Właściciele przedsiębiorstw muszą nieprzerwanie mierzyć się z rozmaitymi wyzwaniami. Spora część z nich dotyczy stricte prowadzenia firmy – prawidłowe zarządzanie kadrą, stresujące spotkania z klientami, czy opracowywanie nowych projektów. To jednak nie koniec wyzwań stojących przed wszystkimi szefami. Mowa tu o utrzymaniu biura w czystości. W tym artykule skupimy się na polecanej częstotliwości wykonywania prac porządkowych.

Sprzątanie biura minimum raz w tygodniu

Powszechnie przyjęta zasada głosi, iż sprzątanie biura należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach możliwe jest zachowanie czystości. Do grupy czynności wykonywanej w takiej właśnie częstotliwości należy między innymi dokładne odkurzanie dywanów, mycie podłóg oraz usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z regałów. Wygodnym rozwiązaniem jest umówienie się z firmą sprzątającą biura na jeden, konkretny dzień tygodnia. Przykładowo każdy piątek – po opuszczeniu obiektu przez wszystkich pracowników – to termin gwarantujący, iż nowy tydzień zostanie rozpoczęty w pełni czystych lokalach biurowych.

Niektóre czynności warto wykonywać codziennie

Powyższe rady nie oznaczają jednak, że zawsze trzeba czekać tydzień, aby móc utrzymać biuro w czystości. Użytkowanie obiektu zarówno przez pracowników, jak i klientów powoduje, że z podjęciem niektórych działań nie warto czekać tyle czasu. Myślimy tu o sytuacjach, w których nastąpiło nieprzewidziane i nieoczekiwane zdarzenie typu rozlanie kawy na biurko. W takim przypadku należy rzecz jasna natychmiast oczyścić zabrudzoną powierzchnię.

Istnieją również pomieszczenia wymagające przykładania do nich zdecydowanie częstszej uwagi niż zazwyczaj. W tej grupie wyróżniamy zwłaszcza łazienki. Zachowywanie w nich higienicznych warunków powinno stanowić bezwzględny priorytet. Na szali kładzie się przecież nie tylko aspekty wizualne, ale także zdrowie wszystkich użytkowników obiektu. Usuwanie bakterii z łazienek to więc bezdyskusyjnie najważniejsza część codziennego sprzątania firm.

Raz na dłuższy czas przeprowadzenie kompleksowego sprzątania biura

Regularne utrzymywanie biura w czystości nie likwiduje jednak potrzeby wykonywania generalnych porządków. Oczywiście częstotliwość tych prac będzie całkowicie inna. Usuwać zabrudzenia z wszelkich – nawet najskrytszych – zakamarków warto co najmniej dwa lub trzy razy w ciągu roku. Profesjonalny serwis sprzątający zadba wtedy o dosłownie każdy szczegół – w tym przestrzenie za szafkami, czy nawet kratki wentylacyjne. To dobry moment, aby zapoznać się bardziej szczegółowo z tym zagadnieniem – odsyłamy więc do naszego wcześniejszego artykułu.

Częstotliwość sprzątania biura zależy od kilku czynników

Wyżej wymienione zasady są oczywiście dość ogólne. Najpierw trzeba określić specyfikę danego obiektu, aby móc dokładnie uściślić częstotliwość, w jakiej należy wykonywać czynności związane ze sprzątaniem lokali biurowych. Rekomendujemy przeanalizować kilka istotnych czynników i skonkretyzować ważne informacje. Mowa tu między innymi o całościowej powierzchni firmy, liczbie poszczególnych pomieszczeń, czy wielkości kadry pracowniczej. Zebranie takich danych pozwoli profesjonalnemu serwisowi sprzątającemu lepiej ocenić potrzeby danego obiektu.

Podsumowanie

Reasumując, określenie częstotliwości sprzątania lokali biurowych wymaga uwzględnienia takich informacji jak powierzchnia firmy i liczba pomieszczeń. Zazwyczaj czynności związane z utrzymywaniem biura w czystości należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Są jednak prace, które należy przeprowadzać codziennie. Do tej grupy należy choćby dbanie o higieniczne warunki w łazienkach. Kilka razy w roku warto także zlecić profesjonalistom – takim jak my – kompleksowe sprzątanie biura.