Sprzątanie to dla wielu ludzi problem spędzający sen z powiek, ale prawdziwym wyzwaniem jest ono przede wszystkim dla osób cierpiących na alergię. Czystość i eliminacja kurzu to podstawa, jednak jak utrzymać perfekcyjny porządek, skoro alergikom najczęściej odradza się samodzielne sprzątanie? W sytuacji, gdy uczuleniowiec musi posprzątać mieszkanie na własną rękę, powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przeczytaj tekst i dowiedz się, o co należy zadbać.

Zabezpieczenie – rękawiczki i maseczka

Jeśli jesteś alergikiem lub atopikiem, koniecznie pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu. Zatem gdy nie masz wyboru i obowiązek posprzątania mieszkania spoczywa na Twoich barkach, wykorzystaj rękawiczki i maseczkę. Dzięki tym rozwiązaniom skutecznie zapobiegniesz przedostaniu się do układu oddechowego drobin kurzu i cząsteczek wywołujących reakcje alergiczne, a także ochronisz wrażliwą i podatną na podrażnienia skórę rąk oraz przedramion przed działaniem środków czystości.

Regularność to podstawa

Mieszkanie alergika powinno być urządzone z uwzględnieniem jego potrzeb, na przykład w postaci ograniczenia wyposażenia czy dodatków, w których mogą gromadzić się czynniki alergiczne, ale przede wszystkim należy je systematycznie sprzątać. W wielu przypadkach konieczne jest codzienne ścieranie kurzy z mebli czy przecieranie podłóg. Dobrze sprawdzi się też wietrzenie pomieszczenia, ale tylko wtedy, gdy zewnętrzne powietrze i znajdujące się w nim drobiny nie zagrażają alergikowi. Podstawą, o której nie wolno zapominać, jest jednak regularność, dzięki której uda się wyeliminować znaczącą większość szkodliwych zanieczyszczeń.

Odpowiedni sposób sprzątania

Standardowe działania porządkowe realizowane w większości domów nie sprawdzą się we wnętrzach, które zamieszkuje alergik. Mowa tu przede wszystkim o odkurzaniu. Odradza się wykonywanie tej czynności za pomocą zwykłego odkurzacza, który oprócz zbierania zanieczyszczeń powoduje również unoszenie się niezebranego kurzu i rozpraszanie go w powietrzu. Dlatego też zaleca się, żeby w mieszkaniu uczuleniowca znajdowało się jak najmniej dywanów czy zasłon, z których trudno usunąć rozmaite drobinki brudu.

Jeśli dysponujesz zwykłym urządzeniem, przed odkurzaniem przetrzyj dywan wilgotną szmatką czy myjką, dzięki czemu alergeny nie będą rozpylane z taką intensywnością, jak miałoby to miejsce w przypadku odkurzania na sucho. Podłogi z płytek, paneli czy drewna wystarczy przetrzeć dobrze wyciśniętym mopem z materiału skutecznie wyłapującego kurz. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również stosowanie czyszcząco-konserwujących preparatów do mebli i podłóg, które hamują osiadanie kurzu. 

Specjalny odkurzacz lub mop parowy

Zakup specjalnego odkurzacza wodnego pozwoli Ci do minimum ograniczyć problem z wydostającym się kurzem. Wyjściem z sytuacji jest zainwestowanie w odkurzacz ze specjalnym filtrem stworzonym z myślą właśnie o potrzebach osób uczulonych. Najbardziej polecane są modele z filtrem HEPA, dzięki którym możliwe staje się zatrzymanie nawet 99% zanieczyszczeń – alergenów, kurzu, grzybów, wirusów, bakterii czy roztoczy.

W mieszkaniu osoby cierpiącej na alergię świetnie sprawdzi się również mop parowy. To urządzenie wykorzystujące potencjał gorącej wody, dzięki której realne staje się usunięcie niemal 100% bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów czy patogenów, dla których tak wysoka temperatura jest po prostu zabójcza. Oprócz eliminacji szkodliwych drobnoustrojów mop parowy zapewni Ci także efektywne zbieranie kurzu bez jego rozpylania, ponieważ do wilgotnego panelu przyczepiać się będą wszystkie drobinki. Jak więc widać, opłaca się zakupić mop parowy. Polecamy nowoczesne urządzenia wyposażone w funkcjonalne końcówki i nakładki umożliwiające także czyszczenie dywanów.

Zadbaj o czystość tekstyliów

Kurz to siedlisko roztoczy, a także ich pożywienie, dlatego właśnie tak istotne jest regularne sprzątanie i czyszczenie wszystkich powierzchni, na których może się on zbierać. Roztocza mogą powodować u uczuleniowców naprawdę poważne problemy, więc konieczne jest podejmowanie kroków mających na celu maksymalne zmniejszenie ich ilości. Kluczem do sukcesu jest wspomniane regularne odkurzanie i używanie mopa parowego, ale również systematyczne i stosunkowo częste wymienianie pościeli, poszewek, koców czy materiałowych nakryć, które tworzą dla roztoczy doskonałe środowisko do życia. Zimą pościel wynieś na zewnątrz i wykorzystaj ujemną temperaturę, w której giną te stworzenia bądź pierz kołdry i poduszki w wysokiej temperaturze.

Wynajęcie firmy sprzątającej lub powierzenie sprzątania osobom bez alergii

Jeśli jako alergik pragniesz stworzyć sobie komfortową przestrzeń do funkcjonowania, systematyczne sprzątanie i utrzymywanie wnętrz w nienagannym porządku to konieczność. Jak jednak poradzić sobie z tym wyzwaniem, gdy na co dzień zajmują Cię obowiązki służbowe lub opieka nad dziećmi? Czasem przecież nawet na drobne porządki brakuje czasu, z tym że dla osoby nieuczulonej lekkie zaniedbanie czystości nie skutkuje od razu nasileniem reakcji alergicznych i nie jest tak uciążliwe zdrowotnie.

W związku z powyższym warto się zastanowić nad rozpoczęciem współpracy z profesjonalną firmą sprzątającą, która zadba o czystość mieszkania i wyręczy Cię w realizacji kłopotliwych czynności. Innym wyjściem jest po prostu powierzenie obowiązków porządkowych osobie z rodziny, która nie zmaga się z problemami na tle alergicznym i opuszczanie mieszkania na czas ich przeprowadzania w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowych.