Gdy zabierasz się za domowe porządki, odsuwając meble, myjąc okna, zmieniając firanki i zaglądając w każdy kąt, zastanawiasz się, dlaczego nie robisz tego częściej. Zwykle przychodzi Ci do głowy to tylko w okresie przedświątecznym lub przed jakąś rodzinną imprezą. Wtedy używasz drabinki, szorujesz na kolanach podłogi i myślisz sobie — jak często sprzątać w mieszkaniu, by teraz nie musieć się tak męczyć. Podpowiadamy!

Regularne sprzątanie kontra generalne porządki

Gdy za gruntowne porządki zabierasz się tylko kilka razy w roku, nic dziwnego, że szybko tracisz ochotę, by to robić, łatwo się irytujesz i mocno męczysz. Niestety, zalegający przez długi czas brud jest trudny do usunięcia i wymaga często wielu różnych zabiegów. Wiele osób zabiera się za większe porządki tylko w okresie różnego rodzaju świąt i rodzinnych wydarzeń, tymczasem to najgorsza praktyka, która jest bardzo wyczerpująca. Nie dość, że zmęczysz się przygotowywaniem obiadu, kolacji czy imprezy, przygotowując posiłki i napoje, to ostatnie siły zabierze Ci mycie okien, wycieranie i odkurzanie. Tymczasem, jeśli zmotywujesz się do regularnego sprzątania, każde kolejne pójdzie Ci szybko i sprawnie.

Jak często sprzątać mieszkanie

Jeżeli będziesz sprzątać mieszkanie tylko raz na jakiś czas, to zadanie zawsze będzie ciężkie. Już sama myśl o nim może być wówczas dla Ciebie ciężarem i będziesz robić wszystko, aby go unikać. Jeśli jednak sprzątanie domu czy mieszkania będziesz robić regularnie, przestanie nim być. Nie zmuszaj się jednak, by robić to często. Nie chcesz przecież, by sprzątanie całego domu zajmowało Ci wiele godzin w tygodniu i stało się przykrym obowiązkiem. Dlatego, gdy przeprowadzisz już gruntowne sprzątanie mieszkania, nie dopuszczaj, by powstawał w nim bałagan i zbierał się kurz, a już nigdy nie będziesz tracić wielu sił, na porządki.

Wypracuj nawyki

Sprzątanie mieszkania czy domu zawsze będzie szło szybko i efektywnie, jeśli pewne nawyki wejdą Ci w krew. Rób te rzeczy codziennie, a nie będziesz tracić czasu i sił na gruntowne porządki:

 1. Gdy tylko się obudzisz, pościel łóżko.
 2. Po śniadaniu i każdym kolejnym posiłku odkładaj naczynia wprost do zmywarki lub myj je od razu.
 3. Zmiataj okruszki i przecieraj blaty.
 4. Znalazłeś popsute jedzenie? Wyrzuć od razu.
 5. Segreguj śmieci.
 6. Po powrocie z pracy chowaj buty i ubrania do szafy.
 7. Nie dopuszczaj do powstawania bałaganu. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce.
 8. Popsute przedmioty, których nie ma kto naprawić? Wyrzuć je.

Gruntowne sprzątanie wykonuj raz w tygodniu

Trzymanie się nawyków ułatwi Ci sprzątanie i zdecydowanie skróci jego czas. Jednakże raz w tygodniu warto poświęcić na nieco większe porządku. Zarezerwuj sobie konkretny czas, aby posprzątać mieszkanie. Wybierz sobie dzień i godzinę. Gdy, już zastanowisz się, kiedy możesz to robić, warto poświęcić chwilę na opracowanie harmonogramu i checklisty, która ułatwi sprzątanie. Chodzi o to, aby mieć konkretny plan i odhaczać jego punkty. Z czasem o tym planie zapomnisz, bo podobnie jak codzienne dbanie o porządek, cotygodniowe sprzątanie wejdzie Ci w nawyk. Wypisz na kartce papieru poniższe zasady sprzątania i trzymaj się ich:

 1. Sprzątanie warto zacząć od góry do dołu, dlatego zacznij od wycierania kurzu z karniszy i szafek.
 2. Odkurz wszystkie półki.
 3. Wyczyść sprzęty.
 4. Chwyć za odkurzacz i wyczyść dywan.
 5. Pamiętaj o myciu podłóg.

Trzymaj się tych zasad, a wszystko będziesz przebiegać szybko i skutecznie.

Jak często sprzątać w domu i w mieszkaniu?

Organizacja to podstawa. Możesz nie mieć dużo czasu, aby codziennie sprzątać cały dom, ale raz w tygodniu powinno się udać, prawda? Nie wspomnieliśmy jednak o bardziej czasochłonnych zadaniach, od których zwykle zaczyna się przedświąteczne porządki. No bo co z myciem okien i odsuwaniem szafek? No właśnie! Nie musisz tego robić co tydzień. Wystarczy Ci raz w miesiącu. Co więcej, nie musisz poświęcać całego dnia, by posprzątać dom lub mieszkanie. Zrób plan. Opracuj harmonogram prac w każdym pomieszczeniu i dbaj o to, aby takie rzeczy jak mycie okien czy ścian i podłóg za szafkami robić raz w miesiącu. Dzięki temu porządki staną się mniej uciążliwe i przyjemniejsze.

Efektywne sprzątanie domu i mieszkania

Choć nasze sposoby na sprzątanie mogą wydawać się prozaiczne i nie są niczym odkrywczym, to wiele osób zapomina o tym, jak należy sprzątać w mieszkaniu. Wykorzystując doświadczenie pracowników naszej firmy sprzątającej i opierając się na sprawdzonych metodach, wiemy jednak, że nie ma nic bardziej skutecznego, niż samodyscyplina i pilnowanie robienia porządków, choćby niewielkich, ale każdego dnia. Dzięki temu nie będą Ci potrzebne, żadne silne środki czystości, profesjonalne sprzęty ani ekipa. Choć zawsze możesz skorzystać z takich usług.