Gdy mieszkanie długo jest niesprzątane, porządki mogą być naprawdę uciążliwe, a przywrócenie mu blasku i niejednokrotnie pełnej funkcjonalności może trwać nawet kilka dni. Niestety, brak samozaparcia, motywacji, niechlujność i niedbalstwo ze strony lokatorów może doprowadzić do tego, że zwykłe odkurzanie i mycie podłogi nie wystarczy. Jak zatem posprzątać zapuszczone mieszkanie? Podpowiadamy.

Jak można zapuścić mieszkanie?

Prozaiczne codzienne czynności, które często uznajemy za zbędne, pozwalają nam utrzymać mieszkanie w czystości. Odkładanie rzeczy na swoje miejsce, przecieranie blatów po przygotowywaniu posiłków, czyszczenie kuchenki po użyciu, zlewu po zmywaniu naczyń, odkurzanie dywanów, przecieranie podłogi, a nawet składanie prania zaraz po suszeniu ma duży wpływ na to, jak wygląda mieszkanie. Bałagan nie służy nikomu i niczemu. Jeśli nie podejmujemy się tych czynności, łatwo zapuścić mieszkanie i sprawić, że stanie się nie tylko brudne, ale też mniej funkcjonalne. Jednak, gdy na tego typu działania jest już za późno, trzeba będzie wielu sił i równie wiele czasu, by przywrócić je do porządku.

Jak wysprzątać zapuszczone mieszkanie?

Zapuszczone mieszkanie oznacza zwykle sporo pracy, której odechciewa się na samą myśl. Gdy zdamy sobie sprawę z wielu czynności, jakich należy się podjąć, by doprowadzić je do porządku, może być ciężko się zmobilizować. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli Cię to spotka, możesz zastanawiać się, czy są jakieś inne sposoby, aby wybrnąć z tej sytuacji. Niestety nikt z nas nie ma magicznej różdżki, za której machnięciem wszystko wróci do porządku. Mimo to nie można się poddawać, gdyż zwlekanie ze sprzątaniem może tylko pogorszyć sytuację. Oczywiście możesz sięgnąć po pomoc i wezwać serwis sprzątający, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego podpowiadamy, jak posprzątać bardzo zabrudzone mieszkanie.

Od czego zacząć sprzątanie całego mieszkania?

W przypadku zapuszczonego mieszkania kurz to najmniejszy problem. Długo niesprzątane mieszkanie oznacza zwykle sporo tłuszczu, okruszków i śmieci, zacieki na oknach, poplamioną podłogę, zabrudzone meble i wszechogarniający bałagan, który tworzą porozrzucane ubrania i inne przedmioty. Aby wszystko uporządkować i sprawić, by mieszkanie znów wyglądało dobrze, potrzebny jest dobry plan. Jego sporządzenie jest kluczowe dla efektywnego sprzątania. Jak go sporządzić?

Jak przygotować plan sprzątania zapuszczonego mieszkania?

O tym, że warto przygotować plan sprzątania, pisaliśmy już w artykule o sprzątaniu domu. Mówiliśmy tam, że ustalenie harmonogramu sprzątania konkretnych pomieszczeń pozwoli doprowadzić mieszkanie do porządku, bez forsowania swoich sił i ta zasada zawsze się sprawdza. Sprzątanie całego mieszkania w jeden dzień może być niewykonalne lub bardzo ciężkie, co tylko dodatkowo Cię zniechęci. Sprzątanie każdego pomieszczenia w inny dzień pozwoli to zrobić dokładniej, a co więcej, bez przemęczenia. Zacznij od tych pomieszczeń, które brudzą się najmniej i pamiętaj o zasadzie sprzątania od góry do dołu. Innymi słowy, sprzątanie zacznij od wyższych pięter i wyższych stref jak karnisze, szafy, okna itd.

Sprzątanie zapuszczonego mieszkania według pomieszczeń

Po pierwsze, podchodząc do sprzątania mieszkania, pamiętaj o tym, że zawsze robimy to od góry do dołu. Ścierając kurz i brud z wyższych stref opada on do dołu, dlatego stosujemy tę zasadę. Także dlatego zwykle zaczynamy sprzątanie od mycia okien, prania firan i zasłon. Jednak co do kolejności sprzątania według pomieszczeń, istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że sprzątanie powinniśmy zacząć od tych najbardziej uciążliwych miejsc, aby środki zaczęły działać. Druga szkoła mówi z kolei o odwrotnym podejściu, ponieważ takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka brudzą się najszybciej, dlatego też, zanim zdążymy posprzątać całe mieszkanie, te zdążą znów być brudne. Niezależnie od tego, która szkoła jest Ci bliższa, podpowiadamy jak przeprowadzać czyszczenie we wszystkich pomieszczeniach.

Sprzątanie kuchni

Brud kuchenny to przeważnie tłuszcz, przypalenia, resztki jedzenia, zacieki na kuchence, brudne blaty i podłogi. Podczas ich sprzątania, pomocne dla Ciebie mogą okazać się nasze wcześniejsze artykuły:

Powierzchnie kuchenne mają styczność z żywnością, którą później spożywamy, dlatego też warto podejść do sprzątania kuchni odpowiedzialnie. Podstawowymi narzędziami, jakie mogą Ci się przydać, jest gąbeczka i płyn do mycia naczyń. Na bardziej uciążliwe plamy może pomóc roztwór octu z wodą lub soda oczyszczona.

Sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki i kuchni zawsze budzi najwięcej emocji. W tych pomieszczeniach znajduje się wiele kluczowych powierzchni, wymagających czyszczenia z użyciem specjalnych detergentów, które skutecznie usuną zabrudzenia, a jednocześnie muszą być bezpieczne w momencie kontaktu z nimi. Z tego samego powodu często trzeba je dobrze zdezynfekować.

W przypadku łazienki kluczowa jest kabina prysznicowa, wanna i lustra. Te na szczęście można wyczyścić przy pomocy płynu do szyb, jednak mycie fugi między płytkami wymaga już potraktowania ich silniejszymi środkami i siłami. Aby wyszorować fugi, w których gromadzi się brud, mogący być przyczyną pleśni i grzybów, trzeba użyć szczoteczki do zębów i octu z niewielką ilością wody. Ocet dobrze sprawdza się także w przypadku kabin prysznicowych, wykonanych ze szkła. Skutecznie usuwa osad z mydła i zapobiega powstawaniu smug.

Kluczowe jest także dokładne umycie miski WC. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wszystkich bakterii i wirusów jest użycie detergentów na bazie chloru. Przetarcie jej wnętrza z pomocą twardej szczotki pomoże także usunąć kamień i rdzę. W walce z osadem na umywalce pomoże z kolei mleczko.

Sprzątanie salonu

Salon to miejsce spotkań i zabaw z rodziną, bliskimi, a także nie zawsze zapowiedzianymi gośćmi. Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w Twoim domu wymaga odpowiedniego podejścia. Zacznij od umycia okien, a następnie zetrzyj kurze z mebli i sprzętów. Możesz to zrobić bez użycia środków czystości, za to z pomocą ściereczki z mikrofibry, która świetnie zbiera pyłki, a przy tym nie rysuje powierzchni.

Gdy zetrzesz brud z szafek, odkurz meble tapicerowane i dywany. Może się okazać, że zauważysz, iż wymagają one solidnego podejścia. Pomocne mogą się okazać nasze poprzednie artykuły:

Dopiero po tym, jak odkurzysz meble i dywany, możesz umyć podłogę. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest przetarcie jej na mokro płaskim mopem lekko zwilżonym w wodzie z dodatkiem środka przeznaczonego do czyszczenia konkretnej powierzchni.

Sprzątanie sypialni

Sypialnia i pozostałe pokoje służące domownikom do wypoczynku to miejsca, w których lubimy rozrzucać ubrania, książki i inne przedmioty. Pozbieraj je. Brudne ubrania wrzuć do kosza na bieliznę, wynieś do łazienki i od razu włóż do pralki, aby je wybrać. Książki inne przedmioty ułóż na półki. Następnie przetrzyj kurz za pomocą ścierki z mikrofibry, a na koniec możesz użyć chusteczki nadającej połysk. Pamiętaj jednak, aby właściwie dobierać środki do konkretnych powierzchni po to, aby im nie zaszkodzić.

W czasie generalnego sprzątania sypialni nie zapomnij zajrzeć pod łóżko i za szafki nocne. W tych miejscach lubią gubić się rzeczy, których nie możesz znaleźć od dłuższego czasu, a jeśli nawet ich tam nie ma, to warto je odkurzyć. Pomiędzy ścianą a szafkami często tworzą się pajęczyny.

Sprzątanie przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie, które jako pierwsze ma kontakt z piaskiem wnoszonym z zewnątrz, błotem i deszczem ociekającym z kurtek. Dlatego często należy je zamiatać i wycierać mopem do sucha. Nawet mała kropla brudnej wody może być przyczyną poważnego uszkodzenia powierzchni posadzki, zwłaszcza jeśli ta zrobiona jest z drewna. Dbaj o nią, podobnie jak o układanie butów, które bardzo często bywają rozrzucane po różnych kątach przedpokoju.

Jak często sprzątać mieszkanie, aby nie było zapuszczone

Wiesz już, jak sprzątać zapuszczone mieszkanie, ale pamiętaj o tym, że każde taki porządki będą o wiele mniej męczące i będziesz mógł przeprowadzić je zdecydowanie szybciej, jeśli nie dopuścisz do nadmiernego bałaganu. Dlatego warto sprzątać mieszkanie regularnie. Wystarczy odkładać przedmioty na swoje miejsce, aby zachować czystość na co dzień. Wyznacz sobie jeden konkretny dzień w tygodniu na odkurzanie i jeden dzień w miesiącu na gruntowne porządki, a nie będą one czymś uciążliwym, a jeśli to nie Ty jesteś autorem bałaganu, poleć ten artykuł swoim lokatorom. Gdy konieczne okaże się wezwanie ekipy sprzątającej, możesz na nas liczyć.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024
  Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

  Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
  4 marca, 2024
  Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

  Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
  19 lutego, 2024
  Jak pozbyć się muszek owocówek?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się muszek owocówek? 3 sprawdzone sposoby

  Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute....
  29 stycznia, 2024
  Plamy z barszczu.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Plamy z barszczu — jak je usunąć?

  Barszcz czerwony to nie tylko smaczne danie, ale także potencjalne źródło niechcianych plam na obrusach, ubraniach i innych tkaninach. Plamy...
  18 grudnia, 2023
  Sprzątanie po remoncie przy pomocy odkurzacza przemysłowego
  Uciążliwe zabrudzenia

  Sprzątanie po remoncie — jak zacząć?

  Odliczamy dni do końca remontu, marzymy o momencie, kiedy wypakujemy z kartonów talerze i zawiesimy na ścianach ramki z ukochanymi...
  27 listopada, 2023
  Jak usunąć pleśń z silikonu domowymi sposobami
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć pleśń z silikonu? Domowe sposoby

  Silikon jest powszechnie używany w łazienkach do uszczelniania połączeń między płytkami, wannami, prysznicami i umywalkami. Jest to elastyczny i trwały...
  13 listopada, 2023
  Jak usunąć klej z różnych powierzchni
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć klej z różnych powierzchni?

  Zapewne mało kto z nas się nad tym zastanawia, ale wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec, że kleje są nieodłącznym elementem...
  6 listopada, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024