Nawet krótka kąpiel pod prysznicem wystarczy, aby na szybach kabiny zgromadził się osad z mydła, który trudno usunąć. Gdy nie zadbamy o regularne czyszczenie kabiny, może dodatkowo pojawić się pleśń i grzyb na uszczelkach i silikonach, a także rdza przy połączeniu kabiny z brodzikiem lub podłogą. Jak się ich pozbyć? Jak nie dopuścić do ich powstawania? W tym artykule podpowiadamy, jak i czym umyć kabinę prysznicową.

Jakie zabrudzenia powstają pod prysznicem?

Do najczęstszych zabrudzeń, jakie gromadzą się pod prysznicem, należą:

 • osad z mydła – po każdej kąpieli środki myjące zawarte w mydłach, żelach i szamponach osadzają się na szybach i przywierają do nich;
 • osad z kamienia – pod wpływem wysokich temperatur z wody spływającej po szybach kabiny wytrąca się osad wapniowy tzw. kamień;
 • rdza – woda zalegająca w okolicach metalowej ramy prysznicowej może powodować powstawanie rdzy;
 • pleśń i grzyb woda, osad z mydła i brud, który gromadzi się w szczelinach kabiny prysznicowej, sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa składa się ze ścian i drzwi. Czasem, nieodłącznym elementem zestawu jest także brodzik. Bardzo często te trzy elementem nazywamy właśnie kabiną prysznicową. Nie możemy jednak zapominać, że wewnątrz kabiny znajduje się także bateria i płytki ścienne. Na wszystkich tych elementach gromadzi się brud, a powierzchnia każdego z elementów jest inna.

Ściany i drzwi kabiny prysznicowej mogą być zrobione ze szkła lub tworzywa sztucznego, rama kabiny jest najczęściej aluminiowa, choć może być też metalowa lakierowana, chromowana lub mosiężna. Z kolei brodzik wykonany jest zwykle z akrylu. Jak zatem zabrać się za mycie kabiny prysznicowej?

Mycie kabiny prysznicowej — od czego zacząć

Podobnie, jak mycie jakiejkolwiek innej powierzchni, tak i mycie kabiny należy zacząć od dobrego przygotowania. Można bowiem po prostu spryskać kabinę jakimś środkiem chemicznym i przetrzeć papierowym ręcznikiem, ale efekty będą mizerne. Aby zabieg przyniósł wymierne rezultaty, na ściankach nie było zacieków, a całość była przejrzysta i pozbawiona smug, trzeba się dobrze przygotować.

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia prysznica, przydadzą Ci się:

 • rękawiczki ochronne,
 • ściereczki z mikrofibry,
 • ściągaczka do wody.

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła?

Większość osób, chcąc wyczyścić ścianki kabiny ze szkła, sięga po płyn do mycia szyb. Nie jest on jednak w stanie skutecznie pozbyć się zacieków z mydła czy kamienia. Aby wyczyścić szklaną kabinę prysznicową, trzeba sięgnąć po silniejsze środki chemiczne, które będą w stanie rozpuścić te zabrudzenia. Alternatywą dla nich jest także płyn do mycia naczyń. Wystarczy rozpuścić go w gorącej wodzie, namoczyć w nim bawełnianą ściereczkę, a następnie umyć szyby.

Czym umyć szyby w kabinie prysznicowej?

Innym sposobem na mycie szyb w kabinie, a w tym pozbycie się mydła oraz kamienia, jest użycie roztworu octu i wody. Takie roztwór działa bardzo silnie, a co więcej doskonale usuwa smugi. Wystarczy rozpuścić 1 szklankę octu w 1 szklance wody, a następnie przy pomocy gąbki lub ściereczki umyć szyby. Ocet można też zastąpić kwaskiem cytrynowym, dzięki czemu po zabiegu pozostanie przyjemny zapach.

Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej?

Gumowe uszczelki, silikony, a nawet fugi to miejsca, w których najczęściej powstają pleśnie i grzyby. Bardzo łatwo usunąć je przy pomocy pasty z sody oczyszczonej. Aby przygotować taką pastę, do szklanki sody należy dodać niewielką ilość wody. Najlepiej dolewać ją łyżkami, ciągle mieszając. Pasta musi się łatwo nakładać na powierzchnię, ale nie może być rzadka.

Aby wyczyścić wszelkie uszczelnienia i fugi, dobrze jest przy pomocy gąbki nałożyć pastę na zabrudzenia. Zrób to i pozostaw na kilka minut. Po kilku minutach, przy użyciu szczoteczki do zębów wyszoruj zabrudzenia. Na koniec wystarczy wszystko spłukać wodą. Więcej na temat czyszczenia fug, znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Osad z kamienia najłatwiej usunąć przy pomocy octu. Trudno jednak po prostu wylać go na ścianki i drzwi kabiny, dlatego przygotuj roztwór wody i octu i przelej go do spryskiwacza. Spryskaj powierzchnię pokryte kamieniem i odczekaj 10-15 minut. Po tym czasie spłucz ciepłą wodą, zdejmij jej nadmiar ściągaczką i wypoleruj miękką szmatką.

Zamiast octu możesz użyć kwasku cytrynowego albo tabletki do zmywarki. Po prostu rozpuść tabletkę w niewielkiej ilości ciepłej wody, namocz w niej szmatkę i wytrzyj kabinę.

Jak usunąć osad z mydła w kabinie prysznicowej?

Podobnie jak kamień, tak i osad z mydła najlepiej czyścić przy pomocy roztworu wody z octem. Jest on w stanie zapewnić wiele różnych środków czystości, a najważniejszą jego zaletą jest to, że nie trzeba szorować powierzchni, aby uzyskać żądany efekt.

Czasem ilość mydła na szybach może być tak duża, że aby się jej pozbyć, sam ocet z wodą nie wystarczy. Dobrze jest wówczas chwycić za skrobak do szyb z metalowym ostrzem — taki jak ten, używany do czyszczenia indukcji.

Jak usunąć pleśń i grzyby z kabiny prysznicowej?

Wspomnieliśmy już o tym, że pleśń i grzyby, które gromadzą się w uszczelnieniach kabiny, najłatwiej wyczyścić nakładając na nie pastę z sody. Innym pomysłem może być także woda utleniona. Choć ta dość szybko spływa w dół, dlatego nadaje się do czyszczenia jedynie poziomych elementów, takich jak szyny, po których poruszają się drzwi prysznica. Wystarczy wylać nieco wody na zapleśniałe miejsca i pozostawić na kilka minut, po czym dokładnie spłukać wodą.

Czyszczenie baterii prysznicowej

O tym, czym najlepiej czyścić baterię prysznicową, opowiemy w innym artykule. Możemy jednak wspomnieć, że nie pod żadnym pozorem nie powinno się używać preparatów zawierających środki szorujące, takich jak mleczka, czy wspomniana już pasta z sody. Pomimo że na powierzchni baterii również gromadzi się mydło i kamień, to stosując takie środki można łatwo ją zarysować.

Czyszczenie brodzika

Czyszczenie brodzika również chcemy pozostawić jako osobny temat. Wymaga on bowiem bardziej szczegółowego omówienia. Zwłaszcza że podobnie jak wanna może być wykonany z różnych materiałów, takich jak akryl, metal, żeliwo, czy kamień. Wróćmy do tego, czym wyczyścić prysznic.

Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

W tym artykule dużo mówimy o tym, czym wyczyścić prysznic. Wspomnieliśmy o tym, że można po prostu sięgnąć po dedykowane do tego detergenty. Wyjaśniliśmy także, jak wyczyścić kabinę prysznicową, używając tego, co można znaleźć w każdym domu. Podsumujmy zatem.

Kwasek cytrynowy

Mycie kabiny kwaskiem pozwala usunąć większość typowych zabrudzeń, zwłaszcza takich jak osad z mydła i kamienia. O jego właściwościach wspominaliśmy także w artykule o tym, jak usunąć kamień z czajnika. Aby wyczyścić nim prysznic, wystarczy rozpuścić go w wodzie, w proporcjach wskazanych na opakowaniu. Następnie przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem, spryskać powierzchnię ścian kabiny, a po kilku minutach spłukać wodą.

Ocet

Ocet ma podobne działanie do kwasku cytrynowego. Skutecznie radzi sobie z mydłem, kamieniem, ale też innym rodzajem zabrudzeń pojawiających się w każdym prysznicu. Dobrze radzi sobie z pleśnią i grzybami. Ułatwia także polerowanie i pozwala pozostawić szyby bez smug.

Soda oczyszczona

Sodą można łatwo usunąć pleśnie i grzyby. Wystarczy przygotowaną wcześniej pastę nałożyć na miejsca, w których występują te mikroorganizmy, pozostawić na kilka minut i spłukać. Soda dobrze radzi sobie też z rdzą, która często pojawia się przy łączeniach kabiny ze ścianą, brodzikiem i podłogą.

Płyn do mycia naczyń

Płynem do naczyń łatwo usunąć tłuste plamy, dlatego świetnie radzi sobie z mydłem. Wystarczy wymieszać go z gorącą wodą, namoczyć w niej szmatkę i wycierać kabinę. Płyn to uniwersalny środek do czyszczenia, na tyle łagodny, że można używać go zresztą do większości powierzchni wymagających czyszczenia.

Czym umyć kabinę prysznicową — podsumowanie

Systematyczność — to słowo, które powinno nam towarzyszyć podczas wielu domowych zadań. Ponieważ łazienka jest jednym z niewielu pomieszczeń w domu, które szybko się brudzą, warto do jej czyszczenia podchodzić regularnie. Chociaż mycie kabiny wydaje się przy tym pracochłonne, robiąc to, zapobiegamy osadzaniu się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, które mogą sprzyjać rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Mamy nadzieję, że dzięki zamieszczonym tu poradom, utrzymanie kabiny prysznicowej będzie łatwiejsze.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024
  Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

  Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
  15 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

  Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
  1 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

  Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
  2 października, 2023
  Jak wyczyścić kaloryfer przy przy pomocy gąbki i płynu.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić kaloryfer? Poradnik czyszczenia grzejnika

  Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia...
  18 września, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024