Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia ich wygląd, ale również zwiększa efektywność działania. Podpowiadamy, jak wyczyścić kaloryfer.

Dlaczego i kiedy wziąć się za mycie kaloryfera?

Czysty kaloryfer to nie tylko estetyczny wygląd, ale również zdrowsze powietrze w pomieszczeniach. Kurz osadzający się na grzejniku może być przyczyną alergii. Co więcej, wraz z innymi zabrudzeniami może wpłynąć na zmniejszenie wydajności grzejnika, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Jednak nie tylko zewnętrzna strona grzejnika musi pozostawać w czystości, aby móc się cieszyć efektywną pracą urządzenia. Warto czyścić także jego wnętrze.

Dlaczego warto czyścić grzejnik od środka?

Czyszczenie kaloryfera od środka może wydawać się mniej oczywiste niż jego zewnętrzna powierzchnia. Jednak wewnętrzne części kaloryfera (w przypadku kaloryferów panelowych widoczne pod górną kratką) również mogą ulegać gromadzeniu się kurzu, brudu oraz osadów, które z czasem mogą obniżać wydajność ogrzewania. Warto zatem regularnie czyścić kaloryfer od wewnątrz, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie.

Ważne

Czyszczenie kaloryfera od środka może być szczególnie istotne w przypadku grzejników żeliwnych lub żeberkowych, które posiadają wewnętrzne, trudno dostępne przestrzenie. Odkurzacz z wąską końcówką oraz miękka szczotka mogą okazać się przydatne przy usuwaniu kurzu z tych trudno dostępnych obszarów. Jeśli masz problem z doczyszczeniem kaloryfera, skorzystaj z naszych usług sprzątania biur i nieruchomości.

Kiedy warto wyczyścić kaloryfery?

Dobrym momentem na czyszczenie kaloryferów jest okres tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub po jego zakończeniu. Wtedy grzejniki są wyłączone, co ułatwia pracę i pozwala na dokładniejsze oczyszczenie. Jednak, jeśli zauważysz widoczne zabrudzenia na kaloryferze lub zauważalny spadek wydajności grzewczej w trakcie sezonu, warto podjąć działania niezwłocznie i wyczyścić grzejnik od razu.

Do usuwania codziennego kurzu i brudu zewnętrznego, warto regularnie przecierać kaloryfer wilgotną szmatką lub ściereczką z mikrofibry. Możesz także korzystać z odkurzacza wyposażonego w odpowiednią końcówkę do czyszczenia powierzchni, ale po kolei.

Czyszczenie kaloryfera – jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do czyszczenia kaloryfera, warto odpowiednio się przygotować. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

  1. Wyłącz grzejnik: Upewnij się, że kaloryfer jest wyłączony i chłodny, aby uniknąć poparzeń.
  2. Zbierz potrzebne materiały: Przygotuj miękką ściereczkę z mikrofibry, odkurzacz z wąską końcówką, a także ewentualnie delikatny detergent do czyszczenia (na przykład płyn do naczyń). Przyda Ci się także miska z letnią wodą i gąbka. Pomocna może okazać się także suszarka do włosów.

Jak wyczyścić kaloryfer na zewnątrz?

Gdy przygotujesz już wszystkie niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do czyszczenia kaloryfera, aby to zrobić, zacznij od zewnętrznych części obudowy, stosując poniższe kroki:

  1. Usuń luźny brud: Przed przystąpieniem do głębszego czyszczenia, odkurz powierzchnię kaloryfera, aby usunąć luźny kurz i brud. Możesz w tym celu użyć suchej ściereczki lub odkurzacza z miękką końcówką.
  2. Zastosuj delikatny detergent: Jeśli na kaloryferze są uporczywe zabrudzenia, możesz użyć delikatnego detergentu do czyszczenia. Najlepiej użyć w tym celu kilku kropel płynu do mycia naczyń rozpuszczonych w letniej wodzie. Przetrzyj zabrudzenia zamoczoną w takim roztworze gąbką, a następnie wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić kaloryfer od środka?

Czyszczenie kaloryfera od środka może być nieco bardziej problematyczne, ale przy użyciu wąskiej szczotki do czyszczenia powinno Ci się udać. W tym celu spróbuj umieścić ją w otworach górnej części grzejnika, boku lub spodu kaloryfera i usuń nią luźny kurz. Powinien on opaść na podłogę, po czym możesz go wówczas wciągnąć odkurzaczem. Jeśli nie masz tak wąskiej szczotki ani końcówki na odkurzacz, pomocna może okazać się suszarka do włosów.

Aby wyczyścić grzejnik w środku, używając suszarki do włosów, ustaw ją na najsilniejszy nadmuch i skieruj strumień powietrza w stronę otworów w grzejniku. Luźny kurz powinien wypaść i opaść na podłogę.

W jaki sposób wyczyścić grzejnik panelowy?

Grzejniki panelowe charakteryzują się płaską powierzchnią, co ułatwia ich czyszczenie. Rozpocznij od odkurzenia górnej części grzejnika. Następnie, przy pomocy ściereczki z mikrofibry nasączonej odrobiną płynu do mycia naczyń, przemyj cały grzejnik, pamiętając o dokładnym wyczyścić kaloryfer w środku.

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy

Grzejniki żeberkowe ze względu na swój kształt są trudniejsze w czyszczeniu. Odkurzaj je regularnie, a do czyszczenia przestrzeni między żeberkami używaj długiej, cienkiej szczotki.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci oczyścić ten rodzaj grzejnika:

  1. Przygotowanie: Wyłącz grzejnik i upewnij się, że jest chłodny.
  2. Odkurzanie: Rozpocznij od odkurzenia widocznych elementów kaloryfera. Skup się na przestrzeniach między żebrami.
  3. Czyszczenie żeberków: Zwilż ściereczkę z mikrofibry w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. Delikatnie przetrzyj poszczególne żeberka.
  4. Odkurz wnętrze: Skorzystaj z odkurzacza z wąską końcówką, aby usunąć kurz i brud z trudno dostępnych przestrzeni między żebrami.

Jak wyczyścić kaloryfer płytowy?

Kaloryfery płytowe, podobnie jak panelowe, charakteryzują się gładką powierzchnią, a co ważniejsze zwykle nie posiadają żadnych problematycznych szczelin, dlatego taki łatwo można się z nich pozbyć kurzu i innych zabrudzeń. Aby szybko wyczyścić kaloryfer płytowy, wystarczy przetrzeć go lekko zwilżoną w płynie do naczyń i wodzie szmatką, a następnie przetrzeć suchą ściereczką z mikrofibry.

Jak dbać o czysty grzejnik?

Czyszczenie kaloryfera może początkowo wydawać się trudne, ale regularne utrzymanie go w czystości może przyczynić się do zwiększenia jego wydajności grzewczej oraz estetyki. Pamiętaj, że każdy rodzaj kaloryfera może wymagać nieco innej metody czyszczenia, dlatego warto dostosować swoje działania do konkretnej konstrukcji i materiałów użytych do produkcji grzejnika. Przygotowanie odpowiednich narzędzi oraz delikatnych środków czyszczących to klucz do skutecznego i bezpiecznego oczyszczenia kaloryfera.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Jak umyć podkładkę pod mysz
    Czyszczenie sprzętów

    Czym i jak umyć podkładkę pod myszkę? Poradnik

    W dobie rozwoju pracy zdalnej i zdalnego rozwoju osobistego coraz więcej czasu spędzamy z komputerem. Z tego powodu dbanie o...
    3 czerwca, 2024
    Jak wyczyścić wannę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

    Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
    20 maja, 2024
    jak czyścicć piekarnik
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

    Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
    18 marca, 2024
    Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    26 lutego, 2024
    Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

    O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
    5 lutego, 2024
    Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

    Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
    15 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

    Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
    1 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

    Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
    2 października, 2023

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Zastosowanie Coca Coli
    Akcesoria do sprzątania

    Zastosowanie Coca Coli w domu — 11 sprawdzonych porad

    Pijesz Coca-Colę? A czy wiesz, że ten napój może robić o wiele więcej niż tylko gasić pragnienie? Coca Cola to...
    22 lipca, 2024
    Czyszczenie aluminium
    Porady sprzątające

    Czyszczenie aluminium — czym i jak wyczyścić aluminium

    Aluminium jest wszechobecne w naszych domach — od naczyń kuchennych, przez sprzęt AGD, po elementy dekoracyjne. Aby utrzymać je w...
    15 lipca, 2024
    Czym czyścić mosiądz
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym czyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie mosiądzu

    Mosiądz, ten błyszczący i ciepły metal, znajduje się w wielu naszych domach, zdobiąc je jako elementy dekoracyjne, armatura łazienkowa czy...
    8 lipca, 2024
    Zastosowanie soli
    Akcesoria do sprzątania

    Zastosowanie soli — 9 sposobów na wykorzystanie soli w sprzątaniu 

    Czy wiesz, że sól, którą masz w swojej kuchni, może być twoim najlepszym sprzymierzeńcem w sprzątaniu domu? To prawda! Sól...
    1 lipca, 2024
    Jak pozbyć się rdzy
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rdzy? Nie tylko domowe sposoby na rdzę

    Rdza to problem, z którym boryka się wielu właścicieli metalowych przedmiotów, narzędzi czy maszyn. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z...
    24 czerwca, 2024
    Przeterminowane piwo zastosowanie
    Akcesoria do sprzątania

    Przeterminowane piwo — przydatne zastosowania w domu i ogrodzie

    W Twojej lodówce znalazło się przeterminowane piwo? Nie wylewaj go. Okazuje się, że ten złocisty trunek może mieć wiele zaskakujących...
    17 czerwca, 2024
    Folia aluminiowa zastosowanie
    Akcesoria do sprzątania

    Folia aluminiowa — 13 nietypowych zastosowań w domu

    Folia aluminiowa, zwykle schowana w kuchni, kryje w sobie więcej zastosowań, niż można by przypuszczać. Zaskakująco użyteczna w całym domu,...
    11 czerwca, 2024
    Skórka od banana różne zastosowania
    Akcesoria do sprzątania

    Skórka od banana — różne zastosowania

    Wszyscy uwielbiamy banany, ale mało kto wie, że ich skórki kryją w sobie mnóstwo cennych właściwości. Zamiast wyrzucać je do...
    27 maja, 2024