Może wydawać się, że sprzątanie firm to nieskomplikowane zajęcie, z którym każdy bez problemu sobie poradzi. Okazuje się jednak, że to tylko zdradliwe pozory. Mnóstwo ludzi nie dość, że nie odczuwa żadnej przyjemności podczas wykonywania tej czynności, to jeszcze traktuje ją jako przykry obowiązek. Niezwykle istotnym krokiem jest więc odpowiednie przygotowanie się do sprzątania. Co dokładnie należy zrobić? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Kompleksowe sprzątanie biur wymaga planu

Do efektywnego sprzątania lokali biurowych wręcz niezbędne jest ułożenie dokładnego planu. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, osiągnięcie czystego pomieszczenia pracy charakteryzuje się wieloma trudnościami. Działanie bez zaangażowania nie ma więc żadnego sensu. Jeszcze przed rozpoczęciem działań, należy ustalić kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Warto także przeanalizować wielkość powierzchni pomieszczeń oraz ich liczbę i specyfikę. Postaraj się również stworzyć harmonogram sprzątania firmy. Dzięki niemu zwiększysz szanse na utrzymanie biura w czystości przez cały czas. Jeżeli będziesz sprzątał regularnie, to wszyscy pracownicy firmy będą mieli więcej energii i zapału do realizacji zadań.

Najważniejsze zasady sprzątania biur

Przede wszystkim warto zapamiętać następującą regułę – najpierw sprzątamy na sucho, a dopiero później na mokro. W zdecydowanej większości przypadków nie ma odstępstw od tej zasady. Najpierw powinieneś więc zająć się wytarciem kurzy oraz odkurzaniem. Jeżeli spróbowałbyś zbierać kurz i pyły na mokro, to nie dość, że ta sztuka najprawdopodobniej by Ci się nie udała, to jeszcze dołożyłbyś sobie dodatkowej pracy. Dlatego wody i innych środków czystości użyj dopiero po sprzątnięciu powierzchni na sucho.

Ponadto zaczynaj od ułożenia porozrzucanych przedmiotów oraz wyniesienia śmieci. Dzięki temu zyskasz sporo miejsca, co zdecydowanie zwiększa komfort podczas sprzątania firmy. Rzeczy najlepiej ułóż w szafkach, regałach i szufladach. Utrzymanie czystości biur wiąże się nie tylko z czynnościami związanymi stricte z usuwaniem zabrudzeń, ale również dbaniem o porządek.

Dobór odpowiedniego sprzętu

Praktycznie niewykonalnym zadaniem jest utrzymanie biura w czystości bez odpowiedniego sprzętu. Często okazuje się, że tradycyjne urządzenia są niewystarczające. Cechują się one tylko podstawowymi właściwościami i zawierają małą liczbę funkcji. Co powinieneś zrobić w takim przypadku? Przykładowo zwykły odkurzacz zastąp odkurzaczem piorącym, a różnicę dostrzeżesz w mgnieniu oka. Warto również mieć w swoim wyposażeniu wózek do sprzątania, który znacznie ułatwia pracę. Dzięki niemu oszczędzasz także przestrzeń, ponieważ środki czystości nie muszą już zajmować miejsca na podłodze.

Skorzystaj z oferty profesjonalnego serwisu sprzątającego

Chcąc zadbać o czyste pomieszczenia pracy, pracodawcy powinni wdrożyć powyższe rady w życie. Natomiast pracownicy powinni być przeszkoleni z takich istotnych elementów jak posługiwanie się specjalistycznymi środkami czystości i dezynfekcyjnymi. Czasu nikt nie jest jednak w stanie przyśpieszyć – nauka musi trochę potrwać.

Świetnym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z usług specjalistów. Profesjonalny serwis sprzątający gwarantuje regularne utrzymywanie biura w czystości, dzięki realizacji zadań z zachowaniem najwyższych standardów. Fachowcy posiadają w swoim wyposażeniu niezwykle skuteczny sprzęt, a wiedza pracowników pozwala wykorzystać jego potencjał. Czyste pomieszczenie pracy to mnóstwo korzyści dla całej firmy. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.