Jesienią przyroda obumiera, aby wiosną znowu mogła cieszyć nowymi pąkami kwiatów. Opadające liście, suche gałązki i trawa zalegają więc na trawnikach i łatwo przenosimy je do domu i wnętrz budynków. Poza tym mogą przeszkadzać w poruszaniu się, a już na pewno nie wyglądają estetycznie. Dlatego należy je sprzątnąć i zadbać o porządek w ogrodzie. Jak się do tego zabrać? Jak powinno wyglądać jesienne sprzątanie ogrodu?

Jesienne sprzątanie ogrodu

Jesień to idealny czas na posprzątanie ogrodu. Zwłaszcza że opadające z drzew liście i gałęzie zaśmiecają trawnik i utrudniają poruszanie się. Poza tym często przenosimy je na butach w miejsca, które wymagają zachowania czystości. Aczkolwiek to nie jedyne powody, dla których warto zabrać się za porządki w ogrodzie jesienią.

Obumieranie pędów, liści i kwiatów o tej porze roku dotyczy niemal wszystkich roślin. Zanim zgniją i staną się pożywką dla niechcianych owadów, warto je zatem uprzątnąć. Tym bardziej że możemy je praktycznie wykorzystać i zrobić z nich użytek. Przy okazji jesiennego sprzątania ogrodu, nie można zapomnieć także o wyplewieniu chwastów, które pożerają składniki mineralne z gleby. Jak się do tego zabrać?

Jesień w ogrodzie — jakie narzędzia mogą Ci się przydać

Jeśli chcesz wygodnie i efektywnie porządkować ogród, prace ogrodnicze wykonuj z użyciem odpowiednich narzędzi. Na pewno przydadzą Ci się:

  • grabie do grabienia liści,
  • łopata do zbierania odpadów,
  • taczka do przewożenia śmieci,
  • kosiarka do skoszenia trawy,
  • sekator do wykonania przycinek,
  • motyka do chwastów,
  • szczotki do uprzątnięcia chodników,
  • dmuchawa do uprzątnięcia podjazdów i tarasów.

Dopiero z takim zestawem narzędzi będziesz odpowiednio przygotowany do tego, aby zadbać o swój ogród kompleksowo. Nie zapomnij jednak o odpowiedniej odzieży ochronnej. Przydać się mogą wysokie gumowe buty, a na pewno potrzebne Ci będą rękawice ochronne, którymi zabezpieczysz dłonie. Jakie zadania na Ciebie czekają?

Czy sprzątanie liści z trawnika wystarczy?

Pierwszą rzeczą do zrobienia jesienią jest usunięcie wszystkich martwych roślin, chwastów i liści z ogrodu, zanim zgniją i spowodują bałagan. Chociaż samo ich sprzątnięcie z trawnika, ścieżek i chodników to za mało, aby Twój ogród dobrze wyglądał o tej porze roku. Można powiedzieć, że jest to dopiero początek porządków przed zimą, kiedy śnieg przykryje wszystko, co zostanie na zewnątrz. Zresztą nie bez wpływu. Pozostawione doniczki mogą pęknąć od mrozu, a meble zardzewieć. Jak zatem posprzątać ogród jesienią, aby nie odnotować strat wiosną? Od czego zacząć?

Jak sprzątać ogród — krok po kroku

Jesienne porządki w ogrodzie to nie tylko dbałość o estetykę, ale też, a może przede wszystkim o glebę i zdrowy wzrost roślin po zimie. Liście jesienią opadają przez kilka tygodni, dlatego należy je regularnie zgrabiać. Pamiętaj także, że zbierają się również w rynnach. Należy je stamtąd wydobyć. Dlatego musisz kontrolować ich stan co najmniej kilka razy w czasie jesieni. Owszem, wymagają sporo uwagi i regularnego nadzoru, dopóki nie opadną wszystkie liście, ale jest to konieczne dla bezpieczeństwa. Jednak poza tymi zadaniami, które należy powtórzyć co najmniej kilka razy, są takie, które przed zimą robi się raz.

Suche gałęzie

W pierwszej kolejności przytnij drzewa i krzewy, a dokładnie ich uschnięte lub uszkodzone łodygi i gałęzie. Po opadnięciu liści o wiele łatwiej je zauważyć niż latem. Zwróć przy tym uwagę także na tak zwane mumie, czyli suche owoce, które nieodpadły z gałęzi. Je także trzeba usunąć, aby nie stały się pożywką dla szkodników.

Bielenie drzew

Kolejnym etapem, który powinieneś powtórzyć nawet kilkukrotnie, jeśli deszcz zmyje wapno, jest bielenie drzew. Pomaga ona chronić korowinę przed spękaniami, które mogą być bardzo groźne dla zdrowia roślin. W tym celu użyj wapna do drzew.

Koszenie i aeracja trawnika

Po tym, jak uprzątniesz liście i zabezpieczysz korę drzew, warto przeprowadzić ostatnie koszenie trawnika i aerację gleby, czyli jej napowietrzanie, co uchroni glebę przed pleśnią. Długość trawy zostaw z kolei na przynajmniej 5 cm, aby nie doprowadzić do jej wymrożenia.

Zabezpieczenie pni drzew i krzewów

Jeśli w Twoim ogrodzie rosną młode drzewa i krzewy, warto zabezpieczyć ich pnie słomą i folią lub włókniną, która ochroni je przed mrozem. Dzięki temu wiosną będą mogły kontynuować swój wzrost.

Czyszczenie oczka

Kolejnym etapem jesiennych porządków w ogrodzie jest czyszczenie oczka, zbiorników i basenów. Jeśli masz oczko już kilka lat, zapewne wiesz, że należy je opróżnić, zwłaszcza jeśli jest zamieszkane przez rośliny i ryby, które zimą możesz przechować w piwnicy. Woda w zamkniętym zbiorniku, jakim jest oczko, z całą pewnością zimą zamarznie, a wraz z nią mogłyby zamarznąć także ryby.

Opróżnianie basenu i zabezpieczenie instalacji wodnej

Pamiętaj także o opróżnieniu wody z innych akwenów i basenu oraz o zabezpieczeniu instalacji wodnej, czyli o opróżnieniu rur zewnętrznych i pozostawieniu odkręconych kranów. Dotyczy to także węża ogrodowego. Odkręć go i schowaj do piwnicy lub budynku gospodarczego.

Czyszczenie sprzętu ogrodowego

W czasie letniego sezonu dużo pracujesz łopatą, szpadlem, grabiami, nożycami czy sekatorem. Na wszystkich tych narzędziach osiada się brud i zacieki z wody. Gdy dodamy do tego działanie niskich temperatur, mogą one rdzewieć. Dlatego przed zimą warto je wyczyścić. Idealne do tego będzie mydło potasowe wraz ze środkiem bakteriobójczym. Warto zadbać też o stan kosiarki i choć należy zadbać o szczególną ostrożność wyczyścić jej bęben i nóż.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Na koniec pamiętaj o schowaniu mebli ogrodowych. Zanim to jednak zrobisz, dokładnie je wyczyść. Pozostawiony brud i zacieki z wody mogą znacznie obniżyć ich estetykę i funkcjonalność. Gdybyś przy tym pozostawił je na zewnątrz przez całą zimę, mogłyby całkowicie ulec zniszczeniu i nie nadawać się do użytku.

Bioodpady wyrzuć na kompostownik

Gdy pozbierasz gałązki i obumarłe części roślin, zgniłe liście i suche owoce i trawę, nie wyrzucaj ich, a wrzuć do kompostownika. Dzięki temu przygotujesz sobie świetny nawóz, którym użyźnisz glebę pod nowe rośliny, sadzone wiosną. Kompostownik to dobre rozwiązanie, z którego możesz korzystać niemal cały rok, z wyjątkiem zimy. Gdy wszystkie odpadki roślin przegniją i staną się właśnie kompostem, możesz go do gleby w ogrodzie, ale też do roślin doniczkowych. To świetny, naturalny nawóz, który zapewni zdrowy wzrost roślin. Taki kompostownik to także doskonałe miejsce, w którym przez cały rok możesz składować opadłe liście i skoszoną trawę.

O czym jeszcze pamiętać sprzątając ogród jesienią?

Jesień to dobry moment przede wszystkim na porządki w roślinach. Warto o tym pamiętać także w kontekście roślin cebulowych, które kwitną w okresie letnim. To dobry moment, na wyciągnięcie bylin z ziemi i przechowanie ich w domu. Zapobiegnie to ich zamarzaniu, ale też pleśni czy grzybom, które mogą je w tym czasie zaatakować. Właśnie dlatego wykopujemy z ziemi cebulki tulipanów czy mieczyków i przechowujemy je w domu.

Przed nadejściem zimy warto także zrobić porządki w garażu. To dobry czas na poukładanie wszystkich narzędzi i organizację przestrzeni, która może się przydać zimą nie tylko dla samochodu, ale też rowerów, taczek i innych przedmiotów, które latem często pozostają na zewnątrz.

Jesienne sprzątanie ogrodu zakończone sukcesem

Jesienne sprzątanie ogrodu to dla jednych przyjemność, a dla innych ciężar, którego najchętniej by się pozbyli. Cóż, jesień to szczególna pora roku, która budzi w nas frustrację z wielu różnych powodów, jeśli dodamy do tego niełatwe ogrodowe zadania, związane z jego sprzątaniem, to możemy przyprawić się o ból głowy. Jeśli chcesz tego uniknąć, powierz sprzątanie profesjonalistom, który na co dzień zajmują się pracami porządkowymi na zewnątrz. A gdy chcesz zadbać o tereny zielone na terenie swojego przedsiębiorstwa, wokół biura lub na terenie osiedla, którym zarządzasz, możesz skorzystać z naszych usług sprzątania terenów zielonych.