Pomieszczenia biurowe są narażone każdego dnia na niekorzystny wpływ różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Nic więc dziwnego, że trzeba szukać sposobów na ich pozbycie się. Jednym z nich jest tak zwane ozonowanie. Czy na pewno jest ono skuteczne? Warto się na nie zdecydować, czy może lepiej szukać innych opcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Ozonowanie pomieszczeń — czym jest?
Jak sama nazwa wskazuje, to proces polegający na dostarczeniu ozonu, a następnie wymieszaniu go z powietrzem. Jego cel to uzyskanie czystego pomieszczenia pracy. Jak to zrobić? Na rynku istnieją specjalne urządzenia tak zwane ozonatory, które poddają gaz z powietrza reakcjom chemicznym. Dzięki temu zamieniają tlen w ozon, czyli alotropową odmianę tlenu. Składa się ona z trójatomowych cząsteczek, jednak ostatnia z nich często się rozłącza, przez co bezproblemowo wchodzi w reakcje z innymi związkami.
Jeżeli ktoś nie chce korzystać z ozonatora, to alternatywnym rozwiązaniem jest promieniowanie ultrafioletowe. Tym sposobem również można wytworzyć ozon, jednak niezbędna jest wtedy specjalna lampa UV-C. Zazwyczaj jest to rzadziej wybierana metoda.
Działanie ozonu
Dbanie o czyste pomieszczenie pracy to absolutny priorytet dobrze funkcjonującej firmy. Ozonowanie jest niezwykle skuteczną metodą dezynfekcji. Dzięki temu procesowi zdecydowana większość bakterii, grzybów, pleśni, a nawet wirusów zostaje zniszczona. Ozon błyskawicznie rozprawi się także z roztoczami i innymi alergenami. Osoby uczulone na te substancje będą mogły ponownie przebywać w firmie bez obawy o stan swojego zdrowia. Co więcej, takiego środka używa się w celu pozbycia się insektów i owadów, które intensyfikują swoje występowanie właśnie w ciepłych miejscach takich jak biura.
Częstym problemem, z którym mierzą się pracodawcy i pracownicy, jest też nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach firmowych. Nie dość, że znacząco utrudnia on wykonywanie obowiązków, to jeszcze odstrasza klientów i obniża renomę marki. Podstawowe czynności dotyczące usługi sprzątania biur mogą okazać się wtedy niewystarczające. Na szczęście wysoka reaktywność ozonu sprawia, że również ten problem zostaje całkowicie rozwiązany niezależnie od przyczyny drażniącego odoru. Dym papierosowy, świeże malowanie ścian, stęchlizna, czy najzwyklejszy bieg czasu — ze wszystkimi czynnikami doskonale radzi sobie ozon. Warto dodać, że świetnie sprawdza się on na wielu płaszczyznach. Oprócz szerokich zastosowań dezynfekcyjnych używa się go także między innymi w rolnictwie oraz przemyśle.
Czy proces ozonowania jest bezpieczny?
Ozonowanie wnętrz biurowych to zadanie wymagające użycia specjalistycznego sprzętu i wiedzy. W trakcie tego procesu nie wolno przebywać w pomieszczeniu, w którym stosuje się tę metodę. Konsekwencje niezastosowania tej zasady mogą być bardzo groźne, ponieważ dopuszczalne stężenie ozonu, które jest bezpieczne dla ludzi, wynosi zaledwie 0,1 ppm. Pamiętaj, że podczas ozonowania ilość wytworzonej substancji będzie zdecydowanie wyższa, więc dla organizmu może to być fatalna w skutkach dawka. Ucierpieć może zwłaszcza układ oddechowy — oskrzele i płuca. Po wyłączeniu urządzenia należy odczekać jeszcze kilkadziesiąt minut.
Z tego względu najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Firma sprzątająca biura wykona ozonowanie z zachowaniem wszystkich standardów i ze stu procentową gwarancją bezpieczeństwa dla pracodawcy i jego zespołu. Nasi profesjonaliści zajmą się kompleksowo wszystkimi czynnościami związanymi z tym procesem. Mamy specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu wiemy, jak używać ozonatora, żeby nie wyrządzić nikomu krzywdy. Posiadamy generatory najwyższej klasy, które są niezawodne i zawsze osiągają oczekiwany efekt.
Podsumowanie
Ozonowanie pomieszczeń to gwarancja skuteczności, aczkolwiek kluczowe jest zachowanie wszystkich standardów związanych z bezpieczeństwem. W tym celu dokonaj odpowiedniego wyboru i skorzystaj z usług firmy sprzątającej biura takiej jak nasza. Zajmiemy się nie tylko samym procesem ozonowania, ale także na początku przygotujemy wnętrze, a na końcu sprawdzimy, w którym momencie obiekt może być ponownie przeznaczony do przebywania w nim pracowników. Tak zdezynfekowane pomieszczenia będą mogły stać się wizytówką Twojej firmy.