Do domowego sprzątania zazwyczaj wcale nie potrzebujesz profesjonalnej chemii ani agresywnych detergentów. Co więcej, aby skutecznie pozbyć się plam czy zabrudzeń, nie musisz kupować całego zestawu środków. Istnieją naturalne metody z wykorzystaniem sody i octu, czyli produktów, które zapewne masz już w kuchni i możesz po nie sięgnąć w każdej chwili.

1. Ocet – dla smaku i nie tylko

Choć nie wyróżnia się szczególnie przyjemnym zapachem, jest podstawowym dodatkiem do wielu dań. Ocet – bo o nim mowa – świetnie sprawdza się też w czyszczeniu powierzchni domowymi metodami. Stosuje się go między innymi do mycia okien. Po zmieszaniu z wodą roztwór odtłuszcza i nabłyszcza przeszklenia, nie pozostawiając smug. Ocet działa antybakteryjnie i ułatwia walkę z przykrymi zapachami, dlatego jest świetnym środkiem do oczyszczania pralek i zmywarek. Wystarczy jedna szklanka wlana do pustego urządzenia, aby osiągnąć doskonałe efekty, włącznie z udrożnieniem rur.

Naturalne właściwości czyszczące octu są chętnie wykorzystywane również do przemywania lodówek, piekarników czy pojemników na żywność. Środek ten ułatwia usuwanie zabrudzeń, ale też neutralizuje przykre zapachy. Polecamy go też jako nabłyszczacz, dzięki któremu drewniane meble zostaną skutecznie oczyszczone z plam czy nieestetycznych smug. Aby stworzyć własny, domowy preparat, wystarczy uzupełnić ocet oliwą, czyli kolejnym z naturalnych produktów w Twojej kuchni. A co z nieprzyjemnym zapachem płynu? Tworząc własne środki czyszczące, możesz je zneutralizować poprzez wykorzystanie olejków eterycznych wydzielających ulubione zapachy.

2. Soda oczyszczona – uniwersalna i skuteczna

Jeśli sięgasz po sodę oczyszczoną wyłącznie w trakcie pieczenia ciast, najwyraźniej nie znasz jej dodatkowych właściwości! A przecież od pokoleń korzysta się z niej w ramach domowych sposobów na sprzątanie. Soda wymieszana z wodą może być płynem do naczyń, usuwając z nich plamy czy osady. Jeśli chodzi o deski, na których kroisz m.in. warzywa, taki „eko płyn” wyeliminuje z nich zapachy i zdezynfekuje powierzchnię. Radzi sobie nawet z przypalonymi garnkami – pod warunkiem podgrzania i cierpliwości.

Soda sprawdza się też do:

 • udrożniania rur i zatkanych odpływów,
 • czyszczenia dywanów i wykładzin,
 • odkamieniania armatury kuchennej i łazienkowej,
 • odtłuszczania urządzeń w rodzaju kuchenek i piekarników,
 • likwidacji nieprzyjemnych zapachów, które skutecznie absorbuje,
 • mycia i dezynfekcji lodówek,
 • usuwania plam z wosku.

Wiele ekologicznych preparatów tworzy się też dzięki kombinacji octu i sody. Krótko mówiąc, warto mieć je w domu nie tylko ze względu na zastosowanie w kuchni.

3. 5 najważniejszych zalet sody i octu w domowym sprzątaniu

Po pierwsze, ocet i soda to bardzo tanie produkty. Ich stosowanie jako alternatywy wobec popularnych detergentów i preparatów czołowych marek przynosi odczuwalne oszczędności w domowym budżecie.

Po drugie, soda oczyszczona i butelkowany ocet spirytusowy są produktami dostępnymi powszechnie, praktycznie w każdym sklepie spożywczym czy markecie. W ostateczności można pożyczyć je od sąsiada.

Po trzecie, domowe sposoby są naprawdę łatwe. Choć jeszcze wygodniej jest po prostu kupić detergent, stworzenie własnego preparatu nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy dostęp do Internetu i praktyczne porady wskazujące na proporcje, które należy zachować, aby roztwór octu lub sody zadziałał zgodnie z oczekiwaniami.

Po czwarte, soda i ocet, choć skuteczne w działaniu, są bezpieczne dla zdrowia. Popularne preparaty chemiczne działają bardzo agresywnie, w związku z czyn niewłaściwie i często użytkowane mogą negatywnie wpływać na stan skóry czy układu oddechowego. Tymczasem ocet czy soda nie stanowią ryzyka, są też bezpieczne dla czyszczonych powierzchni – od drewna, przez plastik i szkło, po metal.

Po piąte, cały czas mówimy o rozwiązaniach bardzo ekologicznych. Wyobraź sobie, że przestajesz kupować popularne detergenty, bo od teraz wspierasz środowisko i czyścisz dom za pomocą sody i octu. Brzmi interesująco? Wiele osób podjęło już taką decyzję i nie żałuje!

Pamiętaj, że domowe sposoby mają zastosowanie przede wszystkim na mniejszych przestrzeniach. Trudno oczekiwać, żeby podobnie działały firmy sprzątające. Ale jeśli chodzi o czystość i higienę w mieszkaniu, naprawdę warto zainteresować się domowymi metodami – skutecznymi, tanimi, w pełni naturalnymi.

4. Podsumowanie – warto postawić na sodę i ocet

Reasumując, za pomocą sody i octu – dwóch podstawowych i powszechnie dostępnych produktów spożywczych – wyczyścisz i zdezynfekujesz m.in.:

 • okna i powierzchnie szklane,
 • lodówkę, pralkę, zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, kuchenkę gazową, piekarnik,
 • naczynia, sztućce, pojemniki na żywność, garnki, patelnie,
 • kabinę prysznicową, armaturę łazienkową, muszlę WC,
 • dywany, wykładziny i meble drewniane.

Aby stworzyć skuteczne, ekologiczne preparaty bez chemii, do sody i octu wystarczy dodawać inne naturalne składniki, czyli wodę, olejki eteryczne czy sok z cytryny. Spróbuj tych ponadczasowych, domowych, prostych metod w trakcie najbliższego sprzątania, a przekonasz się, że warto. To zdecydowana zachęta do stopniowej rezygnacji z popularnych detergentów, bez których wiele osób nie wyobraża sobie sprzątania domu lub mieszkania!