, takich jak woda utleniona, sok z cytryny, sól czy soda oczyszczona. Kluczowym czynnikiem jest szybkość działania — im szybciej zaczniemy działać na plamę, tym większe szanse na jej całkowite usunięcie.

11 prostych sposobów na odświeżenie materaca i czyszczenie

Tak dużo mówimy o plamach, ale przecież materac przyciąga także kurz i roztocza, które się nim żywią. Tym samym mogą wywoływać reakcję alergiczną, swędzenie skóry, powodować dyskomfort w oddychaniu i ogólnie rzecz biorąc — pogarszać higienę snu. Trzeba zatem pamiętać, że oprócz doraźnego usuwania plam, materac należy odświeżać. Poniżej prezentujemy aż 11 sposobów, dzięki którym zadbasz o czystość materaca.

Obracanie materaca — sposób 1

Obracanie i odwracanie materaca co najmniej raz na pół roku jest prostą, ale skuteczna metoda na utrzymanie materaca w dobrym stanie. Dzięki temu ciężar naszego ciała jest równomiernie rozkładany na całej powierzchni materaca, co zapobiega jego przeciążeniu i deformacji w miejscach, gdzie zazwyczaj przylega nasze ciało. To nie tylko pomaga materacowi zachować jego pierwotny kształt, ale także zwiększa jego żywotność.

Jednak nie każdy materac można obracać. Wiele współczesnych materacy zbudowanych jest z warstw różnych materiałów, których kolejność ma znaczenie. Na przykład mata kokosowa w dolnej części, warstwa sprężyn i elastyczna pianka u góry. Obrócenie takiego materaca całkowicie odmieni komfort snu. Co zatem robić?

Wietrzenie materaca — sposób 2

Wietrzenie materaca na świeżym powietrzu jest doskonałym sposobem na usunięcie przykrych zapachów i odświeżenie. Świeże powietrze pozwala na lepszą cyrkulację, która pomaga wywietrzyć nieprzyjemne zapachy. Ponadto, słońce ma naturalne właściwości bakteriobójcze, które pomagają zabić wszelkie drobnoustroje znajdujące się na powierzchni materaca.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że materace ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów i zdejmowanie ich z łóżka i wystawianie na balkon, taras, czy ogródek może być uciążliwe. Dobrze jest jednak zrobić to przynajmniej raz w miesiącu.

Odkurzanie materaca odkurzaczem — sposób 3

Regularne odkurzanie materaca to kolejny prosty i skuteczny sposób na jego odświeżenie. Pozwala to na usunięcie kurzu, roztoczy i innych alergenów, które mogą gromadzić się w materacu. Możesz to robić zwykłym odkurzaczem. Pamiętaj, aby odkurzyć obie strony materaca, a także jego brzegi.

Pranie pokrowca — sposób 4

Jeżeli twój materac ma zdejmowany pokrowiec, regularne jego pranie jest dobrym sposobem na utrzymanie materaca w czystości. Pokrowiec stanowi pierwszą linię obrony przed zabrudzeniami, więc jego utrzymanie w czystości pomaga zapewnić higienę całego materaca.

Czyszczenie sodą oczyszczoną — sposób 5

Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem czystości, który jest skuteczny w odświeżaniu materaca. Po prostu posyp materac sodą, zostaw na kilka godzin (najlepiej na noc), a następnie odkurz. Pozostałości sody możesz zebrać, używając wilgotnej ściereczki. Soda pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy i usuwa wilgoć.

Czyszczenie wodą utlenioną — sposób 6

Woda utleniona jest skuteczna w usuwaniu plam, szczególnie tych powstałych przez krew. Po nałożeniu na plamę, wodę utlenioną należy pozostawić na kilka minut, a następnie delikatnie wytrzeć miękką suchą ściereczką. Ważne jest, aby nie przemoczyć materaca.

Czyszczenie materaca sokiem z cytryny — sposób 7

Sok z cytryny działa jak naturalny środek wybielający, który może pomóc w usuwaniu ciemnych plam. Zastosuj go bezpośrednio na plamę, pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj. Ponadto sok z cytryny pozostawia przyjemny, świeży zapach.

Czyszczenie materaca przy pomocy soli i zimnej wody — sposób 8

Roztwór soli i zimnej wody jest skuteczny w usuwaniu nieestetycznych plam potu. Należy go nałożyć na plamę, zostawić na jakiś czas, a następnie wytrzeć suchą szmatką lub gąbką, wykonując ruchy okrężne od zewnątrz do środka plamy. Sól pomaga rozpuścić plamę, a zimna woda zapobiega jej dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Czyszczenie materaca parą — sposób 9

Czyszczenie materaca parą jest skutecznym sposobem na dotarcie w jego głębokie warstwy. Para pomaga usunąć trudne plamy i zabija bakterie. Ten rodzaj czyszczenia najlepiej jest przeprowadzić przy użyciu specjalistycznego odkurzacza do czyszczenia parowego. Dobrze, aby taki odkurzacz był wyposażony w lampę UV, która neutralizuje większość bakterii.

Pranie materaca odkurzaczem piorącym z lampą UV — sposób 10

Odkurzacz z lampą UV to nowoczesny sposób na czyszczenie materaca. Promienie UV są skuteczne w zabijaniu bakterii, innych mikroorganizmów i roztoczy, a odkurzacz pomaga usunąć wszelkie zabrudzenia. Jeśli decydujesz się prać na mokro, aby wywabić większość zabrudzeń to pamiętaj, że materac mysi porządnie wyschnąć nim założyć na niego pościel.

Pranie przy użyciu środków piorących — sposób 11

Istnieją specjalne środki do czyszczenia materacy, które są skuteczne w usuwaniu plam. Zwykły proszek czy płyn do prania może okazać się skuteczny, ale może powodować zacieki. Lepszym wyborem są środki w sprayach i piankach. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przemoczyć materaca podczas czyszczenia, gdyż może to prowadzić do powstawania pleśni i grzybów.

Jak wyczyścić materac z potu?

Usuwanie potu z materaca jest możliwe przy użyciu różnych metod, takich jak roztwór wody i octu, roztwór soli i zimnej wody, czy woda utleniona. Każda z tych metod jest skuteczna, ale najlepiej jest spróbować różnych opcji i zobaczyć, która działa najlepiej w danym przypadku.

Jak usunąć krew z materaca i inne trudne plamy?

Usunięcie krwi z materaca jest możliwe przy użyciu wody utlenionej czy roztworu soli i zimnej wody. Na naszym blogu, znajdziesz dodatkowo 10 domowych sposobów jak usunąć plamy z krwi. W przypadku innych trudnych plam, takich jak plamy z wina czy kawy, można użyć soku z cytryny lub specjalistycznego środka do czyszczenia.

Zadbaj o higienę snu. Regularnie czyść materac

Higiena snu jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Czysty materac jest jej podstawą. Właściwa pielęgnacja materaca nie tylko pomaga utrzymać go w dobrym stanie, ale również znacznie wydłuża jego żywotność. Zadbaj o zdrowy sen i stosuje powyższe metody, aby utrzymać materac w czystości. Śledź nasz blog po więcej porad dotyczących sprzątania.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024
  Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

  Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
  15 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

  Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
  1 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

  Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
  2 października, 2023
  Jak wyczyścić kaloryfer przy przy pomocy gąbki i płynu.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić kaloryfer? Poradnik czyszczenia grzejnika

  Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia...
  18 września, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024