Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia ich wygląd, ale również zwiększa efektywność działania. Podpowiadamy, jak wyczyścić kaloryfer.

Dlaczego i kiedy wziąć się za mycie kaloryfera?

Czysty kaloryfer to nie tylko estetyczny wygląd, ale również zdrowsze powietrze w pomieszczeniach. Kurz osadzający się na grzejniku może być przyczyną alergii. Co więcej, wraz z innymi zabrudzeniami może wpłynąć na zmniejszenie wydajności grzejnika, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Jednak nie tylko zewnętrzna strona grzejnika musi pozostawać w czystości, aby móc się cieszyć efektywną pracą urządzenia. Warto czyścić także jego wnętrze.

Dlaczego warto czyścić grzejnik od środka?

Czyszczenie kaloryfera od środka może wydawać się mniej oczywiste niż jego zewnętrzna powierzchnia. Jednak wewnętrzne części kaloryfera (w przypadku kaloryferów panelowych widoczne pod górną kratką) również mogą ulegać gromadzeniu się kurzu, brudu oraz osadów, które z czasem mogą obniżać wydajność ogrzewania. Warto zatem regularnie czyścić kaloryfer od wewnątrz, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie.

Ważne

Czyszczenie kaloryfera od środka może być szczególnie istotne w przypadku grzejników żeliwnych lub żeberkowych, które posiadają wewnętrzne, trudno dostępne przestrzenie. Odkurzacz z wąską końcówką oraz miękka szczotka mogą okazać się przydatne przy usuwaniu kurzu z tych trudno dostępnych obszarów.

Kiedy warto wyczyścić kaloryfery?

Dobrym momentem na czyszczenie kaloryferów jest okres tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub po jego zakończeniu. Wtedy grzejniki są wyłączone, co ułatwia pracę i pozwala na dokładniejsze oczyszczenie. Jednak, jeśli zauważysz widoczne zabrudzenia na kaloryferze lub zauważalny spadek wydajności grzewczej w trakcie sezonu, warto podjąć działania niezwłocznie i wyczyścić grzejnik od razu.

Do usuwania codziennego kurzu i brudu zewnętrznego, warto regularnie przecierać kaloryfer wilgotną szmatką lub ściereczką z mikrofibry. Możesz także korzystać z odkurzacza wyposażonego w odpowiednią końcówkę do czyszczenia powierzchni, ale po kolei.

Czyszczenie kaloryfera – jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do czyszczenia kaloryfera, warto odpowiednio się przygotować. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 1. Wyłącz grzejnik: Upewnij się, że kaloryfer jest wyłączony i chłodny, aby uniknąć poparzeń.
 2. Zbierz potrzebne materiały: Przygotuj miękką ściereczkę z mikrofibry, odkurzacz z wąską końcówką, a także ewentualnie delikatny detergent do czyszczenia (na przykład płyn do naczyń). Przyda Ci się także miska z letnią wodą i gąbka. Pomocna może okazać się także suszarka do włosów.

Jak wyczyścić kaloryfer na zewnątrz?

Gdy przygotujesz już wszystkie niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do czyszczenia kaloryfera, aby to zrobić, zacznij od zewnętrznych części obudowy, stosując poniższe kroki:

 1. Usuń luźny brud: Przed przystąpieniem do głębszego czyszczenia, odkurz powierzchnię kaloryfera, aby usunąć luźny kurz i brud. Możesz w tym celu użyć suchej ściereczki lub odkurzacza z miękką końcówką.
 2. Zastosuj delikatny detergent: Jeśli na kaloryferze są uporczywe zabrudzenia, możesz użyć delikatnego detergentu do czyszczenia. Najlepiej użyć w tym celu kilku kropel płynu do mycia naczyń rozpuszczonych w letniej wodzie. Przetrzyj zabrudzenia zamoczoną w takim roztworze gąbką, a następnie wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić kaloryfer od środka?

Czyszczenie kaloryfera od środka może być nieco bardziej problematyczne, ale przy użyciu wąskiej szczotki do czyszczenia powinno Ci się udać. W tym celu spróbuj umieścić ją w otworach górnej części grzejnika, boku lub spodu kaloryfera i usuń nią luźny kurz. Powinien on opaść na podłogę, po czym możesz go wówczas wciągnąć odkurzaczem. Jeśli nie masz tak wąskiej szczotki ani końcówki na odkurzacz, pomocna może okazać się suszarka do włosów.

Aby wyczyścić grzejnik w środku, używając suszarki do włosów, ustaw ją na najsilniejszy nadmuch i skieruj strumień powietrza w stronę otworów w grzejniku. Luźny kurz powinien wypaść i opaść na podłogę.

W jaki sposób wyczyścić grzejnik panelowy?

Grzejniki panelowe charakteryzują się płaską powierzchnią, co ułatwia ich czyszczenie. Rozpocznij od odkurzenia górnej części grzejnika. Następnie, przy pomocy ściereczki z mikrofibry nasączonej odrobiną płynu do mycia naczyń, przemyj cały grzejnik, pamiętając o dokładnym wyczyścić kaloryfer w środku.

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy

Grzejniki żeberkowe ze względu na swój kształt są trudniejsze w czyszczeniu. Odkurzaj je regularnie, a do czyszczenia przestrzeni między żeberkami używaj długiej, cienkiej szczotki.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci oczyścić ten rodzaj grzejnika:

 1. Przygotowanie: Wyłącz grzejnik i upewnij się, że jest chłodny.
 2. Odkurzanie: Rozpocznij od odkurzenia widocznych elementów kaloryfera. Skup się na przestrzeniach między żebrami.
 3. Czyszczenie żeberków: Zwilż ściereczkę z mikrofibry w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. Delikatnie przetrzyj poszczególne żeberka.
 4. Odkurz wnętrze: Skorzystaj z odkurzacza z wąską końcówką, aby usunąć kurz i brud z trudno dostępnych przestrzeni między żebrami.

Jak wyczyścić kaloryfer płytowy?

Kaloryfery płytowe, podobnie jak panelowe, charakteryzują się gładką powierzchnią, a co ważniejsze zwykle nie posiadają żadnych problematycznych szczelin, dlatego taki łatwo można się z nich pozbyć kurzu i innych zabrudzeń. Aby szybko wyczyścić kaloryfer płytowy, wystarczy przetrzeć go lekko zwilżoną w płynie do naczyń i wodzie szmatką, a następnie przetrzeć suchą ściereczką z mikrofibry.

Jak dbać o czysty grzejnik?

Czyszczenie kaloryfera może początkowo wydawać się trudne, ale regularne utrzymanie go w czystości może przyczynić się do zwiększenia jego wydajności grzewczej oraz estetyki. Pamiętaj, że każdy rodzaj kaloryfera może wymagać nieco innej metody czyszczenia, dlatego warto dostosować swoje działania do konkretnej konstrukcji i materiałów użytych do produkcji grzejnika. Przygotowanie odpowiednich narzędzi oraz delikatnych środków czyszczących to klucz do skutecznego i bezpiecznego oczyszczenia kaloryfera.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024
  Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

  Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
  26 lutego, 2024
  Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

  O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
  5 lutego, 2024
  Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

  Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
  15 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

  Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
  1 stycznia, 2024
  Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

  Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
  2 października, 2023
  Męskie dłonie w pomarańczowych rękawiczkach czyszczące klimatyzator. Samodzielne czyszczenie klimatyzatorów.
  Czyszczenie sprzętów

  Czyszczenie klimatyzatorów – jak samodzielnie czyścić klimatyzator w domu?

  Chociaż klimatyzatory zapewniają nam komfort podczas upałów, wymagają regularnej konserwacji. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zadbać o swój klimatyzator? Przygotowaliśmy poradnik,...
  11 września, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024