Kurz na ekranie telewizora to niewielki kłopot, którego można się szybko pozbyć. Wystarczy wziąć miękką ściereczkę, najlepiej z mikrofibry i przetrzeć wyświetlacz. Zdecydowanie trudniej usunąć smugi tłuszczu, czy przyklejone owady. Trzeba być ostrożnym, aby nie uszkodzić matrycy. Jak do tego podejść? Czym czyścić ekran telewizora, by się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Telewizor, czyli stopa, obudowa i ekran — czym czyścić?

Zacznijmy od tego, że telewizor składa się z reguły z trzech widocznych elementów, czyli obudowy, stopy, na której stoi i ekranu. O ile w starych telewizorach ekran ten był wykonany z grubego szkła, o tyle teraz wykonany jest z cienkich warstw szkła lub tworzywa, które łatwo uszkodzić. Oczywiście nowoczesne telewizory z ekranami typu LCD, LED, czy OLED oferują wysoką jakość obrazu i mają wiele różnych zalet, które generują pozytywne wrażenia podczas korzystania z nich, ale też mają jedną istotną wadę. Podczas czyszczenia nowoczesnych telewizorów, łatwo doprowadzić do uszkodzenia ekranu. Jak zatem się do tego zabrać?

Czym umyć telewizor — obudowa i stopa

Zanim podpowiemy, czym wyczyścić ekran telewizora, zacznijmy od stopy i jego obudowy. Tutaj nie trzeba być szczególnie ostrożnym, choć należy pamiętać, aby nie używać ostrych i szorstkich przedmiotów, czyli gąbek czy ręczników papierowych. Najlepiej jest po prostu użyć miękkiej szmatki i płynu do mycia szyb lub płynu do mycia naczyń. Wystarczy zwilżyć ścierkę w jednym z dwóch detergentów z dodatkiem wody i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię.

Po przetarciu obudowy i stopy na mokro należy wytrzeć ją do sucha. Najlepiej zrobić to używając ścierki z mikrofibry lub innej miękkiej bawełnianej ściereczki. Nieco inaczej jest w przypadku czyszczenia ekranu telewizora.

Czym czyścić ekran telewizora — matryca LCD, LED, OLED

Ekran, wyświetlacz, matryca — czym umyć? Wybierając środek do czyszczenia ekranu, musisz pamiętać, że współczesne telewizory wyposażone są w matryce LCD, LED lub OLED, które są bardzo wrażliwe na wilgoć. To dość problematyczne, zwłaszcza gdy chcesz umyć tłuste plamy, odciski palców, insekty czy zaschnięte krople po słodkich napojach. Jak zatem pozbyć się ich skutecznie i bezpiecznie? Możesz do tego użyć specjalnych preparatów w aerozolu, chusteczek dedykowanych do konkretnego rodzaju ekranu lub zastosować domowy sposób z wykorzystaniem środka dostępnego w każdej kuchni – octu. Zanim powiemy, jak z niego skorzystać, przygotuj niezbędne akcesoria.

Zanim zaczniesz, przygotuj niezbędne akcesoria do czyszczenia telewizora

Podstawowym narzędziem do czyszczenia ekranu telewizora jest miękka ściereczka z mikrofibry. Suchą ściereczką możesz łatwo usunąć kurz, a także wypolerować nią ekran po czyszczeniu. Jakie akcesoria przydadzą Ci się poza nią?

Do czyszczenia ekranu telewizora przygotuj:

  • miękką bawełnianą szmatkę lub ściereczkę z mikrofibry, którą zwilżysz w roztworze;
  • drugą ściereczkę z mikrofibry do wytarcia ekranu na sucho;
  • miseczkę na roztwór wody z octem;
  • ocet spirytusowy (spożywczy).

Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem?

Po domowe sposoby do czyszczenia sięgamy najczęściej wtedy, gdy nie mamy w zasięgu ręki specjalistycznych środków do czyszczenia. Jeśli jednak to robisz, zachowaj ostrożność. Bardzo łatwo jest zniszczyć ekran telewizora, jeśli zrobisz to w nieodpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy kolejność kroków, jakie należy wykonać, kiedy chcesz wyczyścić ekran.

  1. W pierwszej kolejności odłącz telewizor z sieci i poczekaj, aż ekran osiągnie temperaturę pokojową. Nie może być gorący.
  2. Przygotuj w miseczce roztwór wody z octem w proporcjach 1:1. Nie potrzebujesz go dużo. Ściereczkę masz w nim jedynie zwilżyć. Używaj wody destylowanej lub filtrowanej.
  3. Namocz ściereczkę w roztworze wody z octem i odciśnij dobrze nadmiar wody.
  4. Przetrzyj ekran wilgotną ściereczką, dotykając go delikatnie i wykonując okrężne ruchy. Nie naciskaj zbyt mocno na ekran, aby go nie uszkodzić.
  5. Weź drugą — suchą ściereczkę i przykładając delikatnie do ekranu, wytrzyj nią go do sucha.

Jak nie można czyścić ekranu telewizora LED, OLED, LCD?

Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy telewizorów wyposażonych w ekrany LCD, LED i OLED często popełniają te same błędy, dlatego stworzyliśmy listę rzeczy, o których należy pamiętać podczas czyszczenia telewizora.

  1. Pamiętaj, że powłoka ekranu LCD, LED czy OLED jest bardzo wrażliwa i łatwo ją porysować. Dlatego unikaj szorstkich papierów, chusteczek i twardych ścierek.
  2. Czyszcząc ekran przy użyciu ściereczki, nie dociskaj dłoni do matrycy telewizora. Rób to delikatnymi ruchami.
  3. Używając specjalnych środków w spray lub aerozolu, nie psikaj nimi bezpośrednio na ekran. Mogą w ten sposób powstać jeszcze większe zabrudzenia. Zawsze spryskuj nimi ścierkę, a dopiero nią wycieraj ekran.
  4. Wiedz, że ekrany wykonane LCD, LED i OLED nie tolerują środków zawierających alkohol, aceton czy amoniak, a często występuje one w środkach do czyszczenia różnych domowych powierzchni. Unikaj ich.
  5. Do mycia telewizora nie używaj także wody utlenionej ani spirytusu salicylowego. Po ich użyciu powstają widoczne smugi. Co więcej, można nimi łatwo uszkodzić matrycę.

O czym pamiętać, gdy chcesz wyczyścić ekran telewizora?

Żeby telewizor służył długie lata, trzeba o niego dbać. Już przy zakupie telewizora warto zaopatrzyć się w specjalne specyfiki, przeznaczone do mycia ekranów. W sklepach ze sprzętem RTV znajdziesz obecnie duży wybór tego typu środków, a co więcej, są one coraz bardziej przystępne cenowo.

Zadbaj też o to, aby w pobliżu telewizora zawsze mieć czystą ściereczkę z mikrofibry. Kurz zbiera się codziennie i dobrze jest choć raz na dzień zetrzeć go z ekranu. Dzięki temu unikniesz żmudnego czyszczenia, gdy ten się nawarstwi i powstaną większe zabrudzenia.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Jak umyć podkładkę pod mysz
    Czyszczenie sprzętów

    Czym i jak umyć podkładkę pod myszkę? Poradnik

    W dobie rozwoju pracy zdalnej i zdalnego rozwoju osobistego coraz więcej czasu spędzamy z komputerem. Z tego powodu dbanie o...
    3 czerwca, 2024
    Jak wyczyścić wannę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

    Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
    20 maja, 2024
    jak czyścicć piekarnik
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

    Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
    18 marca, 2024
    Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    26 lutego, 2024
    Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

    O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
    5 lutego, 2024
    Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

    Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
    15 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

    Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
    1 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

    Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
    2 października, 2023

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Zastosowanie Coca Coli
    Akcesoria do sprzątania

    Zastosowanie Coca Coli w domu — 11 sprawdzonych porad

    Pijesz Coca-Colę? A czy wiesz, że ten napój może robić o wiele więcej niż tylko gasić pragnienie? Coca Cola to...
    22 lipca, 2024
    Czyszczenie aluminium
    Porady sprzątające

    Czyszczenie aluminium — czym i jak wyczyścić aluminium

    Aluminium jest wszechobecne w naszych domach — od naczyń kuchennych, przez sprzęt AGD, po elementy dekoracyjne. Aby utrzymać je w...
    15 lipca, 2024
    Czym czyścić mosiądz
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym czyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie mosiądzu

    Mosiądz, ten błyszczący i ciepły metal, znajduje się w wielu naszych domach, zdobiąc je jako elementy dekoracyjne, armatura łazienkowa czy...
    8 lipca, 2024
    Zastosowanie soli
    Akcesoria do sprzątania

    Zastosowanie soli — 9 sposobów na wykorzystanie soli w sprzątaniu 

    Czy wiesz, że sól, którą masz w swojej kuchni, może być twoim najlepszym sprzymierzeńcem w sprzątaniu domu? To prawda! Sól...
    1 lipca, 2024
    Jak pozbyć się rdzy
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rdzy? Nie tylko domowe sposoby na rdzę

    Rdza to problem, z którym boryka się wielu właścicieli metalowych przedmiotów, narzędzi czy maszyn. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z...
    24 czerwca, 2024
    Przeterminowane piwo zastosowanie
    Akcesoria do sprzątania

    Przeterminowane piwo — przydatne zastosowania w domu i ogrodzie

    W Twojej lodówce znalazło się przeterminowane piwo? Nie wylewaj go. Okazuje się, że ten złocisty trunek może mieć wiele zaskakujących...
    17 czerwca, 2024
    Folia aluminiowa zastosowanie
    Akcesoria do sprzątania

    Folia aluminiowa — 13 nietypowych zastosowań w domu

    Folia aluminiowa, zwykle schowana w kuchni, kryje w sobie więcej zastosowań, niż można by przypuszczać. Zaskakująco użyteczna w całym domu,...
    11 czerwca, 2024
    Skórka od banana różne zastosowania
    Akcesoria do sprzątania

    Skórka od banana — różne zastosowania

    Wszyscy uwielbiamy banany, ale mało kto wie, że ich skórki kryją w sobie mnóstwo cennych właściwości. Zamiast wyrzucać je do...
    27 maja, 2024