Czyszczenie piekarnika to jedna z trudniejszych domowych czynności. Zwłaszcza jeśli nie robisz tego po każdym użyciu. Pozostawiony brudny piekarnik na kilka dni wymaga później sporo czasu, aby porządnie go umyć. Niełatwo przy tym uniknąć irytacji, gdyż przypalone resztki jedzenia, zaschnięty tłuszcz i powszechne zacieki we wnętrzu piekarnika są trudne do usunięcia. Zatem jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie?

Czym wyczyścić piekarnik?

Piekarniki to jedno z najtrudniejszych do czyszczenia urządzeń AGD, ale dzięki dobrym praktykom mycia możesz utrzymać jego wnętrze w czystości. Istnieje wiele sposobów czyszczenia piekarników, takich jak ocet, soda oczyszczona, cytryny i wrząca woda, a także wiele profesjonalnych środków chemicznych. Użycie jednych i drugich może być skuteczne, ale nie zawsze bezpiecznie. Dlatego warto dopasować metodę do konkretnych zabrudzeń. Są jednak rzeczy, o których zawsze musisz pamiętać.

Bez względu na to, czy korzystasz ze środków chemicznych, czy naturalnych, domowych sposobów, ważne jest, aby podczas czyszczenia piekarnika używać rękawiczek. Dzięki temu ochronisz swoje dłonie przed szkodliwym działaniem różnych substancji.

Jakich środków użyć do czyszczenia piekarnika?

Istnieje wiele różnych produktów, których możesz użyć do czyszczenia piekarnika. Jeśli zamierzasz użyć domowych metod, musisz być ostrożnym. Nie wszystkie proszki i płyny można ze sobą bezpiecznie łączyć. Jeśli korzystasz z profesjonalnych preparatów, również warto o tym pamiętać. Zwłaszcza jeśli używasz kilku w czasie jednego czyszczenia. Stosuj zasadę: najpierw jeden środek, potem płukanie, potem drugi.

Niektórzy używają środków do czyszczenia piekarników dostępnych w marketach. Inni używają sody oczyszczonej, wody i octu, które można znaleźć w większości kuchni. A niektórzy posuwają się nawet do używania wybielacza, ale czy to bezpieczne?

Domowe sposoby na czysty piekarnik

Najpopularniejszą domową metodą na czyszczenie piekarnika jest mycie go przy użyciu sody oczyszczonej, wody i octu. W pierwszej kolejności musisz przygotować mieszankę z tych składników. Możesz to zrobić w słoiku w proporcjach 1:1:1, czyli na przykład 1 łyżka wody, 1 łyżka octu i 1 łyżka sody.

Przygotowany roztwór rozprowadź we wnętrzu piekarnika przy pomocy pędzelka i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy, że przetrzesz piekarnik wilgotną szmatką lub gąbką. Możesz też użyć do tego niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, ale pamiętaj, aby dobrze go następnie wypłukać przy użyciu czystej gąbki z dodatkiem ciepłej wody. Jeśli interesuje Cię domowe, ekologiczne sprzątanie, to na naszym blogu znajdziesz artykuł, w którym opisujemy różne metody.

Jak wyczyścić zabrudzony piekarnik w środku?

Zaschnięte resztki jedzenia we wnętrzu piekarnika mogą się okazać trudne do usunięcia. Zanim użyjesz wody z octem, czy środków chemicznych, wykorzystaj parę, która je zmiękczy. W tym celu wlej do naczynia żaroodpornego szklankę wody i włóż je do piekarnika. Rozgrzej piekarnik do temperatury 100 stopni Celsjusza, włączając dolną grzałkę i termoobieg (jeśli masz piekarnik z termoobiegiem). Pozostaw na około 30 minut. W tym czasie brud będzie się rozpuszczać, a Ty nie będziesz zmuszona szorować go niczym ostrym. Po upływie pół godziny wyłącz piekarnik i poczekaj do jego wystygnięcia, aby się nie poparzyć. Następnie zastosuj swoje ulubione metody do czyszczenia.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik?

Nowoczesne piekarniki mają funkcję samoczyszczenia, która świetnie pozwala pozbyć się mocno przypalonego tłuszczu. Piekarnik rozgrzewa wówczas grzałki do temperatury 500 stopni Celsjusza i spala wszelkie resztki i tłuszcz na popiół, który wystarczy wymieść gąbką z dodatkiem płynu do naczyń, ale nie wszyscy mają takie piekarniki, co wtedy?

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu

Żeby wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, trzeba użyć nieco więcej sił. Jeśli we wnętrzu piekarnika jest sporo przypalonego tłuszczu, który ciężko usunąć bez użycia ostrych narzędzi, to warto rozsypać na nim grubą warstwę sody i spryskać delikatnie wodą, pozostawiając na co najmniej kilka godzin. Następnie spłukać i powtórzyć czynność do czasu, aż tłuszcz odklei się od blachy i będzie można go łatwo usunąć.

Oczywiście możesz użyć alternatywnej metody i szybko wyczyścić piekarnik. Nawet w markecie znajdziesz profesjonalne środki chemiczne, którymi szybko i skutecznie usuniesz zabrudzenia, ale bardzo ważne jest dokładne płukanie po ich użyciu. Nawet odrobina tego typu preparatów pozostawiona wewnątrz będzie w trakcie pracy piekarnika wydzielać się jako szkodliwe opary, które zepsują jedzenie i mogą działać drażniąco na Twój układ oddechowy.

Mycie piekarnika — podsumowanie

Jak widzisz, możesz wyczyścić piekarnik domowymi sposobami i to całkiem skutecznie, a przy tym bez większych szkód dla zdrowia. Sodę czy ocet o wiele łatwiej jest wypłukać niż silne detergenty, w których zawarte są żrące substancje chemiczne. Choć przewagą tych z kolei jest możliwość szybkiego uzyskania czystego wnętrza, bez większego wysiłku. Dlatego decyzja w kwestii tego, czym wyczyścić piekarnik pozostaje do Ciebie. Jeśli jednak jest to początek większych porządków, które zaplanowałaś, sprawdź nasz poradnik dotyczący sprzątania domu krok po kroku.