Chociaż wciąż są osoby, które zmywają naczynia ręcznie, to jednak coraz większa liczba używa w tym celu zmywarki. To urządzenie przynosi wiele korzyści, począwszy od oszczędności wody i energii, po oszczędność czasu, który możemy przeznaczyć na życiowe aktywności. Jednak jak każdy sprzęt, tak i zmywarka wymaga czyszczenia, aby mogła służyć nam długie lata. Jak o nią zadbać? Jak umyć zmywarkę? Podpowiadamy.
Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie zmywarki
Jeżeli z wnętrza Twojej zmywarki wydobywa się przykry zapach, na jej ściankach widoczne są brudne zacieki, a naczynia pozostają tłuste i niedomyte, oznacza to, że konieczne jest jej wyczyszczenie. Jednak nie czekaj nigdy do ostatniej chwili, aż zauważysz te objawy i regularnie czyść zmywarkę, aby mogła pracować w pełni efektywnie. Jak się za to zabrać?
We wnętrzu zmywarki znajduje się kilka elementów, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Pierwszym z nich jest filtr. Filtr zbiera wszelkie nieczystości i odpadki, pozostawione na naczyniach. Należy go wyciągać, opróżniać i przecierać praktycznie po każdym użyciu. Podobnie powinno się robić z uszczelkami, pomiędzy którymi mogą pozostawać resztki jedzenia, a nawet ścianki, na których mogło się coś przykleić. Dzięki takim działaniom zapobiegniesz osadzaniu się nieczystości we wnętrzu, które mogłyby zaschnąć i ograniczać efektywność urządzenia. Właśnie dlatego, regularne czyszczenie zmywarki jest ważne. Usuwaj resztki po każdym zmywaniu, a dokładne czyszczenie przeprowadź raz na miesiąc, dzięki czemu zmywarka pozostanie maksymalnie wydajna przez długi czas.
Jak wyczyścić zmywarkę
Dobrym pomysłem na utrzymanie wnętrza zmywarki w czystości jest stosowanie specjalnych tabletek, w których znajduje się detergent do rozpuszczania brudu. Możesz użyć jej podczas zwykłego programu do mycia naczyń, umieszczając w koszyczku z naczyniami. To pozwoli Ci usunąć różnego rodzaju zabrudzenia i osady, jakie pozostają po codziennym zmywaniu. Jednak chcemy Ci podpowiedzieć, co możesz zrobić bez takich tabletek.
Aby wyczyścić zmywarkę, nie potrzebujesz drogich produktów chemicznych. Wystarczą Ci produkty, które znajdują się praktycznie w każdej kuchni. Jeśli tylko masz pod ręką sodę oczyszczoną, ocet czy kwasek cytrynowy, z powodzeniem możesz pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu. Od czego zacząć?
Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki
Wśród domowych sposobów na czyszczenie zmywarki znajdziemy kilka sprawdzonych już w innych przypadkach, środków do czyszczenia, z których przynajmniej jeden znajdzie się w każdej kuchni. Stosując którykolwiek z nich, pamiętaj, aby wnętrze zmywarki pozostało puste. Innymi słowy, nie wkładaj do niego naczyń i zabierz się do czyszczenia, stosując jeden z poniższych sposobów.
Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną
Soda to najpopularniejszy domowy środek czyszczący. Można ją wykorzystać do czyszczenia praktycznie każdej zatłuszczonej powierzchni, gdyż skutecznie go usuwa. Aby wyczyścisz zmywarkę z jej pomocą, wystarczy, że wsypiesz ją do komory przeznaczonej na tabletkę do zmywania naczyń. Wsyp tam 2-3 łyżeczki i włącz intensywny tryb zmywania. Po zakończonej pracy urządzenie będzie wyglądać jak nowe.
Ocet do mycia zmywarki
Innym popularnym sposobem mycia zmywarki jest użycie octu, który doskonale usuwa z wnętrza bakterie. Wystarczy, że w dolnej szufladzie urządzenia umieścisz 200 ml kubek z octem i włączysz dowolny cykl zmywania. Jeśli boisz się ostrego zapachu po takim myciu, możesz w kubku umieścić gruby plasterek cytryny, dzięki któremu Twoja zmywarka zyska dodatkową świeżość.
Kwasek cytrynowy do czyszczenia zmywarki
Inną domową metodą do czyszczenia zmywarki jest użycie kwasku cytrynowego. Podobnie jak ocet czy soda doskonale rozpuszcza tłuszcz, a jednocześnie osad z kamienia. Co więcej, pozostawia przyjemny zapach. Wystarczy, że nasypiesz kilka łyżeczek (5-6) do miejsca na tabletkę do zmywania i włączysz program na 70-90 stopni Celsjusza, a Twoja zmywarka będzie błyszczeć.
Czyszczenie zmywarki boraksem
Boraks, chociaż brzmi agresywnie i przywołuje skojarzenia z silnym chemicznym środkiem, to jest substancją naturalnego pochodzenia, który nie tylko nie szkodzi człowiekowi, ale także doskonale sprawdza się w czyszczeniu gładkich powierzchni. Wystarczy zrobić z niego rzadką papkę, dosypując nieco do wody i umyć ścianki ręcznie, używając gąbki. Taki zabieg da najlepszy efekt po wcześniejszym myciu z użyciem sody lub octu.
Jak czyścić wnętrze zmywarki
Jak widzisz, czyszczenie zmywarki domowymi sposobami nie jest niczym trudnym. Aby utrzymać zmywarkę w dobrej kondycji, wystarczy że użyjesz jednego z przedstawionych przez nas sposobów, a możesz znacznie przedłużyć żywotność sprzętu. Jednakże, decydując się na jej mycie, pamiętaj, aby nie łączyć ze sobą wszystkich metod jednocześnie. Innymi słowy, jeśli czyścisz sodą, nie czyść octem lub kwaskiem. Możesz wykonać wszystkie zabiegi kolejno, ale nie w jednym czasie. Dlaczego?
Czyszczenie zmywarki sodą i octem lub sodą i kwaskiem cytrynowym jednocześnie jest złym pomysłem, ponieważ środki te są kwasami, które w połączeniu ze sobą neutralizują się. Tym samym ich odczyn staje się obojętny, a efekt będzie taki, jak po umyciu zwykłą wodą bez dodatków.
Czym wyczyścić zmywarkę z zewnątrz
Podczas mycia zmywarki powinniśmy pamiętać także o czyszczeniu jej z zewnątrz. Nie każdy ma bowiem zmywarkę w zabudowie, a wiele osób ma zmywarkę z drzwiami ze stali nierdzewnej. Do ich czyszczenia najlepiej jest przygotować gorącą wodę z delikatnym środkiem myjącym — najlepiej płynem do naczyń i zmoczyć w niej gąbkę. Następnie przetrzeć powierzchnię drzwi zmywarki i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. W ten sposób pozostawisz powierzchnię czystą i lśniącą.
Jak często czyścić zmywarkę
Podobnie jak każdy inny sprzęt, czyszczenie zmywarki powinno się wykonywać regularnie. Osadzający się w niej brud z resztek jedzenia, tłuszcz i kamień mogą znacznie obniżyć efektywność cykli zmywania naczyń. Dlatego dokładne czyszczenie dobrze jest zrobić raz na miesiąc, a przynajmniej raz w tygodniu warto wyczyścić filtr zmywarki.
Na koniec warto pamiętać, że użycie sody, octu czy kwasku wraz z wysoką temperaturą, może pozostawiać drobne zacieki na gładkich powierzchniach ścianek zmywarki, dlatego po zakończonym programie mycia z ich użyciem, warto włączyć jeszcze płukanie. W ten sposób zachowasz świeżość i higienę, a Twoja zmywarka będzie pracować prawidłowo.