Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym domu. To właśnie w niej przechowujemy żywność, która zapewnia nam zdrowie i energię. W związku z tym, że lodówka jest w użyciu przez cały czas, z czasem zaczyna się brudzić i wymaga czyszczenia. Jeśli nie robimy tego regularnie, uzbiera się duża ilość brudu, która może nawet zmniejszyć wydajność urządzenia, dlatego warto wiedzieć czym umyć lodówkę w środku i z zewnątrz. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie lodówki.
Jak dbać o lodówkę? Kiedy myć?
Często nie wyobrażamy sobie życia bez lodówki. To dzięki niej możemy utrzymać żywność świeżą i zrobić zapasy na kilka dni. Niestety, chociaż korzystamy z niej na co dzień, zapominamy o jej regularnym czyszczeniu. Te nie jest jednak tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne lodówki mają zwykle wnętrze wykonane z materiałów, które sprzyjają utrzymaniu higieny. Co więcej, podobnie producenci podchodzą do obudowy. Nie trzeba więc silnych preparatów ani wielu energii do wyczyszczenia lodówki, zwłaszcza jeśli robimy to regularnie.
Chociaż nie ma sztywnych reguł, które nakazują mycie lodówki w regularnych odstępach czasu, dobrze jest przecierać zabrudzenia na bieżąco i gdy tylko coś się wyleje, zachlapie, od razu to przetrzeć. Z kolei „gruntowne” czyszczenie dobrze jest przeprowadzić raz na dwa tygodnie. Trzeba bowiem pamiętać, że zarówno rozlana śmietana, sok, jak i okruchy z jedzenia są świetną pożywką dla bakterii, wirusów i grzybów, a zapewne nie chcesz, aby pojawiły się one w Twojej lodówce. Nie czekaj do czasu, kiedy na półkach pojawi się pleśń, w uszczelkach woda, a po otwarciu wydobywać się będzie nieprzyjemny zapach.
Mycie lodówki — od czego zacząć
Większości lodówek nie trzeba wyłączać z prądu przed czyszczeniem, chyba że planujesz ich rozmrażanie. Wykonaj je jednak zgodnie z instrukcją producenta, a jeśli po prostu chcesz umyć lodówkę, zastosuj się do poniższych wskazówek.
Po pierwsze, przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyjąć z lodówki wszystkie produkty. Można je umieścić w innej chłodnej przestrzeni.
Następnie należy usunąć wszystkie półki i szuflady z lodówki. Warto umyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Po umyciu należy dokładnie je osuszyć.
Kiedy lodówka jest pusta i bez półek i szuflad, można przystąpić do czyszczenia wnętrza. Tutaj sprawdzi się dobrze kilka różnych sposobów, ale zanim je omówimy, powiedzmy, co warto przygotować do czyszczenia lodówki.
Czym czyścić lodówkę?
Niezawodnymi środkami, które sprawdzają się do mycia lodówki, są naturalne produkty obecne w każdej kuchni. Sprawdzają się świetnie w różnych domowych porządkach. Należą do nich ocet, soda oczyszczona, a także cytryna. Dobrze sprawdzi się także płyn do naczyń. Ich używanie nie byłoby możliwe bez kilku akcesoriów. Przygotuj gąbkę, suchą szmatkę, jakąś miskę z letnią wodą i papierowe ręczniki. Gdy wszystko już zgromadzisz, możesz przystąpić do mycia.
Jak umyć lodówkę w środku — domowe sposoby
Czyste wnętrze urządzenia, jakim jest lodówka, to dłuższa świeżość produktów spożywczych. Dlatego regularne czyszczenie lodówki jest bardzo ważne. Utrzymując je w czystości, dbamy ostatecznie o swoje zdrowie. Jeśli zastanawiasz się, czym umyć lodówkę wewnątrz, pomóc Ci mogą nasze sprawdzone sposoby. Poniżej wyjaśnimy, jak należy myć lodówkę krok po kroku.
Mycie lodówki wodą z octem
Jednym z najlepszych sposobów na mycie lodówki wewnątrz jest użycie mieszanki wody i octu. Wymieszaj szklankę octu ze szklanką wody i spryskaj wnętrze lodówki przy pomocy rozpylacza lub zwilż w tak przygotowanym roztworze gąbkę. Należy przetrzeć nią całą lodówkę. Octowa mieszanka usunie wszelkie zabrudzenia i pozostawi lodówkę świeżą, choć warto zaznaczyć, że mycie lodówki octem skutkuje pozostawieniem w niej intensywnego zapachu, który nie każdemu odpowiada. Z tego powodu ocet można zastąpić sokiem z cytryny.
Mycie lodówki sokiem z cytryny
Sok z cytryny działa podobnie jak ocet, a przy tym pozostawia przyjemny zapach po myciu. Aby wyczyścić nim lodówkę, należy wcześniej przygotować jego roztwór z wodą. W tym celu wymieszaj szklankę wody z sokiem z jednej cytryny i spryskaj wnętrze lodówki przy pomocy rozpylacza lub przetrzyj ścianki i półki zwilżoną w takim roztworze gąbką, lub ściereczką. Następnie pozostaw mieszankę na kilka minut i przetrzyj wnętrze suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Ten sposób sprawdzi się doskonale, nawet jeśli z lodówki wydobywa się silny zapach, którego przyczyną jest brud. Sok z cytryny usunie nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza urządzenia i pozostawi lodówkę świeżą.
Mycie lodówki sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona sprawdza się w czyszczeniu każdej powierzchni, a co więcej nie tylko odkaża, ale też pomaga się pozbyć nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy wcześniej przygotować z niej pastę. W tym celu wymieszaj szklankę sody z niewielką ilość wody, tworząc z niej gęsta papkę, a następnie przy pomocy gąbki przetrzyj nią całą powierzchnię, wymagającą czyszczenia. Na zakończenie przetrzyj wilgotną ściereczką, aby usunąć pozostałości pasty z czyszczonej powierzchni i papierowymi ręcznikami wytrzyj do sucha.
Jak wyczyścić skraplacz w lodówce?
Skraplacz to element w lodówce, który odpowiada za usunięcie wilgoci z powietrza, ale podczas używania urządzenia, lądują w nim przypadkowo resztki jedzenia, które go zapychają. Ponieważ nie chcemy ich wsunąć głębiej, do czyszczenia skraplacza najlepiej sprawdzi się odkurzacz zakończony miękką szczotką. Można też użyć samej szczotki lub wilgotnej szmatki, uważając, aby nie upchać w nim większej ilości brudu.
Jak wyczyścić lodówkę z pleśni?
Jeśli w lodówce pojawi się pleśń, należy ją usunąć tak szybko, jak to możliwe. Najpierw należy wyjąć wszystkie produkty i wyczyścić wnętrze lodówki za pomocą rozcieńczonego octu lub łagodnego detergentu (np. płynu do naczyń). Następnie należy dokładnie przetrzeć wszystkie obszary, na których pojawiła się pleśń, za pomocą pasty z sody oczyszczonej. Po takim zabiegu warto przeprowadzić całkowite mycie lodówki.
Jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki?
Mimo intensywnego mycia całego wnętrza lodówki czasem pozostaje w niej nieprzyjemny zapach. Aby się go pozbyć, można umieścić w niej pokrojoną cytrynę lub cebulę na talerzyku. Trzeba jednak pamiętać, że takie produkty nie nadają się jednak później do spożycia. Chłoną one bowiem większość związków odpowiedzialnych za ten zapach, które unoszą się we wnętrzu lodówki. Innym sposobem jest zmielona kawa. Rozsypane na spodku 3 łyżki mielonej kawy doskonale chłoną przykre zapachy, choć zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu odpowiada aromat kawy.
Jak umyć lodówkę z zewnątrz?
Pamiętaj, że mycie lodówki wewnątrz to przede wszystkim dbanie o higienę i zdrowie, ale nie wolno zapominać o obudowie. Do umycia zewnętrznej powierzchni lodówki najlepiej użyć łagodnego detergentu lub rozcieńczonego octu. Należy unikać użycia szorstkich gąbek lub narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię. Aby wyczyścić drzwi, należy je przetrzeć wilgotną gąbką lub szmatką, a następnie dokładnie osuszyć. Do wycierania elementów ze stali nierdzewnej najlepiej użyć specjalnego środka czyszczącego, który nie pozostawi smug ani rys.
Czym umyć lodówkę — podsumowanie
Regularne mycie lodówki jest kluczowe dla zachowania świeżości i bezpieczeństwa produktów spożywczych. Nie można przy tym zapominać, że równie ważne jest czyszczenie w środku i na zewnątrz. Wewnątrz urządzenia dobrze jest używać łagodnych detergentów, takich jak płyn do naczyń lub roztworów z naturalnych środków takich jak sok z cytryną czy sodą. Do mycia obudowy i drzwi lodówki doskonale sprawdza się rozcieńczony wodą ocet, którego można używać bez obaw o porysowanie jej. Pamiętaj o tym, aby zawsze po myciu przetrzeć lodówkę do sucha.
Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne, a po więcej porad, śledź nasz blog.