Nie ma nic gorszego niż plama z krwi na ulubionej koszuli, spodniach czy pościeli. Plamy te są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia, ale nie oznacza to, że nie można się ich pozbyć. W tym artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów, jak usunąć plamy z krwi.

Plamy z krwi

Plamy z krwi to jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Choć trudne plamy potrafią zniszczyć ulubionych ciuch, pościel, czy dywan, jeśli odpowiednio podejdziemy do ich zwalczania, z dużym prawdopodobieństwem unikniemy wyrzucania tych przedmiotów. Co więcej, w walce z krwią wystarczą środki dostępne w każdym domu, co nie oznacza oczywiście, że wszystkie nadają się do czyszczenia krwi z każdego rodzaju materiału. Jakie są zatem domowe sposoby na usuwanie plam z krwi?

10 domowych sposobów jak usunąć plamy z krwi

Jeśli zastanawiasz się, czym sprać krew z koszuli, jak usunąć zaschniętą plamę z pościeli i jak wywabić plamy z krwi z innych materiałów, pomocne mogą okazać się nasze sprawdzone sposoby. Niestety nie wszystkie sposoby na pozbycie się plam z krwi nadają się do każdego rodzaju tkaniny, dlatego, zanim zdecydujesz się zastosować którykolwiek z nich, pamiętaj, aby wypróbować go najpierw na małym kawałku, drugiej stronie ubrania, pościeli, czy też w mało widocznym miejscu.

Ciepła woda z mydłem — sposób 1

Ciepła woda z mydłem jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie plam z krwi. Wystarczy namoczyć plamę w ciepłej wodzie i nanieść na nią kawałek mydła. Następnie delikatnie pocierać plamę szczoteczką lub ręcznikiem, aż do całkowitego usunięcia plamy. Na koniec tkaninę należy opłukać czystą wodą i wyprasować.

Ten sposób sprawdzi się w przypadku świeżych plam z krwi, ale można stosować go na większości tkanin.

Soda oczyszczona — sposób 2

Soda oczyszczona to naturalny i skuteczny środek do usuwania plam z krwi z tkanin białych. Wystarczy wymieszać sodę z wodą, aby stworzyć pastę, którą należy nałożyć na plamę. Następnie pozostawić pastę na plamie przez około 30 minut, aż do całkowitego wyschnięcia, a na koniec należy usunąć ją szczoteczką i wyprać tkaninę jak zwykle. Do przygotowania pasty należy użyć około 1/3 szklanki sody i 3 łyżek wody. Pasta musi być gęsta.

Tym sposobem można usunąć nawet zaschnięte plamy z krwi. Soda jest bezpieczna dla większości tkanin, z wyjątkiem tych delikatnych jak jedwab.

Zimna woda i ocet — sposób 3

Usunięcie plamy z krwi z tkanin kolorowych wymaga użycia zimnej wody. Najpierw plamę z krwi należy zanurzyć w zimnej wodzie, a następnie delikatnie ją pocierać. Następnie należy namoczyć tkaninę w roztworze wody z octem (1 część octu na 2 części wody) przez około 30 minut. Na koniec tkaninę należy wyprać jak zwykle.

Ten sposób działa na świeże plamy i może być stosowany do większości tkanin.

Sok cytrynowy — sposób 4

Można wywabić stare plamy z krwi sokiem z cytryny. Sok z cytryny to skuteczny środek do usuwania tego typu plam z białych tkanin. Wystarczy namoczyć plamę w soku z cytryny przez kilka minut, a następnie przepłukać wodą i wyprać jak zwykle.

Roztwór wody z sokiem cytryny pomoże pozbyć się nawet zaschniętych plam.

Mleko — sposób 5

Mleko to kolejny skuteczny sposób na usunięcie plam z krwi z tkanin. Wystarczy namoczyć plamę w mleku przez kilka godzin lub na noc, a następnie wyprać tkaninę jak zwykle. Dzięki zawartości enzymów mleko pomaga w rozpuszczeniu białka krwi, co ułatwia usunięcie plamy.

Należy jednak pamiętać, że zaschnięte mleko pozostawia przykry zapach, dlatego tego sposobu nie warto używać na przedmiotach, których nie możemy później uprać, takich jak meble czy dywany.

Zmywacz do paznokci — sposób 6

Choć może to wydawać się dziwne, zmywacz do paznokci to skuteczny sposób na usunięcie plam z krwi z tkanin. Wystarczy nałożyć niewielką ilość rozpuszczalnika na plamę i delikatnie ją pocierać. Następnie tkaninę należy wyprać jak zwykle. Jednak pamiętaj, że rozpuszczalnik do paznokci może uszkodzić niektóre materiały, więc warto przetestować go na małym obszarze tkaniny przed użyciem.

Ten sposób zdecydowanie nie nadaje się do tkanin delikatnych.

Woda utleniona — sposób 7

Woda utleniona to kolejny skuteczny sposób na usunięcie plam z krwi z białych tkanin. Wystarczy namoczyć plamę w roztworze wody utlenionej (1 łyżka na szklankę wody) przez kilka minut, a następnie wyprać tkaninę jak zwykle. W przypadku mocniejszych plam, zamiast roztworu można wylać niewielką ilość wody utlenionej bezpośrednio na plamę, a po kilku minutach spłukujemy zimną wodą.

Ten sposób świetnie nadaje się do białych ubrań.

Sól — sposób 8

Sól to skuteczny sposób na usunięcie świeżych plam z krwi z tkanin białych. Wystarczy wysypać na plamę odrobinę soli i pozostawić ją na kilka minut, a następnie delikatnie ją pocierać szczoteczką i wyprać tkaninę jak zwykle. Jeśli palmy są rozległe, możesz zamoczyć tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Zastosuj wówczas 3 łyżki soli na jeden litr wody, namocz tkaninę i pozostaw na kilkanaście minut. Po takim namaczaniu pierzemy tkaninę jak zwykle.

Soli można użyć do usuwania plam z krwi z ubrań czy pościeli.

Krochmal — sposób 9

W przypadku trudnych do usunięcia, starych już plam z krwi, pomocny może okazać się krochmal. Należy rozrobić go z zimną wodą i nałożyć na zabrudzone ubranie, pościel czy koc. Krochmal jest też dobrym sposobem na pozbycie się plam z krwi na kanapie, fotelu lub innym meblu, z którego nie można zdjąć materiału. Nakładamy go na kilkanaście minut, po czym usuwamy z zabrudzonej powierzchni i powtarzamy tę czynność, aż plama całkowicie zniknie.

Tym sposobem możesz skutecznie usunąć plamy z krwi, które zdążyły już zaschnąć.

Płyn do mycia naczyń — sposób 10

Płyn do naczyń to uniwersalny środek czyszczący, który znajduje w domu wiele zastosowań. Jest jednym z najdelikatniejszych środków, a zaraz bardzo skutecznym. Jeśli chodzi o plamy z krwi, być może nie poradzi sobie ze zbyt intensywnym zabrudzeniem, ale w przypadku małych plam, kilka kropel płynu powinno zdziałać cuda. Na plamy z krwi nakładamy kilka kropel, następnie starannie potrzeć plamę miękką ściereczką, a następnie uprać jak zwykle.

Ten sposób nie sprawdzi się w przypadku starych plam i nie warto stosować go na meblach.

Czym usunąć plamy z krwi z dywanu?

Nawet trudna do usunięcia plama z krwi na dywanie nie musi oznaczać, że pozostaje się go tylko pozbyć. Sprzymierzeńcem w walce z plamami krwi może być woda utleniona. To jeden z najskuteczniejszych sposobów, co nie oznacza, że nie należy z nim uważać. Woda utleniona może rozpuszczać niektóre barwniki stosowane do barwienia dywanów. Zanim zdecydujesz się użyć wody utlenionej, sprawdź jej działanie, wylewając odrobinę na mały fragment dywanu.

Także sól pomoże Ci skutecznie usunąć plamy z krwi na dywanie, ale nie powinieneś używać jej na niektórych rodzajach tkanin, zwłaszcza tych jedwabnych, czy lnianych. Aby użyć soli, wysyp ją bezpośrednio na plamę i pozostaw na kilka minut, po czym przy użyciu miękkiej szczoteczki delikatnie potrzyj i spłucz zimną wodą.

Czym usunąć plamy z krwi na materacu?

Krew na materacu jest jedną z najczęściej występujących plam. Wystarczy lekki krwotok z nosa z powodu osłabienia lub kilka kropel krwi z zadrapanej nogi, aby pokrowiec materaca uległ zabrudzeniu. Na szczęście istnieje na nie sposób. Sok z cytryny poradzi sobie z takim problemem. Wystarczy potrzeć plamę roztworem wody i soku z cytryny w proporcjach 1:1 w plamę i odczekać 5-10 minut. W tym czasie należy przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody, o której już wspominaliśmy i nałożyć ją na zabrudzenie i potrzeć miękką szczotką lub szmatką. Na koniec należy przepłukać plamę wodą.

Trzeba jednak pamiętać, że krew to nie tylko brud, ale także pożywka dla bakterii. Dobrze jest zatem na koniec potraktować miejsce po plamie gorącą parą. W tym celu możesz użyć żelazka. Sprawdź jednak, czy materiał pokrowca na to pozwala i jaką maksymalną temperaturę możesz użyć. Dla zabicia większości bakterii powinna ona wynieść minimum 90 stopni Celsjusza.

Jak skutecznie usunąć plamy z krwi — o czym pamiętać

Plama krwi jest wyjątkowo trudna do usunięcia. Jeśli zdarzy Ci się poplamić ubranie, pościel, koc, dywan, czy cokolwiek innego, najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja. Im dłużej plama pozostaje na tkaninach, tym ciężej będzie się jej pozbyć.

Mało kto z nas trzyma w domu specjalistyczne środki do wywabiania plam z każdego rodzaju tkaniny, dlatego skuteczne mogą się okazać sposoby naszych babć, właśnie takie jak krochmal, płyn do naczyń, soda, czy woda utleniona. Choć nie dają one 100% gwarancji, że plama zniknie, warto je wypróbować, zanim postanowisz wyrzucić zabrudzoną krwią rzecz.

Musisz pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie używać do tego ciepłej wody, która tylko utrwali plamę. Plamę z krwi zawsze zapieraj zimną wodą. Z kolei, zanim zdecydujesz się użyć któregokolwiek ze sposobów, które omówiliśmy, sprawdź na małym kawałku tkaniny, czy tym sposobem jej nie zniszczysz. Musisz szczególnie uważać, jeśli chcesz sprać plamy z krwi z delikatnych tkanin takich jak jedwab, czy len. Te lepiej jest od razu oddać do prania chemicznego w profesjonalnej pralni.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024
  Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

  Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
  4 marca, 2024
  Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

  Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
  19 lutego, 2024
  Jak pozbyć się muszek owocówek?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się muszek owocówek? 3 sprawdzone sposoby

  Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute....
  29 stycznia, 2024
  Plamy z barszczu.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Plamy z barszczu — jak je usunąć?

  Barszcz czerwony to nie tylko smaczne danie, ale także potencjalne źródło niechcianych plam na obrusach, ubraniach i innych tkaninach. Plamy...
  18 grudnia, 2023
  Sprzątanie po remoncie przy pomocy odkurzacza przemysłowego
  Uciążliwe zabrudzenia

  Sprzątanie po remoncie — jak zacząć?

  Odliczamy dni do końca remontu, marzymy o momencie, kiedy wypakujemy z kartonów talerze i zawiesimy na ścianach ramki z ukochanymi...
  27 listopada, 2023
  Jak usunąć pleśń z silikonu domowymi sposobami
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć pleśń z silikonu? Domowe sposoby

  Silikon jest powszechnie używany w łazienkach do uszczelniania połączeń między płytkami, wannami, prysznicami i umywalkami. Jest to elastyczny i trwały...
  13 listopada, 2023
  Jak usunąć klej z różnych powierzchni
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć klej z różnych powierzchni?

  Zapewne mało kto z nas się nad tym zastanawia, ale wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec, że kleje są nieodłącznym elementem...
  6 listopada, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024