Pleśń i grzyb to najbardziej uciążliwe zabrudzenia, które zanieczyszczają fugi, a co więcej wpływają też na nasze zdrowie. Jednak nie są jedyne. Mokre plamy z sosów, zaschnięte resztki jedzenia i osad z tłustych produktów sprawiają, że fuga, która kiedyś wyglądała idealnie, teraz szpeci całą powierzchnię podłogi lub ściany. Jak ją wyczyścić? Czym wyczyścić fugi, aby przywrócić im estetyczny wygląd? Podpowiadamy.

Czym wyczyścić fugę — szczoteczka czy gąbka?

Czyszczenie fug to zmora większości użytkowników płytek ceramicznych, gresu i kamienia. Spoiny są wąskie, przez co trudno dostępne. Z tego powodu, część osób sięga po nóż i inne ostre narzędzia. Tymczasem w ten sposób nie tylko usuwają z nich brud, ale także same fugi. Wydrapują je, osłabiając spoinę i tylko pogarszając ich wygląd. Zatem, czym czyścić fugi?

Jeśli chodzi o narzędzia do czyszczenia fug, to idealnie do tego zadania sprawdza się szczoteczka do zębów lub specjalna szczoteczka o wydłużonej rączce. Czyszczenie wierzchniej warstwy może się też odbywać z pomocą kuchennej gąbki lub bawełnianej ściereczki, ale czym to robić? Jakich środków do czyszczenia używać?

Chemiczne czy soda oczyszczona — jakie środki do czyszczenia fug?

Możesz od razu udać się do marketu budowlanego i kupić specjalny preparat do czyszczenia fug, ale nawet ten nie musi okazać się skuteczny. Co więcej, tego typu środki chemiczne mogą być drażniące, powodować alergie i na pewno nie należą do najtańszych. Tymczasem my, chcemy Ci zaproponować sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie fug.

Pewnie nie będzie dla Ciebie zdziwieniem, kiedy powiemy, że większości zabrudzeń możesz pozbyć się, używając sody oczyszczonej, octu czy soku z cytryny. Te 3 produkty spożywcze, które znajdą się w każdej kuchni, doskonale sprawdzają się w wielu domowych porządkach. Świetnie czyszczą także brudne fugi. Co więcej, są tanie i ekologiczne. Choć czyste fugi, możesz osiągnąć także z pomocą wody utlenionej, zwykłego płynu do mycia naczyń, proszku do pieczenia, a nawet pasty do zębów, ale po kolei.

Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze i nie tylko?

W sumie nie jest istotne, czy chcesz wyczyścić fugi na podłodze, czy na ścianie. W obu przypadkach podane przez nas metody sprawdzą się doskonale. Możesz to zrobić za pomocą: sody oczyszczonej, octu, soku z cytryny i proszku do pieczenia.

Soda oczyszczona na fugi

Aby wyczyścić fugi na podłodze sodą, weź opakowanie sody oczyszczonej i wsyp do miski. Zalej niewielką ilością wody, aby utworzyć gęstą pastę, po czym nałóż ją przy pomocy gąbki lub szczoteczki na zabrudzone fugi. Pozostaw pastę na fugach na około kwadrans, po czym weź szczoteczkę i dokładnie wyszoruj. Pamiętaj jednak, aby włosie szczoteczki nie było zbyt twarde. Nie chcesz porysować płytek ani wydrapać spoiny.

Czyszczenie fug octem

Ocet to dobry pomysł na usuwanie wszelkich tłustych plam z różnych powierzchni. Nie inaczej jest w przypadku fug. Przygotuj roztwór wody z octem w proporcjach 1:1 i szoruj przy pomocy szczoteczki zabrudzone fugi. W ten sposób świetnie usuniesz plamy z oleju czy sosu. Na koniec po prostu umyj je wodą. Jeśli natomiast przeszkadza Ci zapach octu, dodaj do niego kilka kropel soku z cytryny lub płynu do naczyń, to go zniweluje i spotęguje efekty mycia.

Jak czyścić fugi sokiem z cytryny

Sok z cytryny możesz stosować w nierozcieńczonej formie. Czysty sok z cytryny świetnie radzi sobie z zabrudzeniami, które często widoczne są na jasnych i białych fugach. Wystarczy, że naniesiesz go na zabrudzenia i zostawisz na 15 minut, a następnie przetrzesz ściereczką, a pozbędziesz się kurzu i rdzy. Nieco gorzej poradzi sobie jednak z tłustymi plamami, na które świetnie działa proszek do pieczenia.

Proszek do pieczenia

Tłuste plamy, rdza, a nawet osad z kamienia to najbardziej uciążliwe zabrudzenia, jakie mogą szpecić spoiny między kafelkami. Bardzo dobrze działa na nie wspomniana już soda, ale także proszek do pieczenia. W zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcesz nim wyczyścić, wsyp jedno lub więcej opakowań proszku do miski i zalej niewielką ilością wody. Następnie nałóż papkę na fugi na około 30 minut i dokładnie je wyszoruj. Na koniec umyj ciepłą, czystą wodą i przetrzyj ściereczką

Czyszczenie fug w łazience

Łazienka to pomieszczenie, wyjątkowo narażone na niebezpieczne dla zdrowia zabrudzenia fug. Dlaczego niebezpieczne? Mydła, kremy, żele pod prysznic, szampony i balsamy zawierają tłuste związki, a do zachlapania nimi fug dochodzi codziennie. Co więcej, wilgotność w łazience jest dużo wyższa niż w przypadku pozostałych pomieszczeń, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Ponadto, w łazience nietrudno o rdzę. Woda spływająca po metalowych elementach kabiny prysznicowej, baterii wannowej, wieszaków i innych elementów, tworzy rdzawe zacieki na fugach. Jak się ich pozbyć?

Płyn do WC

W przypadku czyszczenia fug w łazience doskonale sprawdzi się płyn do WC, na bazie chloru. Ponieważ ten jest silnie żrący, należy zmieszać go z wodą, w proporcjach 1:1, czyli np. 100 ml płynu na 100 ml wody. Weź szczoteczkę i wyszoruj takim roztworem zabrudzone spoiny lub przelej roztwór do spryskiwacza, spryskaj nim fugi i odczekaj kwadrans, po czym przetrzyj wilgotną ściereczką lub gąbką. Płyn z chlorem zapobiega rozwoju pleśni i grzybów, dlatego warto używać tej metody regularnie.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona pomoże Ci wyczyścić ściany i podłogi w łazience. Doskonale zmywa osad z mydła i inne tłuste zabrudzenia. Wymieszaj opakowanie sody z małą ilością wody, przygotowując w ten sposób pastę, a następnie nałóż ją na brudne fugi i odczekaj kwadrans. Po tym czasie przetrzyj wilgotną gąbką. Podobnie zadziała proszek do pieczenia.

Woda utleniona

Woda utleniona jest doskonały pogromcą bakterii. Sprawdza się tak samo dobrze w łazience co i w kuchni, i choć w mniejszym stopniu niż płyn do WC to również usuwa pleśń z fug. Możesz rozcieńczyć ją ze zwykłą wodą w proporcjach 1:1 lub wylać bezpośrednio na zabrudzone fugi i wyszorować je. Z powodzeniem wyciągnie z nich kurz i okruszki, a co więcej przywróci fugom blask.

Pasta do zębów

Chociaż pasta do zębów nie jest najlepszym sposobem na wyczyszczenie fug, to świetnie je odnawia. Jeśli nie masz w domu sody, proszku do pieczenia, ani octu, nałóż ją na spoiny, odczekaj kilkanaście minut i wyszoruj szczoteczką. Na koniec zmyj wodą i przetrzyj szmatką. Dzięki związkom zawartym w paście jest ona w stanie przywrócić im estetyczny wygląd. Świetnie sprawdza się na pożółkłe fugi.

Czym czyścić fugi w kabinie prysznicowej

Do czyszczenia fug w kabinie prysznicowej, która jest najbardziej wilgotnym miejscem w łazience, najlepiej sprawdzi się parownica. Para skutecznie osusza fugi i usuwa zabrudzenia. Jednak jeśli jej nie masz, możesz zastosować inne skuteczne sposoby na czyste fugi.

Fugi pod prysznicem mają doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów, a także tłustych plam, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzi się płyn do WC lub woda utleniona, albo roztwór wody z octem. Jednak żaden z tych środków nie pozostawia przyjemnego zapachu, dlatego po czyszczeniu fug za pomocą tych środków, możesz je przetrzeć sokiem z cytryny lub płynem do naczyń.

Czym wyczyścić fugi z pleśni

Chociaż wspominaliśmy o tym już kilkukrotnie w tym artykule, to chcemy przypomnieć, czym najlepiej usunąć pleśń i brud i zapobiegać rozwoju grzybom. Najbardziej skutecznym, choć najmniej ekologicznym rozwiązaniem jest płyn do czyszczenia toalet, który zawiera wysokie stężenie chloru. Jednak, jeśli wolisz bardziej naturalne środki, to najlepszym będzie soda oczyszczona. Przygotuj pastę z sody i wody, nałóż na zapleśniałe fugi i odczekaj kwadrans, po czym wyszoruj. Aby po takim zabiegu przywrócić fugom blask, zastosuj sok z cytryny. Wymieszaj go z wodą i nałóż za pomocą gąbki.

Sposoby na czyste fugi po remoncie

Czyszczenie fug sodą, octem, czy proszkiem do pieczenia to dobre metody na późniejsze porządki. Jednak, od razu po remoncie nie możesz czyścić fug. Fugi cementowe wymagają kilku dni, aby móc zabrać się za ich czyszczenie. Dopiero po tym czasie możesz użyć jednego z podanych przez nas sposobów z wyłączeniem tego najsilniejszego, jakim jest płyn do WC. Musi minąć kilka tygodni, aby spoina między płytkami uodporniła się na działanie tego typu środków. Z kolei fugi epoksydowe możesz czyścić już po kilku dniach, ale używając w tym celu alkoholu etylowego. To najlepszy sposób na czyszczenie fug po remoncie.

Czyszczenie fug domowymi sposobami

Podane przez nas domowe sposoby pomogą Ci na utrzymanie fug w czystości, ale ważne jest, abyś robiła to regularnie. Im dłużej zwlekasz z ich czyszczeniem, tym trudniejsze do usunięcia stają się zabrudzenia. Pamiętaj, aby podchodząc do tego zadania, używać średniej twardości szczotki, np. szczotki do zębów. Pamiętaj też, aby zawsze najpierw nakładać roztwór lub pastę na brud i dopiero wtedy szorować go szczotką zawsze wzdłuż wilgotnych fug. Wykonywanie okrężnych ruchów może uszkodzić płytki.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas metody, pomogą Ci skutecznie wyczyścić fugi. Śledź nasz blog po więcej praktycznych porad, a jeśli szukasz profesjonalnych preparatów do czyszczenia, zajrzyj tutaj: środki czystości.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    jak pozbyć się rybików
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rybików — skuteczne sposoby

    Zauważyłeś w swojej łazience lub kuchni srebrzyste, małe owady poruszające się po podłodze lub w szczelinach? To prawdopodobnie rybiki cukrowe,...
    18 listopada, 2024
    Wilgoć w domu
    Uciążliwe zabrudzenia

    Wilgoć w domu — jak sobie z nią radzić?

    Wilgoć w domu to problem, który dotyka wiele osób, zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Niezależnie od tego, czy...
    12 listopada, 2024
    Czym czyścić mosiądz
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym czyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie mosiądzu

    Mosiądz, ten błyszczący i ciepły metal, znajduje się w wielu naszych domach, zdobiąc je jako elementy dekoracyjne, armatura łazienkowa czy...
    8 lipca, 2024
    Jak pozbyć się rdzy
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rdzy? Nie tylko domowe sposoby na rdzę

    Rdza to problem, z którym boryka się wielu właścicieli metalowych przedmiotów, narzędzi czy maszyn. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z...
    24 czerwca, 2024
    Jak wyczyścić patelnię.
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
    25 marca, 2024
    Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

    Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
    4 marca, 2024
    Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

    Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
    19 lutego, 2024
    Jak pozbyć się muszek owocówek?
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się muszek owocówek? 3 sprawdzone sposoby

    Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute....
    29 stycznia, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Jak wyczyścić bombki choinkowe
    Porady sprzątające

    Jak czyścić bombki choinkowe? Porady, które uratują Twoje ozdoby

    Bombki choinkowe to prawdziwe perełki świątecznej dekoracji. Szklane, brokatowe, ręcznie malowane – każda z nich ma swój urok i potrafi...
    9 grudnia, 2024
    Jak odświeżyć sztuczną choinkę
    Porady sprzątające

    Jak odświeżyć sztuczną choinkę? Praktyczny poradnik

    Sztuczna choinka to świetne rozwiązanie – jest trwała, łatwa w przechowywaniu i co roku oszczędza nam wybierania kolejnego drzewka. Jednak...
    2 grudnia, 2024
    Odgracanie mieszkania
    Porady sprzątające

    Odgracanie mieszkania i domu — porady

    Czy masz czasem wrażenie, że Twoje mieszkanie lub dom stają się coraz bardziej zagracone? Nadmiar rzeczy w szafkach, szufladach, a...
    25 listopada, 2024
    Czyszczenie suchym lodem
    Porady sprzątające

    Czyszczenie suchym lodem — na czym polega?

    Czyszczenie suchym lodem to metoda, która zdobywa coraz większą popularność w zakładach przemysłowych, magazynach i nie tylko. Jeśli masz do...
    4 listopada, 2024
    Czyszczenie stali nierdzewnej
    Porady sprzątające

    Czyszczenie stali nierdzewnej — skuteczne metody

    Stal nierdzewna to materiał, który świetnie sprawdza się w domu – od garnków i sztućców po poręcze i blaty w...
    28 października, 2024
    Czyszczenie rynien
    Porady sprzątające

    Czyszczenie rynien — sprawdzone sposoby

    Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że po deszczu woda nie odpływa z dachu tak, jak powinna? Może to być znak,...
    21 października, 2024
    Jak wyczyścić frytkownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić frytkownicę? Poradnik

    Używasz frytkownicy już od jakiegoś czasu i nie wiesz, jak się zabrać za jej czyszczenie? To zadanie może wydawać się...
    14 października, 2024
    Magiczna gąbka
    Akcesoria do sprzątania

    Magiczna gąbka — jak używać i co nią czyścić?

    Magiczna gąbka zdobywa coraz większą popularność w domach na całym świecie. Niezwykle skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń, stanowi nieodłączny element...
    7 października, 2024