Czy wiesz, że pleśń i grzyb na ścianie są często przyczyną wielu chorób? Zresztą, nie byle jakich chorób, bo mogą prowadzić do astmy i innych dolegliwości układu oddechowego. Poza tym grzyb jest szkodliwy dla samej konstrukcji ściany, oznacza on bowiem wilgoć, przez którą osłabiona zostaje jej struktura, począwszy od tynku, przez zaprawę spoinową. Dlatego należy się go pozbyć natychmiast, gdy się pojawi. Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Jak usunąć pleśń? Jak zwalczyć przyczyny ich powstawania? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać grzyb na ścianie — Czym różni się pleśń od grzyba

Kiedy zauważysz małe czarne plamki na ścianie, zapewne będą one objawem grzyba. Pleśń na ścianie może z kolei przybierać różne kolory, najczęściej białe, zielone i niebieskie. Jednak te dwa zjawiska idą ze sobą w parze, bo zwykle łączy je wspólna przyczyna. O ile pleśń trzyma się zewnętrznej powierzchni ściany i występuje zwykle w postaci „mchu”, o tyle grzyb może wnikać głęboko w strukturę ściany i osłabiać konstrukcję. Co więcej, jeśli nie zareagujesz w porę, to skutki mogą być katastrofalne i często konieczny jest wówczas solidny remont, związany z kuciem tynków i osuszaniem murów, ale możesz do tego nie doprowadzić. Po pierwsze, musisz wiedzieć, jak pozbyć się grzyba ze ściany, a po drugi, jak pozbyć się przyczyn jego powstawania.

Przyczyny powstawania grzyba na ścianie — izolacja i wentylacja

Zarówno pleśń, jak i grzyb na ścianie powstają w wyniku nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu i tworzenia się tak zwanych mostków termicznych. Te powstają na skutek źle wykonanej lub źle zaprojektowanej warstwy izolacyjnej. Oznacza to, że najczęściej powodem powstawania tego nieprzyjemnego zjawiska są błędy konstrukcyjne, ale często przyczyniają się do niego także nieszczelne okna, niesprawna wentylacja i niewłaściwe użytkowanie budynku.

Grzyb i pleśń na ścianie — wpływ na zdrowie

Grzyby i pleśnie wydzielają substancje szkodliwe dla organizmu. Wdychasz je razem powietrzem w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Do lekkich objawów zatrucia tymi substancjami należą:

  • ogólne zmęczenie
  • ból żołądka
  • bóle głowy
  • katar, zapalenie zatok,
  • podrażnienia skórne i wysypka.

Jednak długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwijają się grzyby i pleśnie, może prowadzić do znacznie większych szkód dla organizmu, począwszy od astmy i inne choroby płuc, przez niewydolność nerek, nawet do niepłodności. Dlatego grzyb i pleśń są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia.

Jak usunąć pleśń ze ściany

Oczywiście do walki z grzybem możesz sięgnąć po ciężkie działa i zaopatrzyć się w silne, chemiczne środki czystości, które skutecznie radzą sobie nawet z rozległym grzybem, który zdążył głęboko wniknąć w konstrukcję ściany, ale jeśli problem nie urósł jeszcze na tyle, aby je wytaczać, możesz pozbyć się szkodnika, stosując sprawdzone domowe sposoby. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz usuwać grzyba ze ściany, załóż rękawiczki, maseczkę, a nawet okulary, zwłaszcza jeśli należysz do alergików.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany — domowe sposoby

Grzyb i pleśń to mikroorganizmy, których zarodniki są mikroskopijnej wielkości. Zanim zaczniesz je likwidować, usuń przy użyciu szpachelki narosła na ścianie pleśń i grzyb i dobrze umyj ścianę, stosując do tego wodę z mydłem, a następnie użyj jednej z poniższych metod (lub kilku), aby zwalczyć zarodniki. Usuwanie grzyba ze ściany domowymi sposobami pozwoli Ci pozbyć się toksycznych wykwitów i powstrzymać rozwój grzyba, który ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie. W tym celu zastosuj:

  • ocet – ten uniwersalny środek, który znajduje się w każdej kuchni, ma silne działanie grzybobójcze. Przygotuj roztwór z wodą w stosunku 1 porcja octu na 4 porcje wody i wetrzyj przy pomocy gąbki lub szmatki w ścianę.
  • soda oczyszczona – dobrze radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem, jaki wywołują grzyby. Zmieszaj ją z wodą i nałóż przy pomocy gąbki, pozostawiając na kilkanaście minut.
  • sól kuchenna – możesz wcierać ją, podobnie jak ocet w ścianę, ale musisz liczyć się z rysami i dziurkami, które powstaną w trakcie tego działania.
  • olejek lawendowy lub goździkowy doskonale radzą sobie z objawami grzyba na ścianie, pozostawiając przyjemny zapach. Przygotuj roztwór z wodą i spryskaj nim ścianę.
  • preparat z czosnku i octu – kilka wyciśniętych ząbków czosnku (4-6) zmieszaj z połową szklanki octu i wycieraj takim środkiem plamy grzyba.

Jak usunąć grzyba ze ściany na dobre — usuń przyczynę

Usunięcie objawów i zarodników grzyba i pleśni na ścianie to tylko połowa sukcesu w walce o zdrowe powietrze. Musisz się pozbyć przyczyn ich powstawania, a w tym celu warto sprawdzić działanie wentylacji, szczelność drzwi, okien i termoizolację. Czasem może konieczny okazać się generalny remont, w celu pozbycia się mostków termicznych przy użyciu nowej warstwy materiału izolacyjnego lub osuszanie fundamentów.

Czy trzeba skuwać ściany, aby pozbyć się grzyba?

Zagrzybiona ściana jest oznaką nadmiaru wilgoci. Jeśli rozwiążesz problemy z przyczynami jej powstawania na wczesnym etapie, zanim plamy na ścianie staną się rozległe, to kucie ścian może nie być potrzebne. Wynajmij osuszacz powietrza i osusz pomieszczenie. Skuć ściany będziesz musiał, gdy te zabiegi nie przyniosą rezultatu i dojdzie do ponownego pojawienia się grzyba. Wierzymy jednak, że nie czekasz, aż problem urośnie i zajmiesz się nim natychmiast po pojawieniu, a tym samym przedstawione przez nas domowe sposoby na grzyb pomogą Ci skutecznie pozbyć się go.