Odliczamy dni do końca remontu, marzymy o momencie, kiedy wypakujemy z kartonów talerze i zawiesimy na ścianach ramki z ukochanymi zdjęciami, a w (czystej!) szafie zawiesimy ulubione koszule. Zanim jednak zakończymy misję „Remont”, musimy zaliczyć jeszcze jeden z ważnych jej etapów: sprzątanie po remoncie! Jeśli je pominiemy, nie będziemy mogli w pełni docenić odnowionego, pachnącego świeżością wnętrza. Jesteśmy tu po to, by podpowiedzieć Ci, jak zaplanować sprzątanie i od czego zacząć.

Zrób to, jeszcze zanim zaczniesz remont

Aby sprzątanie domu po remoncie było łatwiejsze, dobrze jest się odpowiednio przygotować do samego remontu. W tym celu:

  1. Przenieś meble i sprzęt — Zastanów się, gdzie możesz przenieść meble i sprzęt, aby uniknąć ich zniszczenia lub zabrudzenia podczas sprzątania. Wybierz oddzielne, zamknięte pomieszczenie, najlepiej piwnicę lub garaż, aby zapewnić im tymczasowy azyl.
  2. Odróżnij strefy brudne od czystych — We wnętrzu stwórz barierę, aby oddzielić strefę brudną od czystej. Innymi słowy, dobrze jest zabezpieczyć pomieszczenia, które już są czyste. Możesz użyć wycieraczek, na których zostawisz brudne buty, oraz kartonów, folii i taśm malarskich, aby sprzątanie po remoncie było mniej pracochłonne i kłopotliwe.

Od czego zacząć sprzątanie domu po remoncie?

Przygotowanie do sprzątania po remoncie to klucz do sukcesu. W Perfect Cleaning zdajemy sobie sprawę, że organizacja jest kluczowa. Zanim więc na dobre chwycisz za miotłę, odkurzacz i mopa, przygotuj wnętrze i dobry plan. Pomogą Ci w tym kolejne kroki, które omawiamy poniżej.

Zaplanuj sprzątanie

Sprzątanie domu po remoncie zwykle wymaga dużo wysiłku fizycznego i jest czasochłonne. Nie zakładaj, że zrobisz wszystko w jeden czy dwa dni. To może zająć znacznie dłużej. Rozplanuj więc, w jakie dni będziesz sprzątać konkretne pomieszczenia. Pamiętaj, że sprzątanie najlepiej zaczynać od góry do dołu i dotyczy to zarówno pojedynczych pomieszczeń, jak i całego budynku, dlatego, jeśli Twój dom jest piętrowy, zacznij porządki od piętra.

Zbierz niezbędne narzędzia

Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak odkurzacz, szczotka, szufelka, ściereczki, mop, podstawowe środki do mycia i sprzątania, a także rozcieńczalnik i ochronne rękawice, jeśli zabrudziliście powierzchnie farbą.

Teraz kiedy jesteś gotowy, możemy przejść do właściwego procesu sprzątania.

Jak sprzątać po remoncie — kroki do skutecznego sprzątania

Kluczem do czystego domu, czy mieszkania po remoncie jest czyszczenie według konkretnego porządku. Każde z zadań powinno być wykonane z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Gdy więc usuniesz już gruz, a pył i kurz opadną, zacznij sprzątać w następujących po sobie krokach.

Krok 1. Odkurzanie

Najważniejszym krokiem w sprzątaniu po remoncie jest odkurzanie. Odkurzaj od góry do dołu, zaczynając od sufitów i elementów umieszczonych najwyżej, aby pozwolić na swobodne opadanie kurzu na podłogę. Dobrej jakości odkurzacz przemysłowy jest bezcenny w tym zadaniu, ale jeśli go nie masz, ręczne usunięcie większych zabrudzeń pomoże Ci pozbyć się suchego pyłu równie efektywnie, o ile użyjesz do tego solidnej miotły i szczotek.

Krok 2. Powtórz odkurzanie

Kurz i pył może unosić się w powietrzu nawet przez kilka dni po zakończeniu remontu, dlatego zalecamy powtórzenie procesu odkurzania po kilku godzinach od pierwszego lub nawet następnego dnia. W ten sposób pozbędziesz się większej ilości suchych zabrudzeń poremontowych.

Krok 3. Mycie powierzchni płaskich

Po odkurzaniu przyszedł czas na mycie poszczególnych powierzchni. Skorzystaj z dobrej jakości szmatek i gąbek, które dobrze wchłaniają wodę, aby uniknąć rozmywania zabrudzeń.

Podczas mycia konkretnych powierzchni dobieraj środki czystości dopasowane do materiałów, z jakich są wykonane. Pamiętaj, że płynem do szyb, zwłaszcza tym zawierającym alkohol, nie powinno się czyścić powierzchni z drewna. Z kolei rozpuszczalniki, którymi możesz próbować usunąć farbę, mogą odbarwić większość lakierowanych powierzchni.

Bądź ostrożny także przy ewentualnym myciu ścian, zwłaszcza jeśli zostały niedawno pomalowane. Upewnij się, że farba zdążyła się utwardzić zgodnie z kartą techniczną, zanim zaczniesz mycie.

Krok 4. Mycie okien

Mycie okien to istotny krok w procesie sprzątania po remoncie. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Rozpocznij od usuwania brudu i kurzu z ram okiennych przy użyciu wilgotnej ściereczki i delikatnego środka czyszczącego.
  2. Następnie, spryskaj okno roztworem przygotowanym z wody i płynu do mycia okien. Możesz również dodać trochę octu białego, który pomoże pozbyć się uporczywych plam.
  3. Użyj gumowej ściągaczki, aby dokładnie wytrzeć okno z kropel wody, poruszając nie od góry do dołu po szybie.
  4. Na koniec, wytrzyj okno suchą szmatką lub gazetą, aby pozbyć się ewentualnych smug. Jeśli masz okna w trudno dostępnych miejscach, rozważ użycie teleskopowego mopa lub specjalnych narzędzi do mycia okien.

Krok 5. Mycie podłogi

Na koniec, zajmij się podłogą. Upewnij się, że ekipa remontowa, czy też Ty, nie pobrudziłeś farbą listew przypodłogowych czy nowej posadzki. Ślady farby wodorozcieńczalnej można usunąć wilgotną szmatką, ale emulsje wymagają specjalnego rozpuszczalnika dostosowanego do ich rodzaju.

Czym sprzątać po remoncie dom i mieszkanie?

Wybierając środki czystości do mycia różnych powierzchni, zwróć uwagę na poniższe wskazówki:

  • Drewniane powierzchnie — Do czyszczenia drewnianych mebli i podłóg użyj łagodnego detergentu do drewna lub specjalnego środka przeznaczonego do tego celu. Staraj się unikać używania zbyt dużej ilości wody.
  • Kamienne powierzchnie — Do czyszczenia kamienia, takich jak marmur czy granit, stosuj specjalne środki do mycia kamienia. Unikaj używania środków kwasowych, które mogą uszkodzić kamień.
  • Powierzchnie szklane — Czyste szklane powierzchnie najlepiej wyczyścić za pomocą mieszanki octu białego i wody. Następnie wytrzyj szkło suchą szmatką lub gazetą, aby pozbyć się smug.

Sprzątanie po remoncie — kilka wskazówek na koniec

Ostatnie rady, które warto wziąć pod uwagę podczas sprzątania po remoncie:

  • Zawsze pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i nos ochronne rękawice, szczególnie podczas korzystania z rozpuszczalników i środków chemicznych.
  • Monitoruj stan narzędzi i akcesoriów podczas sprzątania. Gąbki czy ściereczki nasączone detergentami mogą szybko się zużywać, zwłaszcza jeśli wycierasz nimi szorstkie powierzchnie. Jeśli zauważysz zużycie lub zniszczenie, wymień je na nowe, aby zapewnić efektywne czyszczenie.
  • Po zakończeniu sprzątania przewietrz pomieszczenie, aby pozbyć się ewentualnych oparów chemicznych i zapewnić świeże powietrze w nowym, odnowionym wnętrzu.

Każdy remont kończy się sprzątaniem, a artykuł podsumowaniem

Ekipa budowlana, która prowadzi Twój remont, może pozostawić po sobie wiele zabrudzeń. Zresztą tak samo dzieje się, jeśli wykonujesz remont własnymi siłami. Jeśli chcesz efektywnie posprzątać mieszkanie czy dom po remoncie, zastosuj nasze rady.

Skuteczne sprzątanie po remoncie jest kluczem do tego, aby móc cieszyć się odnowionym i świeżym wnętrzem. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie, użyj właściwych narzędzi i podejdź do sprzątania z uwagą do szczegółów. Dzięki zastosowaniu naszych wskazówek Twój dom będzie lśnił świeżością.

Śledź nasz blog po więcej cennych porad dotyczących sprzątania, a jeśli potrzebujesz profesjonalnej ekipy, która posprząta po remoncie magazyn, sklep, czy inny większy obiekt, skontaktuj się z nami. Oferujemy m.in. sprzątanie galerii i powierzchni handlowych, hal przemysłowych i magazynów. Sprawdź naszą ofertę.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    jak pozbyć się rybików
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rybików — skuteczne sposoby

    Zauważyłeś w swojej łazience lub kuchni srebrzyste, małe owady poruszające się po podłodze lub w szczelinach? To prawdopodobnie rybiki cukrowe,...
    18 listopada, 2024
    Wilgoć w domu
    Uciążliwe zabrudzenia

    Wilgoć w domu — jak sobie z nią radzić?

    Wilgoć w domu to problem, który dotyka wiele osób, zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Niezależnie od tego, czy...
    12 listopada, 2024
    Czym czyścić mosiądz
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym czyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie mosiądzu

    Mosiądz, ten błyszczący i ciepły metal, znajduje się w wielu naszych domach, zdobiąc je jako elementy dekoracyjne, armatura łazienkowa czy...
    8 lipca, 2024
    Jak pozbyć się rdzy
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rdzy? Nie tylko domowe sposoby na rdzę

    Rdza to problem, z którym boryka się wielu właścicieli metalowych przedmiotów, narzędzi czy maszyn. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z...
    24 czerwca, 2024
    Jak wyczyścić patelnię.
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
    25 marca, 2024
    Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

    Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
    4 marca, 2024
    Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

    Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
    19 lutego, 2024
    Jak pozbyć się muszek owocówek?
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się muszek owocówek? 3 sprawdzone sposoby

    Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute....
    29 stycznia, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Czyszczenie suchym lodem
    Porady sprzątające

    Czyszczenie suchym lodem — na czym polega?

    Czyszczenie suchym lodem to metoda, która zdobywa coraz większą popularność w zakładach przemysłowych, magazynach i nie tylko. Jeśli masz do...
    4 listopada, 2024
    Czyszczenie stali nierdzewnej
    Porady sprzątające

    Czyszczenie stali nierdzewnej — skuteczne metody

    Stal nierdzewna to materiał, który świetnie sprawdza się w domu – od garnków i sztućców po poręcze i blaty w...
    28 października, 2024
    Czyszczenie rynien
    Porady sprzątające

    Czyszczenie rynien — sprawdzone sposoby

    Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że po deszczu woda nie odpływa z dachu tak, jak powinna? Może to być znak,...
    21 października, 2024
    Jak wyczyścić frytkownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić frytkownicę? Poradnik

    Używasz frytkownicy już od jakiegoś czasu i nie wiesz, jak się zabrać za jej czyszczenie? To zadanie może wydawać się...
    14 października, 2024
    Magiczna gąbka
    Akcesoria do sprzątania

    Magiczna gąbka — jak używać i co nią czyścić?

    Magiczna gąbka zdobywa coraz większą popularność w domach na całym świecie. Niezwykle skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń, stanowi nieodłączny element...
    7 października, 2024
    Jak wyczyścić termos
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić termos i usunąć osad z herbaty lub kawy? Poradnik

    Termosy to świetne akcesoria dla osób, które chcą utrzymać swoją ulubioną herbatę lub kawę w idealnej temperaturze przez dłuższy czas....
    30 września, 2024
    Jak wyczyścić dno basenu
    Porady sprzątające

    Jak wyczyścić dno basenu ogrodowego? Instrukcje czyszczenia krok po kroku

    Właściwa pielęgnacja basenu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia użytkowników i trwałości konstrukcji. Regularne czyszczenie dna basenu pozwala...
    23 września, 2024
    Wrzesień w ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wrzesień w ogrodzie — jakie prace się wykonuje?

    Wrzesień w ogrodzie to wyjątkowy miesiąc, w którym natura powoli przygotowuje się do nadchodzącej jesieni. Dni stają się krótsze, temperatury...
    16 września, 2024