Czasem wrzucisz do pralki spodnie, nie sprawdzając ich zawartości. Od czasu do czasu wypierzesz w niej posłanie psa, a innym razem zabrudzony jedzeniem obrus. Chusteczki, futro zwierząt, resztki jedzenia i inne zabrudzenia odkładają się w zakamarkach pralki, powodując nieprzyjemnych zapach i zmniejszając jej efektywność. Jak się ich pozbyć? Jak wyczyścić pralkę? Podpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego warto czyścić pralkę?

Zabrudzenia, które pozostają w pralce po praniu, w kontakcie z wilgocią są przyczyną powstawania niebezpiecznych pleśni i grzybów. Pozostałości po środkach piorących, nitki, kłaczki, drobinki tkanin poszerzają tylko ilość różnych nieczystości, które odkładają się w jej wnętrzu. Często tworzą nieprzyjemny szlam, który jest trudny do usunięcia. Podobnie jak osad z kamienia. Nieczystości zalegają na bębnie, w gumowej uszczelce drzwi i na filtrze, a ich cząstki przenoszą się na ubrania prane w kolejnych cyklach. Właśnie dlatego, należy czyścić pralkę, przynajmniej raz w miesiącu. Jak to robić?

Jak wyczyścić pralkę?

Aby dokładnie wyczyścić pralkę, nie wystarczy wsypać, czy wlać czegoś do bębna. Trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, pamiętając o tym, że brud odkłada się w wielu jej miejscach. Z tego powodu, musisz wyczyścić różne elementy pralki, aby pozbyć się przykrego zapachu brudu i przywrócić jej efektywność prania. Zanim podpowiemy Ci, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami, podpowiemy, że musisz zwrócić uwagę na jej:

  • bęben,
  • pojemnik na proszek,
  • filtr,
  • obudowę.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Szlam, o którym już wspomnieliśmy, powstaje z pozostałości tkanin po praniu, zawartości kieszeni w ubraniach i środkach piorących. Odkłada się następnie w zakamarkach bębna i w uszczelce, a często także w szufladzie na proszek i na filtrze pralki. Przyczyną jego powstawania jest często pranie w niskich temperaturach. Aby go usunąć, trzeba poświęcić mu nieco czasu. Jednym ze sposobów, aby pozbyć się szlamu, jest czyszczenie pralki przy użyciu sody oczyszczonej. Trzeba rozsypać ją wszędzie tam, gdzie widoczny jest szlam i zalać odrobiną wody. Następnie, przy użyciu szczoteczki, np. szczoteczki do zębów usunąć pozostałości, spłukać ciepłą wodą, zebrać nadmiar resztek gąbką i wytrzeć do sucha miękką szmatką. Choć czasem może to nie wystarczyć.

Na szczególnie trudny do usunięcia szlam, który osiadł na elementach pralki, możesz użyć środka do czyszczenia toalet, zawierającego chlor. Zwilż nim gąbkę i dokładnie wyczyścić wszystkie zabrudzone elementy. Pamiętaj jednak, aby używać przy tym rękawiczek gumowych, bo najpopularniejsze środki czyszczące, choć są skuteczne, niszczą skórę dłoni. Środek na bazie chloru pozostawia też intensywny, nieprzyjemny zapach. Aby się go pozbyć, umyj wszystkie elementy ciepłą wodą z płynem do naczyń i uruchom “puste” pranie, wybierając program z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Do takiego prania możesz także dodać szklankę octu lub odkamieniacz, który świetnie zadziała po uprzednim czyszczeniu pralki płynem do toalet.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Wspomnieliśmy, że brud i kamień osadza się często w trudno dostępnych miejscach i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, a także zmniejszać skuteczność urządzenia. Dlatego należy dokładnie wyczyścić zarówno wnętrze pralki, gumowy kołnierz przy drzwiczkach, drzwiczki, szufladę na proszek do prania i płyn do płukania, jak również filtr znajdujący się na dole pralki, ale jak to robić?

Sprawdzone przez nas, najbardziej skuteczne sposoby na czyszczenie pralki w domu to:

  • czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym,
  • czyszczenie pralki octem,
  • czyszczenie pralki sodą oczyszczoną,
  • czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Najpopularniejszym domowym sposobem czyszczenia pralki jest użycie sody oczyszczonej. Ta znajduje się prawie w każdej kuchni, dlatego wystarczy po nią sięgnąć. Doskonale usuwa wszystkie zabrudzenia, wywabia je z najgłębszych zakamarków i rozpuszcza. Jak wyczyścić pralkę sodą?

Wsyp do bębna pralki lub pojemnika na proszek połowę szklanki sody i nastaw pusty cykl prania na minimum 60 stopni Celsjusza. To doskonały sposób na wyczyszczenie pralki z typowych dla niej zabrudzeń. Choć czasem może nie być skuteczny, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze sporym kamieniem.

Czyszczenie pralki octem

Jeżeli wnętrze Twojej pralki pokrywa kamień, pomóc może ocet, ale uwaga — będziesz go potrzebować aż 2 litry. Wlej go bezpośrednio do bębna i ustaw pranie na wysoką temperaturę. Najlepiej 90 stopni Celsjusza. Dla polepszenia efektu i uniknięcia nieprzyjemnego zapachu, jaki pozostawia ten środek spożywczy, połącz go z kwaskiem cytrynowym. Wsyp go do bębna po wlaniu octu. Użyj co najmniej dwóch opakowań.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy to dodatek do żywności, który znajduje się prawie w każdej kuchni. Jest też doskonały do odkamieniania pralki. Wystarczy wsypać 1/3 szklanki kwasku do pojemnika na proszek w Twojej pralce i nastawić program, w którym woda podgrzewana jest do temperatury 90 stopni Celsjusza. Kwasek cytrynowy usunie osad z kamienia i pozostawi przyjemny, świeży zapach.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Gdy wszystkie podane przez nas do tej pory środki zawiodą, a kamień i brud wciąż są widoczne we wnętrzu Twojej pralki, spróbuj użyć tabletek do zmywarki. Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Po prostu wrzuć jedną tabletkę do bębna, ustaw pranie na minimum 60 stopni Celsjusza i uruchom urządzenie. To szybkie i skuteczne rozwiązanie, które pozwoli wodzie z detergentem dotrzeć w różne, niedostępne dla Ciebie miejsca.

Czyszczenie uszczelki bębna pralki

Metody, które opisaliśmy do tej pory, sprawdzają się doskonale do czyszczenia wnętrza pralki, ale nie można zapominać o jej pozostałych elementach, w których również zbiera się brud. W pierwszej kolejności zajmijmy się uszczelką bębna, czy też inaczej mówiąc gumowym kołnierzem widocznym zaraz po otwarciu drzwiczek.

W uszczelce wokół drzwiczek gromadzi się sporo zabrudzeń, zwłaszcza szlamu, o którym już mówiliśmy. Jednym ze sposobów na pozbycie się go jest użycie sody oczyszczonej, innym użycie środka do toalet. Do tych propozycji należy dodać jeszcze ocet. Zmocz w nim gąbkę i przetrzyj nią całą uszczelkę albo wlej go do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj dokładnie całą powierzchnię uszczelki. Pozostaw na przynajmniej 10 minut, po czym dokładnie wytrzyj do sucha. Silniejsze zabrudzenia możesz wyszorować przy pomocy szczoteczki do zębów. Na koniec, możesz użyć płynu do mycia naczyń i przetrzeć nim powierzchnię uszczelki, aby pozbyć się zapachu octu.

Jak odkamienić pralkę?

Zarówno do czyszczenia pralki, jak i odkamieniania możesz używać specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach z chemią dla gospodarstwa domowego. Możesz też użyć domowych, bardziej ekologicznych metod. Jedną z nich jest wspomniany już kwasek cytrynowy, który doskonale radzi sobie z kamieniem, osiadającym się we wnętrzach różnych urządzeń AGD. Wsyp do bębna 1/3 lub 1/2 szklanki kwasku (w zależności od grubości osadu) i ustaw pranie na 90 stopni Celsjusza. Nic więcej nie musisz robić.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek?

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie pojemnika, czy też szuflady na proszek jest wyjęcie jej z pralki i umycie pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są intensywne, można pojemnik namoczyć w misce z ciepłą wodą i detergentem. Najlepiej płynem do mycia naczyń. Następnie pozostawić na 10-15 minut i doczyścić go szczoteczką do zębów. W ten sposób nie tylko zyskasz czysty, ale też świeżo pachnący pojemnik.

Jak wyczyścić filtr pralki?

Pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu filtra. To na nim zbiera się największa ilość brudu. Filtr znajdziesz w dolnej części pralki pod klapką. Zanim ją otworzysz, upewnij się, że w pralce nie ma wody. Po jej otwarciu z kolei podłóż pod pralkę ręcznik i wykręcić filtr. Opłucz go pod bieżącą wodę, a później ponownie zakręć i zasłoń klapką.

Czym czyścić obudowę i drzwi pralki?

Drzwiczki pralki czyszczą się samoistnie podczas cyklu prania, ale nie zawsze tak dobrze, jak tego oczekujesz. Dlatego możesz je spryskać wodą z octem i dokładnie przetrzeć. Pamiętaj jednak, że ocen pozostawia nieprzyjemny zapach, dlatego zamiast octu, możesz użyć płynu do mycia naczyń lub po prostu płynu do mycia szyb. Tych samych preparatów możesz użyć także, czyszcząc drzwiczki od zewnątrz, podobnie jak obudowę urządzenia. Zwróć jednak uwagę, aby nie używać w tym celu mleczka do czyszczenia, które może porysować szklane i metalowe powierzchnie, a co więcej, pozostawić na nich biały osad.

Ważne jest regularne czyszczenie pralki

Wiesz już, czym wyczyścić pralkę i jak usunąć nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki. Jeśli chcesz wyczyścić pralkę szybko, sięgnij po tabletkę do zmywarki lub kwasek cytrynowy. Na silniejszy brud stosuj ocet i sodę oczyszczoną. Jednak przede wszystkim, rób to regularnie.

Regularne czyszczenie pralki pomoże Ci zachować ją w dobrej kondycji i zapewnić sobie wyższą skuteczność w czasie prania, a po więcej porad, dotyczących użytkowania pralki i innych domowych urządzeń i metodach ich czyszczenia, zaglądaj na naszego bloga.