Nawet krótka kąpiel pod prysznicem wystarczy, aby na szybach kabiny zgromadził się osad z mydła, który trudno usunąć. Gdy nie zadbamy o regularne czyszczenie kabiny, może dodatkowo pojawić się pleśń i grzyb na uszczelkach i silikonach, a także rdza przy połączeniu kabiny z brodzikiem lub podłogą. Jak się ich pozbyć? Jak nie dopuścić do ich powstawania? W tym artykule podpowiadamy, jak i czym umyć kabinę prysznicową.

Jakie zabrudzenia powstają pod prysznicem?

Do najczęstszych zabrudzeń, jakie gromadzą się pod prysznicem, należą:

  • osad z mydła – po każdej kąpieli środki myjące zawarte w mydłach, żelach i szamponach osadzają się na szybach i przywierają do nich;
  • osad z kamienia – pod wpływem wysokich temperatur z wody spływającej po szybach kabiny wytrąca się osad wapniowy tzw. kamień;
  • rdza – woda zalegająca w okolicach metalowej ramy prysznicowej może powodować powstawanie rdzy;
  • pleśń i grzyb woda, osad z mydła i brud, który gromadzi się w szczelinach kabiny prysznicowej, sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa składa się ze ścian i drzwi. Czasem, nieodłącznym elementem zestawu jest także brodzik. Bardzo często te trzy elementem nazywamy właśnie kabiną prysznicową. Nie możemy jednak zapominać, że wewnątrz kabiny znajduje się także bateria i płytki ścienne. Na wszystkich tych elementach gromadzi się brud, a powierzchnia każdego z elementów jest inna.

Ściany i drzwi kabiny prysznicowej mogą być zrobione ze szkła lub tworzywa sztucznego, rama kabiny jest najczęściej aluminiowa, choć może być też metalowa lakierowana, chromowana lub mosiężna. Z kolei brodzik wykonany jest zwykle z akrylu. Jak zatem zabrać się za mycie kabiny prysznicowej?

Mycie kabiny prysznicowej — od czego zacząć

Podobnie, jak mycie jakiejkolwiek innej powierzchni, tak i mycie kabiny należy zacząć od dobrego przygotowania. Można bowiem po prostu spryskać kabinę jakimś środkiem chemicznym i przetrzeć papierowym ręcznikiem, ale efekty będą mizerne. Aby zabieg przyniósł wymierne rezultaty, na ściankach nie było zacieków, a całość była przejrzysta i pozbawiona smug, trzeba się dobrze przygotować.

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia prysznica, przydadzą Ci się:

  • rękawiczki ochronne,
  • ściereczki z mikrofibry,
  • ściągaczka do wody.

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła?

Większość osób, chcąc wyczyścić ścianki kabiny ze szkła, sięga po płyn do mycia szyb. Nie jest on jednak w stanie skutecznie pozbyć się zacieków z mydła czy kamienia. Aby wyczyścić szklaną kabinę prysznicową, trzeba sięgnąć po silniejsze środki chemiczne, które będą w stanie rozpuścić te zabrudzenia. Alternatywą dla nich jest także płyn do mycia naczyń. Wystarczy rozpuścić go w gorącej wodzie, namoczyć w nim bawełnianą ściereczkę, a następnie umyć szyby.

Czym umyć szyby w kabinie prysznicowej?

Innym sposobem na mycie szyb w kabinie, a w tym pozbycie się mydła oraz kamienia, jest użycie roztworu octu i wody. Takie roztwór działa bardzo silnie, a co więcej doskonale usuwa smugi. Wystarczy rozpuścić 1 szklankę octu w 1 szklance wody, a następnie przy pomocy gąbki lub ściereczki umyć szyby. Ocet można też zastąpić kwaskiem cytrynowym, dzięki czemu po zabiegu pozostanie przyjemny zapach.

Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej?

Gumowe uszczelki, silikony, a nawet fugi to miejsca, w których najczęściej powstają pleśnie i grzyby. Bardzo łatwo usunąć je przy pomocy pasty z sody oczyszczonej. Aby przygotować taką pastę, do szklanki sody należy dodać niewielką ilość wody. Najlepiej dolewać ją łyżkami, ciągle mieszając. Pasta musi się łatwo nakładać na powierzchnię, ale nie może być rzadka.

Aby wyczyścić wszelkie uszczelnienia i fugi, dobrze jest przy pomocy gąbki nałożyć pastę na zabrudzenia. Zrób to i pozostaw na kilka minut. Po kilku minutach, przy użyciu szczoteczki do zębów wyszoruj zabrudzenia. Na koniec wystarczy wszystko spłukać wodą. Więcej na temat czyszczenia fug, znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Osad z kamienia najłatwiej usunąć przy pomocy octu. Trudno jednak po prostu wylać go na ścianki i drzwi kabiny, dlatego przygotuj roztwór wody i octu i przelej go do spryskiwacza. Spryskaj powierzchnię pokryte kamieniem i odczekaj 10-15 minut. Po tym czasie spłucz ciepłą wodą, zdejmij jej nadmiar ściągaczką i wypoleruj miękką szmatką.

Zamiast octu możesz użyć kwasku cytrynowego albo tabletki do zmywarki. Po prostu rozpuść tabletkę w niewielkiej ilości ciepłej wody, namocz w niej szmatkę i wytrzyj kabinę.

Jak usunąć osad z mydła w kabinie prysznicowej?

Podobnie jak kamień, tak i osad z mydła najlepiej czyścić przy pomocy roztworu wody z octem. Jest on w stanie zapewnić wiele różnych środków czystości, a najważniejszą jego zaletą jest to, że nie trzeba szorować powierzchni, aby uzyskać żądany efekt.

Czasem ilość mydła na szybach może być tak duża, że aby się jej pozbyć, sam ocet z wodą nie wystarczy. Dobrze jest wówczas chwycić za skrobak do szyb z metalowym ostrzem — taki jak ten, używany do czyszczenia indukcji.

Jak usunąć pleśń i grzyby z kabiny prysznicowej?

Wspomnieliśmy już o tym, że pleśń i grzyby, które gromadzą się w uszczelnieniach kabiny, najłatwiej wyczyścić nakładając na nie pastę z sody. Innym pomysłem może być także woda utleniona. Choć ta dość szybko spływa w dół, dlatego nadaje się do czyszczenia jedynie poziomych elementów, takich jak szyny, po których poruszają się drzwi prysznica. Wystarczy wylać nieco wody na zapleśniałe miejsca i pozostawić na kilka minut, po czym dokładnie spłukać wodą.

Czyszczenie baterii prysznicowej

O tym, czym najlepiej czyścić baterię prysznicową, opowiemy w innym artykule. Możemy jednak wspomnieć, że nie pod żadnym pozorem nie powinno się używać preparatów zawierających środki szorujące, takich jak mleczka, czy wspomniana już pasta z sody. Pomimo że na powierzchni baterii również gromadzi się mydło i kamień, to stosując takie środki można łatwo ją zarysować.

Czyszczenie brodzika

Czyszczenie brodzika również chcemy pozostawić jako osobny temat. Wymaga on bowiem bardziej szczegółowego omówienia. Zwłaszcza że podobnie jak wanna może być wykonany z różnych materiałów, takich jak akryl, metal, żeliwo, czy kamień. Wróćmy do tego, czym wyczyścić prysznic.

Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

W tym artykule dużo mówimy o tym, czym wyczyścić prysznic. Wspomnieliśmy o tym, że można po prostu sięgnąć po dedykowane do tego detergenty. Wyjaśniliśmy także, jak wyczyścić kabinę prysznicową, używając tego, co można znaleźć w każdym domu. Podsumujmy zatem.

Kwasek cytrynowy

Mycie kabiny kwaskiem pozwala usunąć większość typowych zabrudzeń, zwłaszcza takich jak osad z mydła i kamienia. O jego właściwościach wspominaliśmy także w artykule o tym, jak usunąć kamień z czajnika. Aby wyczyścić nim prysznic, wystarczy rozpuścić go w wodzie, w proporcjach wskazanych na opakowaniu. Następnie przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem, spryskać powierzchnię ścian kabiny, a po kilku minutach spłukać wodą.

Ocet

Ocet ma podobne działanie do kwasku cytrynowego. Skutecznie radzi sobie z mydłem, kamieniem, ale też innym rodzajem zabrudzeń pojawiających się w każdym prysznicu. Dobrze radzi sobie z pleśnią i grzybami. Ułatwia także polerowanie i pozwala pozostawić szyby bez smug.

Soda oczyszczona

Sodą można łatwo usunąć pleśnie i grzyby. Wystarczy przygotowaną wcześniej pastę nałożyć na miejsca, w których występują te mikroorganizmy, pozostawić na kilka minut i spłukać. Soda dobrze radzi sobie też z rdzą, która często pojawia się przy łączeniach kabiny ze ścianą, brodzikiem i podłogą.

Płyn do mycia naczyń

Płynem do naczyń łatwo usunąć tłuste plamy, dlatego świetnie radzi sobie z mydłem. Wystarczy wymieszać go z gorącą wodą, namoczyć w niej szmatkę i wycierać kabinę. Płyn to uniwersalny środek do czyszczenia, na tyle łagodny, że można używać go zresztą do większości powierzchni wymagających czyszczenia.

Czym umyć kabinę prysznicową — podsumowanie

Systematyczność — to słowo, które powinno nam towarzyszyć podczas wielu domowych zadań. Ponieważ łazienka jest jednym z niewielu pomieszczeń w domu, które szybko się brudzą, warto do jej czyszczenia podchodzić regularnie. Chociaż mycie kabiny wydaje się przy tym pracochłonne, robiąc to, zapobiegamy osadzaniu się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, które mogą sprzyjać rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Mamy nadzieję, że dzięki zamieszczonym tu poradom, utrzymanie kabiny prysznicowej będzie łatwiejsze.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Jak wyczyścić frytkownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić frytkownicę? Poradnik

    Używasz frytkownicy już od jakiegoś czasu i nie wiesz, jak się zabrać za jej czyszczenie? To zadanie może wydawać się...
    14 października, 2024
    Jak wyczyścić termos
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić termos i usunąć osad z herbaty lub kawy? Poradnik

    Termosy to świetne akcesoria dla osób, które chcą utrzymać swoją ulubioną herbatę lub kawę w idealnej temperaturze przez dłuższy czas....
    30 września, 2024
    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza? Poradnik

    Odkurzacz to jedno z tych urządzeń, które na co dzień ułatwiają nam życie. Regularnie sprzątając, dbamy o czystość naszych domów,...
    9 września, 2024
    Jak wyczyścić gofrownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić gofrownicę? 5 sprawdzonych sposobów

    Kto z nas nie kocha chrupiących, złocistych gofrów? Jednak zanim zanurzymy się w ich smak, musimy zadbać o nasze gofrownice....
    29 lipca, 2024
    Jak umyć podkładkę pod mysz
    Czyszczenie sprzętów

    Czym i jak umyć podkładkę pod myszkę? Poradnik

    W dobie rozwoju pracy zdalnej i zdalnego rozwoju osobistego coraz więcej czasu spędzamy z komputerem. Z tego powodu dbanie o...
    3 czerwca, 2024
    Jak wyczyścić wannę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

    Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
    20 maja, 2024
    jak czyścicć piekarnik
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

    Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
    18 marca, 2024
    Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    26 lutego, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    jak pozbyć się rybików
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rybików — skuteczne sposoby

    Zauważyłeś w swojej łazience lub kuchni srebrzyste, małe owady poruszające się po podłodze lub w szczelinach? To prawdopodobnie rybiki cukrowe,...
    18 listopada, 2024
    Wilgoć w domu
    Uciążliwe zabrudzenia

    Wilgoć w domu — jak sobie z nią radzić?

    Wilgoć w domu to problem, który dotyka wiele osób, zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Niezależnie od tego, czy...
    12 listopada, 2024
    Czyszczenie suchym lodem
    Porady sprzątające

    Czyszczenie suchym lodem — na czym polega?

    Czyszczenie suchym lodem to metoda, która zdobywa coraz większą popularność w zakładach przemysłowych, magazynach i nie tylko. Jeśli masz do...
    4 listopada, 2024
    Czyszczenie stali nierdzewnej
    Porady sprzątające

    Czyszczenie stali nierdzewnej — skuteczne metody

    Stal nierdzewna to materiał, który świetnie sprawdza się w domu – od garnków i sztućców po poręcze i blaty w...
    28 października, 2024
    Czyszczenie rynien
    Porady sprzątające

    Czyszczenie rynien — sprawdzone sposoby

    Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że po deszczu woda nie odpływa z dachu tak, jak powinna? Może to być znak,...
    21 października, 2024
    Magiczna gąbka
    Akcesoria do sprzątania

    Magiczna gąbka — jak używać i co nią czyścić?

    Magiczna gąbka zdobywa coraz większą popularność w domach na całym świecie. Niezwykle skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń, stanowi nieodłączny element...
    7 października, 2024
    Jak wyczyścić dno basenu
    Porady sprzątające

    Jak wyczyścić dno basenu ogrodowego? Instrukcje czyszczenia krok po kroku

    Właściwa pielęgnacja basenu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia użytkowników i trwałości konstrukcji. Regularne czyszczenie dna basenu pozwala...
    23 września, 2024
    Wrzesień w ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wrzesień w ogrodzie — jakie prace się wykonuje?

    Wrzesień w ogrodzie to wyjątkowy miesiąc, w którym natura powoli przygotowuje się do nadchodzącej jesieni. Dni stają się krótsze, temperatury...
    16 września, 2024