Sprzątanie spędza wielu osobom sen z powiek, a jeśli dotyczy ono garaży, to staje się bez wątpienia jednym z największych wyzwań. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest specyfika powierzchni. Ludzie używają garaży do różnych celów i paradoksalnie często nie służy on tylko do zapewnienia schronienia pojazdowi. Wykonując generalne porządki tych miejsc, należy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Szczegóły znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Stwórz warunki do pracy

Na wiele niepowodzeń podczas generalnych porządków garaży ma wpływ brak przygotowania odpowiednich warunków. Nic więc dziwnego, że po chwili szeroko pojęty bałagan przytłacza człowieka i pojawia się chęć rezygnacji, a motywacja ulatuje w błyskawicznym tempie. Dlatego, zanim zabierzesz się za sprzątanie, zadbaj o to, abyś miał jak najwięcej przestrzeni. Najłatwiej dokonać tego poprzez wyprowadzenie samochodu na zewnątrz wraz z innymi większymi rzeczami takimi jak rowery, czy różnego rodzaju sprzęty.

Następnie warto określić, które przedmioty znajdujące się w garażu będą przydatne w przyszłości, a których można się pozbyć. W większości przypadków spora część z przechowywanych rzeczy nie jest tak naprawdę potrzebna, tylko zajmuje miejsce i ogranicza pole manewru. Wyposaż się więc w duże worki, do których będziesz pakował zbędne przedmioty. Uwierz, że już po wykonaniu tych czynności zyskasz sporo wolnego miejsca, a ono okaże się niezbędne w kolejnych etapach generalnych porządków garaży.

Zadbaj o czystość

Po zyskaniu przestrzeni można zabierać się za czynności związane stricte z czyszczeniem garaży podziemnych. Pamiętaj, aby zacząć od wszystkich półek i innych elementów, na których znajdują się różne przedmioty. Należy usunąć kurz i pozostałe zabrudzenia. Następnie warto wyczyścić ściany. Najlepiej użyć do tego celu odkurzacza. Nie zawsze jednak wystarczający okaże się tradycyjny model. Zwłaszcza mowa tu o przypadkach, w których garaż pełni wiele funkcji między innymi służy jako warsztat. Wtedy niezbędny może okazać się odkurzacz przemysłowy umożliwiający znacznie dokładniejsze czyszczenie.

Kolejny krok to usunięcie zabrudzeń z posadzki. Ważne, abyś nie pomylił tych kolejności, ponieważ tylko sprzątanie od góry do dołu sprawia, że kurz i pył nie zostanie rozniesiony po całej powierzchni. W zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana posadzka, możesz potrzebować różnych narzędzi. Oprócz tradycyjnego odkurzacza warto zaopatrzyć się również w odkurzacz wodny lub mop. Zawsze stosuj jednak ważną zasadę — czyszczenie garaży podziemnych wykonuj najpierw na sucho, a dopiero później na mokro.

Znajdź miejsce dla przedmiotów

Ostatnim etapem generalnych porządków garaży jest ułożenie poszczególnych przedmiotów. Im większa ich liczba, tym więcej półek będziesz potrzebował. Nie doprowadź do sytuacji, gdy różne przedmioty przesuwasz z jednego kąta w drugi. To sprawia, że sam redukujesz przestrzeń i ograniczasz potencjał tego miejsca. W odpowiednio zaprojektowanym garażu możesz przechowywać samochód, prowadzić warsztat, czy tworzyć tak zwaną graciarnię.

Powierz to zadanie specjalistom

Zdajemy sobie sprawę, że generalne porządki garaży stanowią spore wyzwanie i są one wymagającym zajęciem. Mamy jednak świetny pomysł na rozwiązanie tego problemu — zatrudnij specjalistów. Profesjonalny serwis sprzątający poradzi sobie z każdym pomieszczeniem, nawet takim, które na pierwszy rzut oka jest w fatalnym stanie. Fachowcy wyróżniają się najwyższą jakością swoich usług, dzięki nadzwyczajnej wiedzy i sporemu doświadczeniu.

Niektórzy wolą jednak unikać serwisu sprzątającego ze względu na podejrzenia o wysokich cenach usług. Czy to rzeczywiście prawda? Nie do końca. Wprawdzie nie da się określić konkretnej ceny dla wszystkich właścicieli garaży, ale biorąc pod uwagę jakość, którą gwarantują profesjonaliści, to inwestycja całkowicie opłacalna. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach usług sprzątania garaży, zachęcamy do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu