Sprzątanie to specyficzna dziedzina, którą jedni lubią, a inni wręcz nienawidzą. Czasami zdarzy się, że czekające wyzwanie staje się ekstremalnie wymagające. Do tej grupy można bez wahania zakwalifikować sprzątanie po zmarłych. To jedno z największych wyzwań spędzające wielu osobom sen z powiek. Jak więc zabrać się za to zadanie i co należy zrobić, aby wykonać je szybko i skutecznie? O tym informujemy w dalszej części tego artykułu.
Pierwszy i zarazem najtrudniejszy krok
Na początku należy przygotować się psychicznie. Dla rodziny już nawet wejście do mieszkania zmarłego bliskiego stanowi wielkie wyzwanie, nie mówiąc już o robieniu porządków. Po wygaszeniu pierwszego szoku należy jednak spróbować się odważyć.
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, iż zbyt długie czekanie nie przyniesie żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie – nie wiadomo, w jakim stanie zostało pozostawione mieszkanie. W przypadku obecności krwi lub płynów ustrojowych zmarłej osoby sytuacja się komplikuje. Dotykanie rzeczy, które miały kontakt z tymi substancjami, jest zabronione. Można to zrobić tylko poprzez użycie specjalistycznego sprzętu ochronnego.
Sprzątanie po zmarłych – co dalej?
Najpierw rekomendujemy uporządkowanie powierzchni z rzeczy należących do zmarłego (tych, których stan na to pozwala). Oczywiście w trakcie wykonywania tej czynności należy bezwzględnie pamiętać o zasadach opisanych w poprzednim akapicie, gdyż one zapewnią Ci bezpieczeństwo.
Po wykonaniu tego kroku polecamy przeprowadzić dezynfekcję danego pomieszczenia lub nawet całego mieszkania. Do tego celu stosuje się dość mocne środki chemiczne, więc w trakcie korzystania z nich należy zachować szczególną ostrożność. Mowa tu o założeniu między innymi rękawic ochronnych oraz masek zabezpieczających błony śluzowe i drogi oddechowe.
Dezynfekcja ma fundamentalne znaczenie w przypadku sprzątania mieszkań po zmarłych. Dzięki niej można w błyskawiczny sposób pozbyć się bakterii, zarazków i różnego rodzaju mikroorganizmów chorobotwórczych. Im dłużej ciało rozkładało się w danym pomieszczeniu, tym więcej tego typu substancji i drobnoustrojów przedostało się do przestrzeni lokalu mieszkalnego.
Na końcu skup się na tradycyjnych etapach sprzątania
Skoro rzeczy zmarłego zostały uporządkowane, a pomieszczenia dokładnie zdezynfekowane, to można skupić się teraz na bardziej powszechnych czynnościach. Mamy tu na myśli takie czynności jak wycieranie kurzu, odkurzanie dywanów, czy mycie podłóg i okien. Dzięki nim mieszkanie w bezpiecznych warunkach powróci do stanu użyteczności.
Oczywiście nie każdy chce korzystać z pomieszczeń kojarzących się z bliskim zmarłym. Pomimo to i tak należy przeprowadzić dogłębne sprzątanie. Pomysłów na dalszy los takiego lokalu jest co najmniej kilka. Mowa tu na przykład o wynajmie bądź sprzedaży, zwłaszcza że po śmierci członka rodziny pieniądze są szczególnie istotne ze względu na konieczność uiszczenia wielu opłat między innymi za pogrzeb.
Podsumowanie
Reasumując, tak zwany „trupi jad” wymaga usunięcia w ekspresowym tempie. W innym przypadku istnieje ryzyko namnożenia się bakterii, zarazków i drobnoustrojów chorobotwórczych. Takiej sytuacji trzeba za wszelką cenę uniknąć. Równie istotne jest przeprowadzenie dezynfekcji powierzchni z zachowaniem najwyższej staranności. Zanim jednak zaczniesz używać specjalistycznych środków chemicznych, należy uporządkować rzeczy zmarłego. Po tych czynnościach pozostaje Ci już tylko wytarcie kurzy, mycie podłóg oraz odkurzanie dywanów.
Jednocześnie zawsze pamiętaj, że sprzątanie po zmarłym wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności w postaci między innymi zabezpieczenia swojego ciała poprzez rękawice i maski ochronne.