Boom na meble tapicerowane welurem wciąż trwa i nic nie zapowiada jego schyłku. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta tkanina jest wyjątkowo elegancka i przyjemna w dotyku. Niestety jednak, sposoby jej czyszczenia nie są proste, a im więcej mebli z welurem w domu, tym intensywniejsze użytkowanie i większe zabrudzenia. Czym czyścić tapicerkę welurową? Mamy na to sprawdzone domowe sposoby. Sprawdź.

Czym jest welur?

Zanim podpowiemy Ci jak czyścić welur, musimy zauważyć, że tkanina, którą dzisiaj nazywamy welurem, może być wykonana z zupełnie różnych włókien, a co za tym idzie jej czyszczenie może przebiegać nieco inaczej. Tradycyjny, klasyczny welur (nazywany też welwetem) to tkanina odkryta dawno temu w Indiach, gdzie wykonano ją z włókien jedwabiu. Elegancka i szykowna faktura tego materiału, bardzo gęsty splot i delikatnie połyskująca powierzchnia przyczyniły się do tego, że traktowano ją z iście królewskim szacunkiem. Jak to jednak bywa, potrzeby klienta sprawiają, że producenci poszukują tańszych odpowiedników różnych materiałów. Dlatego dziś tkanina welurowa może być wykonana nie tylko z jedwabiu, ale też bawełny lub poliestru, a często także mieszanki tych dwóch włókien.

Jak czyścić welurowe meble?

Meble z obiciem welurowym wyglądają bardzo dostojnie i szlachetnie. Wyobraź sobie tylko wysoki fotel uszak, w którym rozsiadasz się wygodnie przy kominku. Nie dość, że ogrzewasz się ciepłem płomieni, to otulają Cię pluszowe, miękkie plecy i podłokietniki mebla. Przyjemnie, prawda? Nie tylko fotele tapicerowane są welurem. Bardzo często używa się tego materiału na sofy, pufy, a nawet łóżka. Nic więc dziwnego, że przychodzi taki moment, w którym poszukujesz informacji o tym, jak czyścić welurowe meble. Cóż, mamy na to sprawdzone sposoby, które nie wymagają profesjonalnych środków czyszczących.

Jak czyścić tapicerkę welurową? Krok 1

Jak to zwykle bywa, czyszczenie tapicerki welurowej zależy od rodzaju zabrudzenia. Jeśli właśnie wylał Ci się sok lub wino, złap suchy ręcznik papierowy i zbierz nadmiar wilgoci, przykładając go do plamy. Zamiast ręcznika możesz też użyć czystej suchej gąbki lub ściereczki. Jeśli natomiast plama powstała z czekolady, błota lub innego, gęstego zabrudzenia, chwyć za nóż i jego tępą stroną zdejmij brud z powierzchni. Możesz w tym celu użyć także łyżeczki lub innego cienkiego przedmiotu, ale uważaj, aby nie zarysować powierzchni tkaniny.

Gdy pozbędziesz się już dużych zabrudzeń, musisz przejść do właściwego czyszczenia, czyli usunięcia resztek plam, jakie zdążyły wniknąć w powierzchnię tkaniny. Innymi słowy, trzeba ją wyprać. Tylko jak to zrobić, nie niszcząc tkaniny i nie powodując odbarwień?

Użycie proszków, czy płynów do prania mogłoby powodować zacieki na meblu. Tego typu środki chemiczne mogą być stosowane do czyszczenia weluru, ale tylko w odpowiednich proporcjach i stężeniu. Nie będziesz się jednak zastanawiać nad tym, czy te, które masz w domu, nadają się do tego, dlatego zawsze miej w pogotowiu szare mydło. To uniwersalny środek czyszczący, którego użycie jest bezpieczne bez względu na to, z jakich włókien wykonany jest welur. Przy czyszczeniu weluru z bawełny możesz też użyć roztworu z 1 łyżki amoniaku na pół litra wody.

Czyszczenie welurowej tapicerki. Krok 2

Aby wyprać plamę, przygotuj sobie (poza szarym mydłem) szczotkę z miękkiego włosia, gąbkę lub miękką ścierkę i miskę z letnią wodą (do 30 stopni Celsjusza). Szare mydło rozpuść w wodzie, zamocz w niej gąbkę lub ściereczkę i nanieś na plamę. Następnie przy użyciu szczotki, zapieraj ją wzdłuż włosia – pilnuj tego, aby nie doprowadzić do zmiany struktury włókien i nie uszkodzić tkaniny. Gdy skończysz zapierać plamę, zbierz nadmiar wody suchą ściereczką i poczekaj, aż tkanina wyschnie w temperaturze pokojowej. Nie używaj suszarek (np. suszarki do włosów), gdyż może to osłabić włókna. Po tak przeprowadzonym zabiegu czyszczenia tkaniny welurowej, jej blask powróci.

Czy welur wymaga czyszczenia chemicznego?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie welurowego obicia mebli, możesz się zastanawiać, czy nie użyć w tym celu detergentów, albo czy nie wezwać profesjonalnej pomocy. Jeśli przyjdzie Ci do głowy któryś z tych pomysłów, pamiętaj, że welur to miękka tkanina, która wymaga odpowiednich zabiegów i środków. Zarówno osoba, której powierzysz profesjonalne czyszczenie, jak i Ty sam/a musisz zadbać o to, aby środek do czyszczenia weluru był odpowiedni do konkretnego materiału, którym obity jest Twój fotel czy kanapa. Dobrą praktyką w czasie zakupu mebli jest zakupienie lub uzyskanie małej próbki tkaniny, na której możesz eksperymentować. Jeśli jednak nie masz takiej próbki, sprawdź działanie detergentu w niewidocznym miejscu mebla. Dzięki temu upewnisz się, że możesz go bezpiecznie użyć.

Jak pielęgnować welurową tapicerkę

Welur to materiał luksusowy. Nawet jeśli wykonany jest z tańszego, poliestrowego włókna, to wygląda on bardzo elegancki i szlachetnie. Przypomina on aksamit i wymaga ostrożnego obchodzenia się z nim. Dlatego, choć domowe sposoby na czyszczenie weluru nie są ciężkie, lepiej zapobiegać jest zabrudzeniom. Gdy coś Ci się wyleje lub rozgniecie, działaj szybko by usunąć plamę i nie dopuścić do jej wniknięcia głęboko w strukturę włókna, ale nie zapominaj także o regularnej pielęgnacji.

Jak wszystkie meble, tak i welurowa kanapa, narożnik czy fotel zwyczajnie się kurzą. Warto wiedzieć, że możesz je łatwo odkurzyć z użyciem zwykłego odkurzacza. Załóż tylko na rurę końcówkę z miękką szczotką i pocieraj powierzchnię tkaniny zgodnie z kierunkiem układania się włosia. Pamiętaj o tym, aby regularnie odkurzać tkaninę, a zachowasz jej piękny wygląd na dłużej.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, śledź nasz blog po więcej porad.