Boraks, a więc po prostu sól sodowa słabego kwasu borowego, to nieorganiczny związek chemiczny mający niezwykle szerokie spektrum zastosowań, lecz szerzej raczej nieznany. Tymczasem ten ekologiczny środek perfekcyjnie sprawdza się w prowadzeniu domu, ułatwiając utrzymanie czystości na najwyższym możliwym poziomie. Przeczytaj poniższy tekst, dowiedz się, dlaczego warto zacząć wykorzystywać boraks i uprość sobie życie.

Co to jest boraks?

Boraks to nieorganiczny środek chemiczny znany także jako sól sodowa słabego kwasu borowego lub czteroboran sodu. Związek ten wyróżnia się bardzo wszechstronnym i uniwersalnym zastosowaniem. Jego właściwości wykorzystywane są we wielu dziedzinach – w przemyśle, kosmetyce czy medycynie alternatywnej. Boraks stanowi niezwykłą pomoc także w prowadzeniu gospodarstwa domowego, a wszystko przez jego cenne właściwości czyszczące. Warto wspomnieć ponadto, że to środek chemiczny wykazujący działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, co również przekłada się na łatwość i jakość utrzymania domowej czystości przy jego użyciu.

Boraks – wysoka skuteczność w niskiej cenie

Jeśli coraz bardziej irytują Cię ceny dostępnych na rynku środków czystości, koniecznie sięgnij po boraks. Jego skuteczność jest powszechnie znana i potwierdzi ją każdy, kto zaczął korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez ten związek. Wysoka skuteczność i neutralność ekologiczna to cenione współcześnie zalety, więc co powiesz, jeśli dodamy do tego, że boraks można zakupić w naprawdę atrakcyjnej cenie, wręcz nieporównywalnej z tymi, które widnieją na sklepowych półkach? Za kilogram proszku w zależności od znalezionej oferty trzeba zapłacić obecnie od 7 do 8 złotych, więc jest to niewielki koszt. Ogromne są natomiast możliwości tego środka – to wielozadaniowy związek, który gwarantuje wszechstronność użytkowania.

Boraks a walka z zanieczyszczeniami

Za pomocą odpowiednio skomponowanej mieszanki boraksu z wodą jesteś w stanie skutecznie i szybko wyczyścić praktycznie każdą powierzchnię, która uległa zabrudzeniu. Aby poradzić sobie z kamiennymi osadami w łazience czy trudnymi w usunięciu, tłustymi plamami w kuchni, wystarczy połączyć składniki w taki sposób, żeby stworzyć lepką pastę. Do jej wykonania oprócz boraksu skorzystaj także z sody oczyszczonej i soli. Następnie nanieś ją na zabrudzoną armaturę czy kuchenne płytki i odczekaj kilkanaście minut.

Boraks zmieszany z wodą w mniejszych stężeniach możesz wykorzystać z kolei do bardziej uniwersalnych czynności, takich jak ścieranie podłóg czy innych powierzchni, a nawet mycie okien. Tą metodą pozbędziesz się nie tylko zanieczyszczeń zalegających na płytkach, półkach, drzwiach czy framugach, ale dzięki wcześniej wspomnianym już właściwościom dezynfekującym usuniesz też szkodliwe mikroorganizmy.

Boraks – czyste tkaniny i dywany

Boraks można używać również podczas wielu innych domowych czynności. Za pomocą roztworu usuniesz plamy z fotelowych tkanin, tapicerki czy ubrań. Środek świetnie sprawdza się w wywabianiu plam i zabrudzeń z dywanów, a także podczas regularnej pielęgnacji zanieczyszczonych wykładzin. Aby cieszyć się odświeżonym dywanem, wymieszaj go z wodą w takich proporcjach, żeby uzyskać stosunkową gęstą papkę. Następnie wyłóż ją i wyszoruj, a potem pozostaw do wyschnięcia. Dzięki temu boraks będzie miał czas na dogłębne działanie, a Ty kolejnego dnia wygodnie i sprawnie zbierzesz suchy już proszek za pomocą odkurzacza.

Boraks do zatkanych rur

Jeśli jakaś rura w Twoim domu ulegnie zatkaniu, boraks może okazać się świetnym wyjściem z sytuacji. Wystarczy, że wsypiesz do odpływu połowę szklanki boraksu, a zaraz potem zalejesz proszek wrzącą wodą. Po kilkudziesięciu minutach wlej do odpływu większą ilość letniej wody i… gotowe.

Boraks a złoto i inne metale

Zabrudzone metalowe ozdoby czy zaśniedziała biżuteria bądź sztućce to poważny problem, z którym często trudno sobie poradzić. Tymczasem rozwiązanie stanowi właśnie boraks w połączeniu z sokiem cytrynowym. Aby poradzić sobie z zanieczyszczeniami, stwórz z proszku i soku z cytryny gęstą masę, a następnie nałóż ją na czyszczone przedmioty i odczekaj kilkanaście minut, po czym zacznij je przecierać. Na sam koniec spłucz resztki mieszanki letnią wodą.

Boraks – niezastąpiony w kuchni

Ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciwwirusowe boraks jest doskonałym środkiem do stosowania również w kuchni. Mowa tu oczywiście o walce z najbardziej uporczywymi, charakterystycznymi dla kuchni zabrudzeniami i o regularnej pielęgnacji powierzchni, które mają styczność z jedzeniem. Za pomocą wody z boraksem możesz efektywnie wyczyścić kuchenne blaty, na których przygotowujesz posiłki czy rozkładasz naczynia bądź składniki. Nadaje się on też do czyszczenia zmywarki oraz wnętrz lodówki i zamrażarki, gdzie przechowujesz większość spożywczych produktów.

Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych detergentów

Boraks to naturalny związek nieorganiczny, który wyróżnia się wyjątkową skutecznością, dlatego bezsprzecznie stanowią ciekawą alternatywę dla chemicznych odpowiedników zajmujących sklepowe półki. Zamiast wydawać całkiem sporą sumę na specjalistyczne preparaty następnym razem sięgnij po boraks, który oferuje naprawdę wysoką efektywność. Ponadto jest przyjazny naturalnemu środowisku i w żaden sposób go nie obciąża, gdyż jest biodegradowalny. Boraks to świetna propozycja dla osób, którym leży na sercu nie tylko czystość, ale i troska o otaczający nas świat.