Sprzątanie domu to dla wielu osób przykry obowiązek, zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt, kiedy przez kilka dni odkurzamy nawet dawno zapomniane kąty, myjemy okna, szorujemy podłogi, lampy i drzwi. Co zrobić, aby sprzątanie domu nie było tak męczące, a przy tym, aby dobrze wyczyścić każdy kąt? Mamy dla Ciebie kilka porad.

Jak posprzątać dom lub mieszkanie?

Zanim zabierzesz się do sprzątania domu, przygotuj dobry plan. Nie podejmuj się sprzątania całego mieszkania w jeden dzień, gdyż nie tylko będzie ono nieefektywne, ale też szybko się zmęczysz i stracisz zapał do pracy. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu. Zwróć uwagę na to, że niektóre elementy na wyposażeniu mieszkania potrzebują specjalnych zabiegów. Na przykład, jeśli nie masz odkurzacza piorącego, czyszczenie kanapy, foteli czy dywanu będzie trudne do wykonania i często lepiej jest powierzyć je fachowcom, którzy mogą przyjechać do Twojego domu razem z potrzebnym sprzętem. Nieduży dywan możesz też oddać do pralni.

Kolejność sprzątania ma znaczenie — od czego zacząć?

Ustal harmonogram sprzątania. Wbrew pozorom, kolejność sprzątania ma znaczenie. Zarówno jeśli chodzi o wybór pomieszczeń, jak i wyposażenia. Pamiętaj, że sprzątanie takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, najlepiej zostawić na koniec, gdyż najbardziej się brudzą. Porządki zaczynaj więc od sprzątania pokoi. Zaplanuj sobie kalendarz sprzątania. Nie podejmuj się sprzątania całego domu w jeden dzień.

Organizacja, czyli jak przygotować się do sprzątania domu i mieszkania

Gdy ustalisz już plan sprzątania, przygotuj się do niego. Jeśli nie masz myjki parowej do mycia okien, przygotuj sobie jakąś miskę, ściereczkę i papierowe ręczniki. Do wycierania kurzu z mebli przyda Ci się ściereczka z mikrofibry. Podobnej ściereczki używaj do sprzętów RTV, choć tu warto zadbać o to, aby miała krótkie i gęstsze włosie. Do mycia podłóg z kolei przygotuj sobie mopa i wiaderko. Nie zapomnij także o odkurzaczu, zmiotce i szufelce.

Gdy masz już pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia, zadbaj o środki czystości. Chociaż na rynku dostępnych jest coraz więcej ekologicznych preparatów, miej na uwadze, że nie zawsze dobrze się sprawdzają. O ile możesz ich używać do lekko zabrudzonych i wrażliwych powierzchni, tak usunięcie uporczywego tłuszczu z okapu czy kuchenki może okazać się niemożliwe. O ile więc nie jesteś alergikiem, rozsądnie dobieraj konkretne preparaty.

Wybierając środki czyszczące, zwracaj uwagę, aby były one dopasowane do konkretnych powierzchni. Nie używaj płynu do szyb do mycia drewnianych mebli, może to zniszczyć ich powierzchnię. Dbaj także o swoje dłonie. Każde preparaty, zwłaszcza te chemiczne, mogą negatywnie wpływać na stan Twojej skóry, dlatego zawsze używaj rękawiczek chemoodpornych. O tym, w jaki sposób przeprowadzić czyszczenie opowiemy w kolejnych akapitach.

Sprzątanie domu lub mieszkania zacznij od mycia okien

Dobrą praktyką w czasie sprzątania domu i mieszkania jest w pierwszej kolejności mycie okien. W tym celu zdejmij firanki, przetrzyj karnisze, żaluzje i rolety i umyj okna. O ile nie masz myjki parowej, użyj do tego gorącej wody z płynem do mycia naczyń. Najpierw przetrzyj ramę okna i parapety, a następnie wymień wodę i wytrzyj szyby, pozbywając się w ten sposób największych zabrudzeń. Nie zapomnij przy tym często płukać ściereczkę. Do ściągnięcia nadmiaru wody możesz użyć gumowej ściągaczki. Następnie spryskaj całą szybę płynem, przeznaczonym do mycia szyb (możesz też użyć do tego wody z octem w proporcjach 2:1) i wytrzyj do sucha ręcznikami papierowymi. Jeśli zależy Ci na idealnym połysku bez smug, możesz na koniec użyć także tetrowej pieluchy lub miękkiej ściereczki z mikrofibry, którą wypolerujesz okna.

Posprzątaj bałagan w pokojach

Sprzątanie domu i mieszkania dobrze jest zacząć od pokoi, a jeszcze lepiej od tego pomieszczenia, w którym sprzątania jest najmniej. Będzie to dobrą rozgrzewką, która przygotuje Cię do trudniejszych zadań. Umyj w nim okno, stosując się do wcześniej opisanych porad i przejdź do kolejnego etapu, czyli wycierania kurzy z mebli i sprzętów. Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie — wycieraj brud od góry do dołu. Innymi słowy, zaczynaj od blatów górnych szafek i schodź po kolei w dół. W przeciwnym razie kurz z górnych półek mógłby osiadać na już przetartych. Po wytarciu mebli odkurz pomieszczenie odkurzaczem i umyj podłogę.

Przeprowadź sprzątanie kuchni i łazienki

Gdy wszystkie pokoje będą już czyste, zajmij się dwoma najbardziej wymagającymi pomieszczeniami, czyli kuchnią i łazienką (kolejność dowolna). Te dwa pomieszczenia w domu najbardziej się brudzą, z uwagi na czynności, jakie w nich wykonujemy i sprzęty, które w nich działają. Jeśli chodzi o kolejność zadań, stosuj tę samą zasadę co w pokojach, czyli najpierw okno, potem meble i sprzęt od góry do dołu. O czym jeszcze należy pamiętać w trakcie prowadzonych w nich porządków?

Sprzątanie kuchni

Podczas sprzątania kuchni zwróć uwagę na miejsca, których czyszczenie będzie najbardziej uciążliwe. Są to wszelkiego rodzaju sprzęty AGD, takie jak okap, kuchenka czy piekarnik. Na każdym z nich tworzą się zacieki i osiada się tłuszcz. Do jego usunięcia, konieczne może się okazać użycie silnych środków chemicznych. Pamiętaj o zabezpieczeniu swoich dłoni, a aby uniknąć wdychania drażniących oparów, zakładaj maseczkę.