Sprzątanie pokoju dziecka to dla rodziców zawsze spore wyzwanie. Jeśli maluchy od małego nie będą uczone porządku, to w przyszłości będzie to negatywnie wpływało na ich organizację. Oczywiście, aby utrzymać porządek w pokoju dziecka, istotna jest współpraca, wypracowanie odpowiednich nawyków i dobry plan. Poza organizacją miejsca na zabawki należy jeszcze pamiętać o tym, aby do mycia podłogi, czy wycierania kurzu z szafki stosować odpowiednie i atestowane środki, które nie będą wpływały niekorzystnie na przebywające w pomieszczeniu dziecko. Jak więc utrzymać porządek w pokoju dziecka?
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Walka z kurzem
Kurz to jeden z największych wrogów dzieci, ponieważ najczęściej przyczynia się do powstawania alergii. Oprócz dobrego odkurzacza, regularnego sprzątania i czyszczenia mebli oraz prania tekstyliów, w pokoju dziecka bardzo przydatnym urządzeniem okazuje się oczyszczacz powietrza. Taki sprzęt pozwala usunąć z powietrza smog, kurz, alergeny oraz nieprzyjemne zapachy. Nowoczesne urządzenia pełnią także funkcję jonizatora, a więc dodatkowo nawilżają pokój i powietrze, w którym się znajdują, co pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowań u dziecka i pozostałych członków rodziny.
Należy przy tym pamiętać, aby regularnie czyścić ten sprzęt i filtry, które się w nim znajdują, dzięki czemu będzie on efektywniej działać. Nie należy oszczędzać na takich rozwiązaniach technologicznych, ponieważ są one niezwykle przydatne i skuteczne – mogą usuwać prawie wszystkie bakterie i inne drobnoustroje z powietrza. Poza tym należy regularnie czyścić przestrzeń, w której przebywa dziecko. Meble oraz bibeloty, które świetnie zbierają kurz powinny być przynajmniej raz w tygodniu porządnie wyczyszczone. Najlepiej do przechowywania zabawek wykorzystać pojemniki.
Organizacja przestrzeni w pokoju dziecka
Maluchy do zabawy zazwyczaj używają ogromnej liczby zabawek, które następnie są rozsypane po całym pokoju. Zdarza się, że niektóre wpadają pod szafki czy za meble, a następnie leżą i zbierają kurz. Po jakimś czasie dziecko je wyciąga i takimi brudnymi zabawkami się bawi. Jeśli jest możliwość, to warto wyznaczyć strefę zabawy, w której dziecko będzie mogło oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu.
Warto również pomyśleć nad organizacją przestrzeni. Pomocne w tym przypadku okazują się pojemniki na zabawki. Po skończonej zabawie można wszystkie gadżety wrzucić do pudełka i odłożyć w wyznaczone miejsce. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać porządek w domu. Należy pamiętać, aby zabawki, którymi bawi się maluch mimo wszystko regularnie czyścić.
Utrzymanie porządku w pokoju dziecka – kilka zasad
Pokój dziecka nie powinien być sterylny, ale nie oznacza to, że nie trzeba go regularnie sprzątać i oczyszczać z kurzu oraz alergenów. Bardzo istotne jest to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, wymieniać pościel oraz zasłony i firanki. Ubranka dzieci, zabawki i pozostałe tkaniny powinny być systematycznie prane i prasowane, dzięki czemu możliwe będzie pozbycie się wywołujących alergię zanieczyszczeń, które powodują katar, kaszel i ból oczu.
Tkaniny i inne materiały warto oczyszczać parą, ponieważ pozwala to na usunięcie prawie wszystkich bakterii i przykrych zapachów. Należy także pamiętać o tym, aby nie stosować nieodpowiednich środków. Skóra dzieci, węch i układ odpornościowy są znacznie mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych, a tym bardziej chemicznych. Na rynku można jednak kupić specjalnie dedykowane środki, które przeznaczone są do tego, aby utrzymywać porządek w pokoju dziecka i są produkowane z bezpiecznych składników.
Warto także zrezygnować z odświeżaczy powietrza, które stosuje się na co dzień w innych pomieszczeniach. Gromadzenie dużej ilości zabawek w pokoju również nie pomoże w utrzymaniu porządku, ponieważ świetnie zbierają kurz i roztocza, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia malucha. Regularne wyparzanie i mycie zabawek gumowych towarzyszących dziecku w trakcie ząbkowania to bardzo ważne czynności. Oczywiście, aby utrzymać porządek w pokoju pociechy potrzeba trochę pracy, a im maluch jest starszy, tym więcej bałagani.