Do oceny skali trudności usunięcia poszczególnych zabrudzeń potrzeba przeanalizować co najmniej kilka czynników. Absolutny fundament stanowi określenie typu powierzchni, której chcemy przywrócić czystość. Często taka sytuacja dotyczy dywanu. Tkanina ta wyróżnia się określoną specyfiką, dlatego z tego tekstu dowiesz się, jak poradzić sobie z pozbyciem się z niej różnego rodzaju zabrudzeń.

Najczęstszy sposób – odkurzanie dywanu

To prawdopodobnie najczęściej stosowana metoda będąca absolutną podstawą utrzymania biura w czystości, a także mieszkań i innych wnętrz. Pomimo to trzeba pamiętać, że sposób ten sprawdzi się tylko w określonych przypadkach. Mowa tu przede wszystkim o usunięciu powstającego z czasem pyłu i kurzu oraz różnego rodzaju drobinek pochodzących między innymi z jedzenia. 

Ponadto niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza z funkcją prania. Zawiera on specjalną pianką, która radzi sobie z większością zabrudzeń. Sprzęt ten można jednak głównie spotkać w wyposażeniu profesjonalnego serwisu sprzątającego, więc warto właśnie jemu powierzyć to zadanie. Już po wykonaniu odkurzania Twój dywan powinien odzyskać świeżość, aczkolwiek kompleksowe sprzątanie biur – w tym także dywanów – to często bardziej skomplikowana czynność wymagająca wykonania kolejnych kroków.

Użyj specjalnych preparatów do czyszczenia dywanu

Dywany są szczególnie narażone na poważniejsze zabrudzenia. Ich użytkownikom sen z powiek wielokrotnie spędzają plamy, ponieważ niektóre z nich są niezwykle trudne do usunięcia. Do tego celu warto użyć specjalnych środków. Dzięki ich właściwościom brud zostaje wręcz wyciągnięty z głębi włókien, nie niszcząc przy tym struktury dywanu. Nie ma możliwości dotrzeć do tak głębokich warstw struktury poprzez samo odkurzanie. 

Na szczęście aplikacja specjalnych preparatów jest zazwyczaj stosunkowo prosta i nie powinna sprawić większych kłopotów. Warto dodać, że tego typu środków nie używa się tylko w celu usunięcia danego zabrudzenia, ale również po to, aby odzyskać blask dawnego koloru. To z pewnością pozytywnie wpłynie na czyste pomieszczenie pracy bądź relaksu.

Skorzystaj z dodatkowych substancji

Wyżej przytoczone metody są bardzo dobre, lecz nie zawsze w pełni skuteczne. Wszystko zależy od stanu dywanu i rodzaju zabrudzeń znajdujących się na nim. W wielu przypadkach okazuje się, że do utrzymania czystości biura lub mieszkania potrzeba zastosować bardziej zaawansowane techniki. Przydatne właściwości wykazują między innymi ocet, soda, czy amoniak. Nie należy jednak zapominać o dokładnym sprawdzeniu, jak używać tych substancji, aby nie pogorszyć stanu dywanu. 

Przykładowo, sodę powinno się połączyć z wodą. Powstały roztwór rozprowadza się na daną plamę bądź zabrudzenie poprzez dokładne wtarcie przy użyciu gąbki. Gdy ten element tkaniny wyschnie, wystarczy już tylko go odkurzyć, a efekt powinien być od razu zauważalny. Więcej o sodzie i occie przeczytasz w tym artykule.

Skorzystaj z pomocy serwisu sprzątającego

Każdy jest w stanie usunąć powierzchowne zabrudzenia we własnym zakresie. To jednak wcale nie oznacza, że dywan odzyska dawną świeżość. Usunięcie brudu z głębszych warstw tkaniny, a także pozbycie się widocznych plam wymaga już zastosowania bardziej zaawansowanych technik. Często trzeba również skorzystać ze specjalistycznego sprzętu, który w połączeniu z odpowiednią wiedzą może przynieść sukces w tym zakresie. Z tego względu warto wybrać ofertę serwisu sprzątającego. Profesjonaliści zajmą się wyczyszczeniem Twojego dywanu w sposób szybki i skuteczny. Co więcej, zajmą się nie tylko jednym elementem, ale wykonają kompleksowe sprzątanie biur, mieszkań i innych powierzchni.