Wielu profesjonalnych szefów kuchni uważa, że gotowanie na kuchence gazowej to najlepszy sposób na osiągnięcie zamierzonego efektu, czyli miękkości potraw i ich smaku. Jednak, chociaż nowoczesne kuchenki robione są ze stali nierdzewnej, którą łatwo czyścić, to jej budowa znacznie utrudnia pozbycie się brudu. Ruszt, palniki i dyszy to elementy, które sprawiają, że czyszczenie kuchenki gazowej bywa uciążliwe. Jakie są zatem metody, by ułatwić tę czynność? Jak się zabrać za mycie kuchenki gazowej? Prezentujemy najlepsze metody.
Od czego zacząć czyszczenie kuchenki gazowej?
Zanim przystąpisz do czyszczenia kuchenki gazowej, pamiętaj, że jest to urządzenie, którego obsługa wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jeśli nie podejdziesz do niego odpowiedzialnie, łatwo o przypadkowe włączenie ognia i wypadek. Zanim przystąpisz do mycia kuchenki ,upewnij się zatem, że wszystkie palniki są wyłączone, a jeśli to możliwe odetnij dopływ gazu, bo podczas wycierania jej elementów łatwo przekręcić pokrętło i spowodować jego wyciek. Pamiętaj także, aby do czyszczenia nigdy nie zabierać się zaraz po skończeniu gotowania, ponieważ ruszt, palniki i płyta wciąż mogą być gorące.
Poza środkami bezpieczeństwa przygotuj akcesoria, jakie będą potrzebne Ci do umycia kuchenki gazowej. Gąbka i płyn do mycia naczyń to niezbędne środki, którymi usuniesz większość zabrudzeń. Do przypalonego tłuszczu przyda się z kolei silniejszy preparat, a nawet mleczko, choć wiele z nich może rysować powierzchnię.
Jeśli zadbałaś już o środki bezpieczeństwa i przygotowałaś wszystkie niezbędne akcesoria, możesz zabrać się za czyszczenie kuchenki.
Domowe sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej
Zaschnięty brud zawsze trudno jest wyczyścić, a takie zabrudzenia jak resztki jedzenia, przypalony tłuszcz i mleko są niezwykle uporczywe. Niestety w przypadku kuchenki gazowej, czyszczenie jej powierzchni w trakcie lub tuż po gotowaniu jest niemożliwe. Jednak, gdy próbujesz wytrzeć przy pomocy ściereczki lub gąbki te zabrudzenia, gdy ta już ostygnie, efektów nie widać. Czyszczenie rusztu, palników i płyty wymaga specjalnego podejścia. Na szczęście znamy dobre metody na to, aby usunąć zabrudzenia z:
- palników,
- dyszy,
- płyty,
- rusztu,
- piekarnika.
Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?
Czyszczenie kuchenki gazowej zaczynamy zwykle od zdjęcia rusztu i nakładek na palniki. Ich czyszczeniem zajmie się później. Zabrudzone palniki natomiast, które mają wiele trudnych miejsc do czyszczenia, jak zagłębienia i rowki będą pierwszym elementem, który wyczyścimy. Przypalone resztki jedzenia, które w nich zostają, są często przyczyną rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które łatwo przedostają się do jedzenia i na nasze ręce, a mogą być przyczyną różnych zatruć i chorób.
Do czyszczenia palników używamy ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń, z kolei do czyszczenia dyszy używamy cienkiego drutu miedzianego, którym śmiało możemy przepchać otwór. Dzięki temu usuniemy nagromadzony w nim tłuszcz i przywrócimy swobodny przepływ gazu. Nakładki na palniki kuchenki gazowej możemy z kolei umyć w ciepłej wodzie, a te z plamami z rdzy w roztworze wody z sodą oczyszczoną.
Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?
Ile z Was po cichu przeklinało, gdy przyszło im czyścić ruszt? Wykonany z żeliwa lub stali, często pokrytej specjalną emalią, jest niezwykle uciążliwy do czyszczenia, gdyż tworzą go wąskie pręty, splecione ze sobą, na których łatwo osadza się brud. Czy istnieje sposób, aby go łatwo usunąć?
O ile ruszt składa się z mniejszych elementów, często ma szansę zmieścić się w misce. Dobrym sposobem wówczas jest namoczenie go w roztworze wody z sodą oczyszczoną, a następnie przetarcie gąbką zwilżoną w wodzie z płynem do naczyń i przetarcie do sucha. Jeśli jednak ruszt w kuchence gazowej jest jednoelementowy, to nie możemy go wcześniej namoczyć, a tym samym pozbycie się brudu będzie nieco trudniejsze, ale należy przeprowadzić je w analogiczny sposób.
Czyszczenie płyty gazowej
Płyta gazowa podobnie jak obudowa kuchenki to najłatwiejsze elementy do czyszczenia. Niezależnie od tego, czy zbudowana jest ze stali nierdzewnej, czy emaliowanej, możesz zastosować środki profesjonalne, które poradzą sobie z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami, lub wykorzystać detergenty dostępne pod ręką, jak płyn do naczyń. Możesz też użyć bardziej naturalnych środków zastosować roztwór wody z octem, który świetnie radzi sobie z tłuszczem. Wytrzyj nim powierzchnię płyty, a jeśli część plam będzie stawiać opór, powtórz czynność kilkukrotnie, mocząc gąbkę ponownie w tym roztworze.
Jak usunąć przypalony tłuszcz na kuchence gazowej
To właśnie roztwór z octu i wody oraz środki na bazie sody oczyszczonej są skuteczne na plamy, które z pozoru mogą wydawać się uciążliwe. Naturalny środek do czyszczenia z octem pomoże usunąć nawet zaschnięte zabrudzenia. Podobnie zresztą jak soda oczyszczona. Wystarczy wysypać ją na powierzchnię płyty, spryskać wodą i pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć powierzchnię kuchenki gazowej ściereczką zwilżoną w wodzie.
Czyszczenie płyt grzewczych z szyby
Kuchenka gazowa z płytą z szyby to rzadkość, ale wciąż spotykana w niektórych domach. Ma ona swoja zalety, bo gdy na przykład wykipi mleko, łatwo przetrzeć jej powierzchnię. Co więcej, czyszczenie płyty zrobionej ze szklanej szyby można przeprowadzić w ten sam sposób jak w przypadku płyty gazowej ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Ponadto mniej uciążliwe plamy można usunąć przy pomocy płynu do szyb, przecierając je papierowymi ręcznikami.
Jak usunąć zabrudzenia z piekarnika w kuchence gazowej
Wiesz już, jak wyczyścić palniki gazowe, czym wyczyścić dysze, jak wygląda czyszczenie rusztu kuchenki i płyty gazowej, ale czym czyścić piekarnik? Pisaliśmy o tym więcej w artykule: Jak wyczyścić piekarnik. Czego użyć do mycia. Piekarnik w kuchence gazowej może być gazowy lub elektryczny, więc warto zwrócić na to uwagę, zanim przejdziemy do jego mycia. Wiele nowych modeli ma funkcję samoczyszczenia, co znacznie ułatwia utrzymanie go w nienagannym wyglądzie.
Jak powinno odbywać się regularne czyszczenie kuchenki gazowej
Właściwe czyszczenie kuchenki gazowej ma pozytywny wpływ na jej działanie. Brudne palniki i dysze zmniejszają efektywność grzewczą, dlatego warto czyścić je raz w tygodniu. Z kolei czyszczenie rusztu kuchenki gazowej, podobnie jak płyty, warto wykonać po każdym użyciu. W ten sposób łatwiej zapobiec jest osadzaniu się tłuszczu i resztek jedzenia. Pamiętaj, czysta kuchenka to nie tylko ładnie wyglądający sprzęt, ale też wyższa skuteczność działania i dłuższa żywotność. Poza tym brud może przenikać do gotowanych potraw, wpływać na ich smak i powodować zatrucia, dlatego warto czyścić ją regularnie.