Mogłoby się wydawać, że sprzątanie i dezynfekcja to pojęcia bardzo do siebie podobne, przez niektórych traktowane nawet jako wyrazy bliskoznaczne, ponieważ ogólnie kojarzą się z procesami higienicznymi mającymi na celu doprowadzenie powierzchni do porządku. Różnica jest jednak zasadnicza. Na czym polega? Czym od sprzątania różni się dezynfekcja i dlaczego nie powinno się stosować tych określeń wymiennie? Kiedy wystarczy sprzątanie, a kiedy warto zdecydować się na dezynfekcję? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Sprzątanie – na czym polega?

Sprzątanie to bardzo szerokie określenie wielu różnych czynności, których zasadniczym celem jest doprowadzenie jakiejś przestrzeni czy powierzchni do czystości. Sprzątaniem można nazwać bardzo różnorodne czynności, jak np. segregowanie rzeczy i akcesoriów, porządkowanie przedmiotów użytku codziennego czy trzepanie dywanów. Do bardziej zaawansowanych prac zaliczyć można te, które wymagają specjalistycznego wyposażenia, zarówno jeśli chodzi o narzędzia i przyrządy, jak i środki czystości. Sprzątaniem jest mycie okien i usuwanie zabrudzeń, a także materiałów niepożądanych, jak na przykład osadów z mydła i uporczywego kamienia regularnie pojawiającego się w łazience, tłuszczu występującego w każdej kuchni, kurzu osiadającego na meblach czy rozmaitych plam, błota, pyłków i śmieci. Zakres pojęciowy jest więc naprawdę szeroki.

Aby zapewnić sobie wysoką efektywność podejmowanych czynności, sięga się po rozmaite preparaty i środki chemiczne oraz detergenty. Dzięki nim w ogóle możliwe jest uporanie się z najbardziej ekstremalnymi zanieczyszczeniami. Za sukces sprzątania można więc uznać moment, gdy powierzchnia jest czysta. Często jednak nawet profesjonalne środki nie są w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń i mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Właśnie dlatego potrzebna jest dezynfekcja.

Dezynfekcja – co to jest?

Według definicji, dezynfekcja to czynność polegająca na zastosowaniu środków, dzięki którym możliwe jest usunięcie groźnych dla zdrowia człowieka patogenów oraz drobnoustrojów, takich jak grzyby, wirusy czy bakterie. Dezynfekcja jest bardzo skuteczna, ponieważ jej efektywność oscyluje w graniach 99%. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnych środków dezynfekujących bazujących najczęściej na chlorze i alkoholu.

Gdzie stosuje się dezynfekcję?

Dezynfekcję często i systematycznie przeprowadza się w miejscach szczególnie narażonych na zintensyfikowane występowanie patogenów chorobotwórczych, a więc w szpitalach, przychodniach, centrach medycznych czy hospicjach. Regularna dezynfekcja potrzebna jest także w takich przestrzeniach, w których przebywa dużo ludzi, a więc i wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. To na przykład zbiorowe środki transportu, korytarze urzędów miejskich, instytucje publiczne, uczelnie, szkoły oraz przedszkola. Środków dezynfekcyjnych używa się również do utrzymania pożądanego poziomu higieny w łazienkach, centrach fitness, siłowniach, a także w miejscach, w których przygotowuje się żywność.

Jakie miejsca warto dezynfekować?

Drobnoustroje i rozmaitego rodzaju mikroorganizmy występują praktycznie wszędzie, ale nie znaczy to, że musisz dezynfekować wszystkie miejsca. Skup się przede wszystkim na przedmiotach i powierzchniach, z których często korzystasz Ty oraz inni ludzie, jak klucze, klamki, futryny drzwi, balustrady i poręcze, włączniki światła, telefony, długopisy, klawiatury, blaty kuchenne i powszechnie wykorzystywane akcesoria. Ze względu na częstotliwość użytkowania właśnie tam pojawiają się największe skupiska groźnych patogenów. Dezynfekować możesz też dłonie, ale zachowaj umiar, ponieważ zbyt intensywne stosowanie środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu wysusza i podrażnia skórę.

Rodzaje dezynfekcji

Dezynfekcję można przeprowadzać na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest ten, do którego odwoływaliśmy się już wcześniej, a więc za pomocą preparatów na bazie alkoholu i chloru, czyli tak zwanych środków biobójczych. Dezynfekować da się także poprzez ozonowanie pomieszczeń, które polega na zastosowaniu urządzeń zamieniających tlen w ozon. To proces zdecydowanie bardziej zaawansowany i ze względu na szkodliwość dla istot żywych wymagający przygotowania pomieszczenia – szczelnego zamknięcia, wyniesienia roślin czy zwierząt. O ile możesz samemu zakupić lub wypożyczyć taki sprzęt, zaleca się, żeby jego obsługą zajmowała się osoba wykwalifikowana. Do dezynfekowania powierzchni stosuje się także lampy bakteriobójcze – ich działanie również jest szkodliwe dla organizmów żywych.