Mikrofalówka to urządzenie, z którego wielu z nas korzysta na co dzień. Rano podgrzewasz w niej kawę, później posiłek w porze lunchu, a wieczorem robisz w niej popcorn. Jednak czy pamiętasz o tym, żeby choć raz na dzień przetrzeć wnętrze urządzenia wilgotną ściereczką? Nie przejmuj się, wielu z nas o tym zapomina. Jesteśmy wciąż zabiegani, zmęczeni po pracy i odkładamy tę czynność na później. Niestety dla nas, gdy nadejdzie już czas sprzątania, możemy się przy tym napocić. Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Czyszczenie mikrofalówki – jak się do tego zabrać
Czy wiesz, że w trakcie podgrzewania takiego posiłku jak zupa, albo danie z sosem, ten potrafi rozbryzgiwać po wnętrzu mikrofalówki? Zapewne nieraz Ci się to zdarzyło, a jeśli nie oczyściłaś w porę ścianek mikrofali, świeże resztki jedzenia zamieniły się z czasem w zaschnięte plamy. Do tego w trakcie wkładania i wyjmowania, czy robienia popcornu na dnie pod talerzem zbierają się okruszki.
Nieczyszczona regularnie mikrofala zaczyna więc brzydko pachnieć i dopiero to motywuje Cię do jej umycia. Jednak wtedy, aby ją skutecznie wyczyścić, potrzebujesz sposobu. Bo choć płyn do mycia naczyń dobrze poradzi sobie z większością zabrudzeń, to pozostanie po nim chemiczny zapach, który przenika do podgrzewanego jedzenia. Jak zatem się do tego zabrać?
Jak umyć mikrofalówkę bez wysiłku?
Często wspominamy na naszym blogu o trzech produktach kuchennych, których możemy używać do czyszczenia wielu powierzchni. Nie inaczej jest w przypadku mikrofalówki. Czy wiesz o tym, że do czyszczenia mikrofalówki wystarczy Ci woda, ocet, soda i cytryna? No tak, przydać się może też gąbka i papierowy ręcznik. Dzięki tym produktom i narzędziom umyjesz to urządzenie bez większego wysiłku. Jak?
Jak umyć mikrofalę za pomocą sody oczyszczonej?
Jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów, aby wyczyścić wnętrze kuchenki mikrofalowej z zaschniętego brudu, jest zmiękczenie go, przy pomocy sody oczyszczonej, a dokładnie roztworu wody i sody oczyszczonej. W tym celu przygotuj miseczkę, nadającą się do użycia w mikrofali, wlej do niej szklankę wody i wsyp dwie łyżeczki sody. Potem zamieszaj, wstaw do mikrofali, ustaw najwyższa moc i włącz na kilka minut. Po tym zabiegu wystarczy wytrzeć mikrofalę do sucha. Zrobisz to najlepiej ręcznikiem papierowym.
Jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą octu?
Czyszczenie wnętrza urządzenia, jakim jest mikrofala, możesz przeprowadzić bardzo szybko za pomocą wody i octu. Wlej je do miseczki w proporcjach 1:1 i wstaw do mikrofali na najwyższą moc na około 3-5 minut. Pamiętaj o użyciu odpowiedniej do tego celu miseczki. Czynność ta jest bardzo podobna do czyszczenia za pomocą sody oczyszczonej, której zresztą używa się do mycia różnego sprzętu AGD, w tym choćby kuchenki gazowej, o czym pisaliśmy w artykule: Czyszczenie kuchenki gazowej – najlepsze metody.
Niestety w przypadku użyciu octu, w mikrofali pozostaje nieprzyjemny, ostry zapach, który ulatnia się w całym mieszkaniu, dlatego dobrze jest po skończonym czyszczeniu, przewietrzyć urządzenie i pomieszczenia. Aby pozbyć się tego zapachu, możesz do środka włożyć plasterek cytryny. Wystarczy go chwilę podgrzać, a następnie ponownie przetrzeć wnętrze papierowym ręcznikiem.
Domowy sposób na czystą i pachnącą mikrofalę z udziałem cytryny
Jeszcze jednym świetnym sposobem na czystą kuchenkę mikrofalową jest roztwór wody z cytryną. Możesz wycisnąć z niej sok lub pokroić na plasterki lub cząstki, umieścić w miseczce odpornej na działanie mikrofal, zalać wodą i wstawić do środka mikrofalówki. Nastaw grzanie na największą moc i włącz ją na około 3-5 minut. Po tym czasie przetrzyj urządzenie papierowym ręcznikiem lub czystą miękką i suchą szmatką.
Jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny?
Usunięcie mocno przypieczonych resztek jedzenia na ściankach mikrofali może wydawać się trudnego usunięcia, ale podane przez nas domowe sposoby poradzą sobie także z nimi. Jeśli jednak Twoja kuchenka naprawdę dawno nie była czyszczona i jej wnętrze oblepione jest zaschniętymi plamami, po zastosowaniu metody z octem lub sodą, przetrzyj wnętrze lekko zwilżoną gąbką z płynem do naczyń. Następnie włóż do środka wodę z cytryną i ponownie podgrzej. Na koniec przetrzyj do sucha.
Kuchenka mikrofalowa to także obudowa
Nie zapominaj, że mycie mikrofali to nie tylko mycie jej wnętrza. Jeśli chcesz porządnie wyczyścić kuchenkę mikrofalową, zwróć uwagę także na talerz obrotowy i obudowę. Talerz z wnętrza mikrofalówki możesz włożyć do zmywarki lub umyć w zlewie, używając gąbki i płynu do naczyń. Wentylator z kolei to miejsce, w którym zbiera się sporo brudu, dlatego do czyszczenia otworów, które go odsłaniają, użyj miękkiej szczoteczki lub szmatki. Nie zapominaj o tym miejscu, gdyż osadza się tam sporo resztek jedzenia.
Jak szybko umyć mikrofalówkę?
Wspomniane przez nas domowe sposoby na czyszczenie mikrofalówki pozwolą Ci szybko umyć jej wnętrze. Para wodna z cząstkami sody oczyszczonej lub octu doskonale zmiękczy najbardziej uporczywy brud. Z kolei woda z sokiem z cytryny, czy też jej kawałkami, w trakcie parowania nie tylko zmiękczy zabrudzenia, ale także pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Nie zapomnij także o tym, że regularne czyszczenie mikrofali sprawi, że ten zapach może nigdy się nie pojawi.
Wykorzystaj te sprawdzone domowe sposoby na czystą mikrofalówkę
W tym artykule przedstawiliśmy Ci sprawdzone sposoby czyszczenia mikrofali, które pomogą Ci szybko i skutecznie wyczyścić nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Co więcej, wszystkie środki czyszczące, o których wspomnieliśmy to naturalne produkty spożywcze. Możesz nimi czyścić wiele urządzeń AGD w kuchni, o czym przekonasz się, czytając nasze pozostałe artykuły na blogu. Śledź go, po więcej porad i zajrzyj na nasza ofertę sprzątania biur i nieruchomości.