Piwnica często staje się magazynem niepotrzebnych rzeczy. Ile razy kupiłeś do domu nowy sprzęt i wyniosłeś pudło do piwnicy, które leży już tam kilka lat? A może wyniosłeś do niej farby po malowaniu mieszkania, które zostawiłeś na poprawki, a dziś są zaschnięte i bezużyteczne? Przy okazji na tych przedmiotach zbiera się kurz, a z biegiem czasu coraz więcej śmieci. Wiesz, że musisz zabrać się za sprzątanie piwnicy, bo stała się nieużyteczna, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy.

Opróżnianie mieszkań i składowanie rzeczy w piwnicy

Każdy, kto posiada piwnice, dobrze wie, jak szybko to miejsce staje się magazynem pełnym przedmiotów, których nie chcesz się pozbyć od razu, bo uważasz, że mogą się przydać. Pudła po sprzęcie RTV i AGD, resztki farb, części samochodowe, za duże ubrania, nieużywane zabawki i wiele innych niepotrzebnych gratów, których nie chcesz wyrzucić od razu, w gruncie rzeczy zalega w niej przez długi czas. W pewnym momencie uznajesz jednak, że należy ją posprzątać i uporządkować, chociaż nie zawsze motywy są słuszne. Najczęściej do tego wniosku, użytkownicy piwnic dochodzą wtedy, gdy nie mogą w niej zmieścić kolejnej rzeczy, lub gdy potykają się o zbędne graty porozrzucane na podłodze. Tymczasem, porządek w piwnicy powinien być zachowany zawsze, a niepotrzebne rzeczy wyrzucane na bieżąco. W ten sposób zachowasz jej funkcjonalność i zadbasz o bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w prywatnym magazynie

Piwnica, czy strych często stają się magazynem różnych przedmiotów. Im większe pomieszczenie, tym większe rzeczy do niej trafiają. Telewizory, rowery, a nawet meble. Tymczasem nieużywany sprzęt sportowy czy elektroniczny, które chcesz się pozbyć, możesz potraktować jako odpad wielkogabarytowy i oddać do punktów przyjmujących ich zbiór, lub znaleźć w Internecie firmę, która zajmuje się zbiórką takich rzeczy. Warto się zdecydować na taki krok, nie tylko dlatego, aby zwolnić trochę miejsca, ale także po to, aby zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć wypadków przy poruszaniu się w tym zwykle i tak ciasnym pomieszczeniu.

Czego nie można trzymać w piwnicy?

Często do piwnic wynosi się nie tylko pudła i słoiki, ale także niepotrzebne sprzęty. Stara pralka, lodówka, czy telewizor — jeśli działają, zniesienie ich do piwnicy czy na strych może okazać się bardzo złym posunięciem, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio zaizolowane i ogrzewane. Wilgoć szybko może je uszkodzić. Dlatego, zamiast robić z piwnicy graciarnie, lepiej jest pozbyć się tych przedmiotów, a przy okazji trochę zarobić. Wystawiając je na aukcjach internetowych, łatwo można znaleźć nabywcę. Dużo ludzi poszukuje używanego sprzętu za niższą cenę.

Jeśli znów chodzi o osobisty aspekt bezpieczeństwa, to nie powinno się w takich miejscach składować materiałów łatwopalnych, na przykład kanistra z benzyną. Dużym zagrożeniem jest też wszelkiego rodzaju makulatura, resztki farb i rozpuszczalniki. Wszystkie te przedmioty mogą stać się przyczyną pożaru. Podobnie jak wielkogabarytowe meble, które dodatkowo są ciężkie i mogą utrudniać prowadzenie akcji ratunkowych.

Jak skutecznie posprzątać piwnicę?

Widzisz, jak wiele przedmiotów, które wynosisz do piwnicy, może stać się przyczyną niebezpiecznych wydatków. Najważniejsze jednak jest to, że gromadzenie rupieci utrudnia Ci przechowywanie rzeczy, które faktycznie mogą się przydać. Jak chociażby narzędzia warsztatowe, ozdoby choinkowe, wino, czy zapas napojów. Chcesz przywrócić swojej piwnicy funkcjonalność? Musisz ją posprzątać i regularnie porządkować.

Co będzie Ci potrzebne do sprzątania

W sprzątaniu piwnicy może Ci się przydać wiele sprzętów, ale przede wszystkim zadbaj o siebie. Jeśli jesteś alergikiem, pamiętaj o maseczce, która uchroni Cię przed wdychaniem kurzu i szkodliwych pyłków. Poza tym, do przenoszenia przedmiotów przydadzą się rękawiczki typu wampirki, a mycia półek czy podłogi gumowe rękawice. Jeśli z kolei chodzi o sprzęt to miotła, a jeszcze lepiej odkurzacz przemysłowy, mop i wiadro na wodę. Na stare, niepotrzebne graty, przyda się duże pudło, a najlepiej kilka mniejszych, aby móc je później łatwo przenosić. Na mniejsze śmieci warto przygotować kilka worków albo śmietnik — wszystko zależy od wielkości piwnicy i ilości wszelkich rzeczy, które chcesz z niej uprzątnąć. W trakcie sprzątania nie zapomnij, aby od razu posegregować wszystkie odpady tak, aby łatwiej było je wyrzucić. Gdy zadbasz już o wszystkie narzędzia, możesz zabrać się do pracy.

Jak uporządkować piwnicę?

Aby Twoja piwnica znowu była czysta i funkcjonalna, będziesz musieć przeprowadzić kolejno kilka różnych działań. W pierwszej kolejności zrób sobie miejsce, aby móc się w niej swobodnie poruszać. W tym celu pozbądź się wszystkich większych rzeczy. Poskładaj pudełka po urządzeniach RTV, których nie możesz wykorzystać i umieść je w jednym z nich. Stare telewizory, pralki i inne urządzenia oddaj do punktu, zajmującego się zbiórką tego typu odpadów. Jeśli nie wiesz, gdzie się taki znajduje, zajrzyj na stronę internetową swojej gminy lub zadzwoń do urzędu gminy, aby Ci go wskazali. Bezużyteczne rowery, hulajnogi i metalowe części wywieźć do skupu złomu. Gdy pozbędziesz się już wszystkich dużych rzeczy, możesz zabrać się za sprzątanie drobnych.

Od czego zacząć

Stare buty, ubrania i inne tekstylne rzeczy spakuj w osobne kartony lub worki. Jeśli nie da się ich już używać, wyrzuć na śmietnik. Są to odpady zmieszane. Jeśli jednak są w dobry stanie, świetnym pomysłem jest oddanie ich potrzebującym. Możesz to zrobić bezpośrednio lub wrzucając je do koszy przeznaczonych na ubrania.

Kolejnym krokiem jest zebranie śmieci takich jak niepotrzebne słoiki, butelki, pojemniki i wszystko, czego nie będziesz już używać. Umieść je w osobnych workach do segregacji i wyrzuć zgodnie z przeznaczeniem.

Odkurzanie i układanie

Gdy w piwnicy zrobiło się już trochę miejsca i pozostały tylko potrzebne rzeczy, posegreguj je i umieść w osobnych kartonach. Na przykład ozdoby choinkowe w jednym, zabawki w drugim, buty w trzecim itd. Opisz kartony z zewnątrz, aby łatwiej było je później odszukać. Zmieć kurz z półek i odkurz całe pomieszczenie. Umyj półki i podłogi, a następnie poukładaj pozostałe rzeczy na półkach.

Ile kosztuje opróżnianie piwnicy?

Samodzielne porządkowanie piwnicy może okazać się dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli znajdują się w niej odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne, czy też resztki materiałów budowlanych. Z drugiej strony, dzięki temu możesz natrafić na przykład na zapomnianą parę butów czy płaszcz, którego nie chcesz się pozbywać. Dlatego od Ciebie zależy, jak chcesz to zrobić — osobiście, czy korzystać z usługi zawodowców. Na pewno wynajęcie firmy sprzątającej  pomoże Ci to zrobić sprawnie i szybko. Musisz się jednak liczyć z pewnym wydatkiem. Jego wysokość zależy od tego, jak bardzo czasochłonne i trudne okaże się sprzątanie Twojej piwnicy. Jeśli jednak dysponujesz czasem i siłami, warto podjąć się realizacji tego zadania we własnym zakresie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zapanować nad tym, co znajduje się w piwnicy i zadbać o utrzymanie porządku w przyszłości.