Czy wiesz, że nawilżane chusteczki toaletowe praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie? Często są przyczyną zapchanej toalety. Chociaż nie tylko one. Podpaski, waciki, płatki kosmetyczne, a nawet odpadki po obiedzie trafiające do muszli są najczęstszą przyczyną zapychania się odpływu. Traktujemy toaletę jak śmietnik, co sprawia, że zapchanie się jej jest tylko kwestią czasu. Co zrobić, gdy już do niego dojdzie? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odetkać kibel, czyli jak udrożnić zapchany odpływ.

Jak łatwo zapchać toaletę i zatkać odpływ

Jeśli myślisz, że zatkany kibel to przypadek, to się mylisz. Nietrudno zapchać toaletę, jeśli traktujesz ją jak śmietnik. Wrzucanie do muszli klozetowej wszystkiego, czego używasz w łazience, jest najczęstszą przyczyną zatorów. Chociaż Twoja zatkana muszla, to tylko część problemów.

Pogotowie sieci wodociągowych coraz częściej wzywane jest do awarii pomp na osiedlach mieszkalnych, które przestają działać z powodu śmieci, jakie zasysają do zewnątrz. Są to m.in. podpaski, nawilżane chusteczki, zużyte pieluchy, a nawet plastikowe opakowania po akcesoriach łazienkowych. Te same przedmioty bardzo często blokują odpływ toalety. Jak się domyślasz, trudno je spłukać. Co więcej, nie są to jedyne przyczyny niedrożnej toalety.

Najczęstsze przyczyny zatoru w toalecie

Wystarczy zbyt duża ilość papieru toaletowego, która będzie zalegać w muszli, aby trudno było spuścić wodę. O ile kilka listków łatwo się rozpuści, tak większa ilość, którą próbujesz spłukać jednorazowo, sprawia, że papier nie jest w stanie do końca rozpuścić się w wodzie. Podobnie jest z ręcznikami papierowymi czy gazetami, które lądują w misce WC.

Do najczęstszych przyczyn zapchanej muszli zalicza się:

 • zbyt dużo papieru toaletowego;
 • zalegające podpaski, waciki, płatki kosmetyczne;
 • wieszaki po kostkach zapachowych;
 • resztki jedzenia;
 • pieluchy;
 • awaria spłuczki.

Czym odetkać toaletę?

Wiele osób uważa, że popularny chemiczny środek do udrażniania rur nie ma sobie równych, ale to nie jest prawdą. Nawet najbardziej żrący środek chemiczny nie jest w stanie usunąć niektórych przedmiotów, będących przyczyną niedrożności kanalizacji. Przepychaczka też nie zawsze jest w stanie pomóc, zwłaszcza jeśli przyczyną zatoru jest element z plastiku czy waty. Nie trudno sobie wyobrazić, że zatkana toaleta to poważny problem. Nie tylko nie ma możliwości korzystania z niej, ale poza tym zalegające w muszli odchody momentalnie stają się przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Jak przepchać kibel, aby pozbyć się tych problemów? Przedstawiamy skuteczne sposoby na zatkaną toaletę.

Domowe sposoby na zatkaną toaletę

To oczywiste, że nie każdy ma w domu profesjonalny sprzęt, którym posługują się hydraulicy. Nie oznacza to jednak, że nie da się usuwać niedrożności niczym innym. Poniżej przedstawiamy Ci sprawdzone domowe metody, aby udrożnić toaletę, a w dalszej części artykułu podpowiemy, jak je zastosować.

Poznaj domowe sposoby, aby przywrócić prawidłowe spłukiwanie wody w toalecie, którymi są:

 • płyn do mycia naczyń,
 • soda oczyszczona z octem,
 • chemiczny środek do udrażniania rur,
 • metalowy wieszak,
 • przepychacz,
 • sprężyna hydrauliczna,
 • butelka.

Płyn do mycia naczyń, aby odetkać WC

Zbyt duża ilość papieru toaletowego, którą zużyjesz i próbujesz spłukać jednorazowo, jest najczęstszą przyczyną zablokowania odpływu. Na szczęście, jest również najłatwiejszą do usunięcia. Czasem wystarczy wlać do miski WC sporą ilość płynu do mycia naczyń (około 1 szklanki) i pozostawić ją na 15-30 minut. Następnie spłukać ją, używając do tego około 5-6 litrów ciepłej wody. Najlepiej nabrać ją do wiadra i chlusnąć do wewnątrz muszli. Po kilku (3-5) minutach spłucz wodę, używając spłuczki. Jeśli zastosowanie płynu do mycia naczyń nie pomoże, przyczyna może być poważniejsza. Wówczas spróbuj innej metody.

Soda oczyszczona z octem na zapchany kibel

O właściwościach sody oczyszczonej i octu już nie raz czytałaś, jeśli śledzisz nasz blog regularnie. Pisaliśmy o nich, chociażby w artykule na temat “Jak pozbyć się grzyba ze ściany“. Tak czy inaczej, musisz wiedzieć, że sody i octu używa się nie tylko do gotowania, ale też do czyszczenia różnych powierzchni i właśnie udrożniania rur. Wsyp kilka łyżek sody (4-5) do toalety i zalej je szklanką octu. Odczekaj 3-4 minuty i spłucz wodę. Jeśli przyczyną zatoru był papier, tłuszcz lub drobne resztki jedzenia, powinno pomóc. Jeśli ta metoda się nie sprawdzi, wypróbuj kolejnej.

Chemiczny środek do udrażniania rur

Nie będziemy wymieniać z nazwy, nie chcąc nikogo faworyzować, ale po popularny granulat do udrażniania rur sięga wielu osób, borykających się z problemem zapchanej toalety. Jest on silnie żrący i doskonale radzi sobie z przedmiotami organicznego pochodzenia. Świetnie rozpuszcza odchody, resztki jedzenia i papier. Jednakże należy go używać bardzo ostrożnie. Po pierwsze trzeba chronić swoje drogi oddechowe, bo łatwo je podrażnić. Po drugie nie wolno przesadzać z jego ilością, gdyż można nim uszkodzić odpływ wykonany z tworzywa. Należy ściśle przestrzegać instrukcji na opakowaniu.

Przepychacz sanitarny do odtykania toalety

Lekko zatkaną toaletę możesz przepchać przy użyciu płynu do naczyń, sody lub środka udrażniającego, ale możesz także użyć także specjalnej przepychaczki, którą wiele osób ma w swoim domu lub mieszkaniu, zwłaszcza jeśli rury odpływowe są dość wiekowe. Jej gumowa końcówka, nazywana także przyssawką, powinna być wielkością dopasowana do średnicy otworu odpływowego w Twojej toalecie. Należy przyłożyć ją do niej i wykonywać energiczne ruchy “góra-dół”, aby poprzez ciśnienie wody odetkać zapchaną toaletę.

Butelka — jak odetkać kibel butelką?

Gdy nie masz w domu przepychaczki, możesz użyć zwykłej plastikowej butelki, choć będzie nieco trudniej. Weź butelkę po wodzie mineralnej lub napoju i odetnij jej dno. Następnie ponacinaj ścianki wzdłuż butelki na kilka centymetrów, tak, aby butelka wyglądała na lekko postrzępioną. Przyłóż ją do odpływu w toalecie tak, jak zrobiłabyś to przepychaczką i poruszaj energicznie, aby wytworzyć ciśnienie wody. W tym celu butelka u góry musi cały czas pozostawać zakręcona. Jeśli jednak ten sposób Ci nie pomoże. Spróbuj przepychać muszlę następnym, sprawdzonym przez nas sposobem.

Druciany wieszak na ubrania, aby przepchać sedes

Jeśli podane przez nas do tej pory metody nie przynoszą efektów, prawdopodobnie przyczyną zatkania toalety są wrzucone do niej śmieci takie jak środki higieny osobistej, nawilżane chusteczki, a być może także uchwyt na kostkę toaletową, który przypadkowo wpadł do odpływu. Wówczas pomocny może się okazać metalowy wieszak na ubrania. Rozłóż go, lekko zagnij na końcu i włóż do wewnątrz muszli klozetowej. Ruszaj nim energicznie, ale ostrożnie, tak, aby nie porysować toalety. W ten sposób łatwo wyciągniesz tamującego go przedmioty, o ile znajdują się całkiem blisko. Jeśli nie, potrzebujesz bardziej specjalistycznego sprzętu.

Sprężyna hydrauliczna, aby usunąć zator

Po sprężynę kanalizacyjną czy też spiralę może sięgnąć każdy. Wiele osób mających w domu wiekowe rury odpływowe, ma ją na swoim wyposażeniu, a jeśli nie, znajdziesz ją praktycznie w każdym markecie budowlanym. To dobry pomysł, aby sięgnąć po nią, zanim wezwiesz hydraulika. Sprężyny dostępne są w różnych długościach. Z reguły 3-5 metrów wystarczy, ale dobierz taką, która długością odpowiada odpływom w Twoim domu. Wsuń końcówkę sprężyny do miski WC i wepchnij w odpływ. Wsuń tyle, ile Ci się uda i obracaj jej rączką, aby poruszyć przedmioty tamujące przepływ wody.

Gdy sprawdzone sposoby na zatkany kibel zawiodą

Czasem nawet zastosowanie wszystkich metod po kolei może nie wystarczyć, aby udrożnić odpływ i móc korzystać z toalety. Wówczas jedyną opcją pozostaje skorzystanie z pomocy fachowca. Hydraulicy mają duże doświadczenie w tych sprawach, które dla nas nie tylko są dużym wyzwaniem, ale często powodują także odrazę. Ponadto każdy hydraulik ma narzędzia, które pomogą mu szybko pozbyć się problemu i które są znacznie skuteczniejsze niż domowe środki. Należą do nich choćby pompy, żmijki, czy też profesjonalne przepychacze do rur, a gdy toaleta będzie już sprawna, warto zadbać o to, aby nie doprowadzić do ponownego jej zapchania.

Co zrobić, aby nie przepychać, czyli jak zapobiegać zapychaniu toalety

Jeśli choć raz w życiu będziesz zmuszona czy też zmuszony przepychać toaletę, z pewnością będziesz bardziej ostrożny przy wrzucaniu do niego papieru i innych przedmiotów. Postaw obok muszli kosz na śmieci, zrezygnuj z nawilżanych chusteczek, a środki higieny osobistej takie jak waciki, płatki kosmetyczne czy patyczki wyrzucaj do kosza. Dzięki temu będziesz skutecznie zapobiegać tamowaniu wody w toalecie.