Jeżeli planujesz kompleksowe sprzątanie, musisz dysponować odpowiednim wyposażeniem, ponieważ dzięki niemu jesteś w stanie wykonać prace sprawnie i efektywnie. Brak niektórych niezbędnych przedmiotów, urządzeń czy akcesoriów to znaczne ograniczenie możliwości, więc warto zainwestować w kompleksowe zestawy i odpowiednio dobrane sprzęty. Co więc musi znaleźć się w ekwipunku osoby sprzątającej? Odpowiadamy poniżej.

Specyfika czynności – najważniejszy aspekt wyboru sprzętu

Rozpoczynając prace, należy dokładnie wyznaczyć obszary, na których chcesz się skupić. To właśnie od zakresu realizowanych czynności i zależeć będzie dobór wyposażenia i sprzętów. Należy zwrócić uwagę, że osoba sprzątająca domy i mieszkania może wyposażyć się w całkiem inny sprzęt niż agencje fachowcy odpłatnie czyszczący wielkopowierzchniowe biura, korporacyjne przestrzenie, hale magazynowe czy produkcyjne. Charakterystyka i intensywność podejmowanych czynności zależna jest od obecnych w danym wnętrzu urządzeń, rodzaju zanieczyszczeń jak i samego metrażu. W przypadku, gdy zdecydujesz się szeroko zakrojoną sprzątanie, musisz zakupić odpowiednią liczbę wysokospecjalistycznych, wielofunkcyjnych urządzeń, które pozwolą na zrealizowanie profesjonalnych i sprawnych działań na dużą skalę.

Niezbędne akcesoria

Jednymi z najbardziej potrzebnych akcesoriów są z pewnością specjalne pojemniki na środki czyszczące, kubły na śmieci oraz funkcjonalne wózki do sprzątania. Zakup wózka należy dokładnie przemyśleć i wybrać model, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – można nabyć wózek najbardziej standardowy bądź egzemplarz rozbudowany z wieloma praktycznymi półeczkami, wnękami, pojemnikami, uchwytami oraz opcją zamontowania worka na śmieci. Dzięki takiemu wyposażeniu można sprawnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, transportując ze sobą cały potrzebny sprzęt. Ponadto wózek sprzątający ułatwia utrzymanie porządku wśród innych akcesoriów, dzięki czemu poziom organizacji w miejscu pracy znacząco wzrasta. To niezbędnik w przypadku osób, które często czyszczą duże powierzchnie.

W wyposażeniu nie może zabraknąć także odpowiednich przyrządów. Wśród nich należy wymienić m.in.:

 • mopy,
 • zmiotki,
 • szczotki,
 • szufelki,
 • myjki,
 • ściągarki do szyb,
 • nakładki,
 • gąbki,
 • końcówki do odkurzacza,
 • ręczniki papierowe,
 • rękawiczki,
 • rozmaite szmatki.

Warto przemyśleć zakup specjalnych ściereczek z mikrofazy, które cieszą się dużą popularnością ze względu na specyfikę materiału. Dzięki nim możliwe jest idealne starcie powierzchni bez pozostawiania na niej paproszków, drobinek kurzu czy nieestetycznych smug.

Środki czystości

Efektywne sprzątanie nie jest możliwe bez zastosowania odpowiednich środków. Z myślą o jak najwyższej skuteczności warto zaopatrzyć się w specjalistyczne detergenty, które nie są dostępne w zwykłym sklepie, a wyróżniają się bardzo dużą efektywną w walce z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Sprawne utrzymanie czystości wymaga użycia wielu detergentów – niezbędne są m.in. najbardziej standardowe środki myjące oraz konserwujące. Ich wybór zależny jest oczywiście od rodzaju zanieczyszczeń.

Należy więc zakupić sprawdzone i polecane środki czyszczące do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, uwzględniając przy tym rozmaite typy powierzchni oraz specyfikę występujących na nich zabrudzeń. To bardzo ważne, ponieważ pozwala zadbać o perfekcyjną czystość, ale także bezpieczeństwo wyposażenia. Szeroki wachlarz wysokojakościowych preparatów i detergentów to podstawa sprawnego sprzątania. Bardzo dużym błędem jest czynienie oszczędności w tym obszarze, ponieważ słabe środki czyszczące uniemożliwiają efektywne sprzątanie, co automatycznie przekłada się na niską jakość świadczonych usług.

Specjalistyczne urządzenia i sprzęty

Podstawowym urządzeniem, które należy zakupić bez względu na skalę podejmowanych czynności, jest odkurzacz umożliwiający wykonanie sprawnych prac na różnych powierzchniach. Oprócz standardowego zbierania zanieczyszczeń na sucho może posłużyć on jako sprzęt piorący do wykładzin, dywanów, tapicerki, tkanin czy chodników. Sprzątając duże powierzchnie, warto wyposażyć się w bardziej zaawansowany sprzęt w postaci zamiatarek, szorowarek czy parownic, dzięki czemu można doprowadzić do idealnego porządku rozległe przestrzenie w krótkim czasie. Rynek pełny jest innowacyjnych i wielofunkcyjnych urządzeń, które ułatwią pracę i umożliwiają kompleksowe czynności. Wybierając konkretne sprzęty, pamiętaj o wspomnianym wcześniej dopasowaniu specyfiki i zaawansowania maszyn do realizowanych prac.