Pani Anna kupiła nowe jeansy, w których usiadła na swoją ukochaną kanapę wykonaną z jasnej skóry. Gdy wstała, spostrzegła niebieskie plamy. Chwyciła więc za mokrą gąbkę z płynem do naczyń i zaczęła wycierać je szorstką stroną. Niestety starła tym wierzchnią warstwę skóry, która zaczęła się łuszczyć i odpadać. Niestety w ten sposób Pani Anna uszkodziła tapicerkę i konieczna była jej wymiana. Pani Anna mogłaby tego uniknąć, gdyby znała bezpieczne metody na czyszczenia skóry. Przedstawimy je w tym artykule.

Skąd biorą się zabrudzenia na skórzanej tapicerce?

Aby lepiej zrozumieć, skąd biorą się zabrudzenia na skórzanej tapicerce, należy zrozumieć, czym ona tak naprawdę jest. Naturalna skóra to materiał pochodzący ze zwierząt, głównie z cieląt lub wołów, wykorzystywany do tapicerowania mebli, wnętrza samochodu, a także przy produkcji odzieży, akcesoriów i wielu innych produktów.

Rodzaje skóry do tapicerowania

Wśród skór używanych do tapicerowania mebli wyróżniamy skóry:

  • pigmentowe (np. madras) – są to skóry barwione, o zamkniętych porach, które wolniej chłoną wodą i mają gruboziarnistą teksturę;
  • anilinowe – są to skóry o gładkiej teksturze i otwartych porach, cienkie, pozbawione pigmentów (mogą być barwione rozpuszczalnymi barwnikami), które szybko chłoną wodę i są bardziej podatne na zanieczyszczenia i zarysowania;
  • semi-anilinowe – są to skóry, które w odróżnieniu od anilinowych, są pokryte cienką warstwą pigmentu, co nieco spowalnia wchłanianie wody;
  • skóry szorstkie (nubuk, zamsz) – są to skóry z mikro włoskami, które, choć przyjemne w dotyku łatwo się brudzą i chłoną mokre plamy.

Jak brudzą się skórzane powierzchnie?

Podobnie jak skóra człowieka, tak i skóra zwierząt ulega typowym zabrudzeniom. Jest podatna na farby i tłuszcze. Co więcej, ponieważ dla jej ochrony i uzyskania pożądanego wyglądu producenci stosują farby barwiące i lakier chroniący powierzchnię, skórę łatwo uszkodzić środkami o odczynie zasadowym, alkoholami i tymi preparatami, zawierającymi rozpuszczalniki. Skórzaną tapicerkę łatwo więc ubrudzić jedzeniem, napojami, farbą z odzieży itp.

Jak zatem czyścić naturalną skórę?

Jaki środek do czyszczenia skóry?

Istnieje szereg preparatów do czyszczenia i pielęgnacji skóry. Dostępne są w specjalistycznych sklepach z chemią domową i samochodową. Są także szeroko dostępne w Internecie. Należą do nich:

  • pianki do czyszczenia skórzanej tapicerki,
  • płyny w atomizerze,
  • mleczka do mycia i konserwacji tapicerki skórzanej,
  • balsamy do pielęgnacji,
  • kremy ochronne,
  • środki do zmiękczania starych skór,
  • woski do impregnacji.

Można zatem zaobserwować pewną analogię między preparatami przeznaczonymi do skórzanej tapicerki a tymi przeznaczonymi do czyszczenia i pielęgnacji ludzkiego ciała. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde dostępne mleczko, czy wosk nadaje się do każdego rodzaju skóry. Inaczej traktujemy skórę typu nubuk, a inaczej semi-anilinę, czy anilinę.

Zanim więc zdecydujesz się sięgnąć po którykolwiek z dostępnych na rynku środków, upewnij się, że jest przeznaczony do rodzaju skóry, którą chcesz wyczyścić. W przeciwnym razie zastosuj bezpieczniejsze, domowe środki.

Rutynowe czyszczenie naturalnej skóry

O skórę warto dbać regularnie. Codziennie powinniśmy ją oczyszczać z kurzu i okruszków, przecierając suchą miękką szmatką lub odkurzając miękką szczotką. Delikatne plamy można usuwać przy pomocy wody z mydłem. W tym celu wystarczy rozpuścić płatki mydlane lub szare mydło w letniej wodzie, zanurzyć w tym miękką gąbkę lub ściereczkę i przetrzeć brud. Nie należy jednak przesadzać z wodą, gdyż jej nadmiar może działać jak silny rozpuszczalnik.

Warto także mieć na uwadze fakt, że podobnie jak skóra człowieka, tak i skóra używana do tapicerowania mebli starzeje się. Jest wrażliwa na intensywne promienie słońca i wysokie temperatury, przez co robi się sucha i twarda. Aby zachować jej piękny wygląd, należy zatem ją nawilżać.

Impregnacja i konserwacja skóry naturalnej

Każde czyszczenie skóry z użyciem wody lub specjalnych preparatów powinno być zakończone jej impregnacją. Zabiegi tego typu pomagają chronić skórę przed wnikaniem brudu w jej głąb i ułatwiają kolejne czyszczenie.

Impregnacja skór pigmentowanych

Skóry pigmentowane, czyli mocno barwione są w rzeczywistości najlepiej chronione przez nieczystościami. Można je dość łatwo czyścić, a do ich impregnacji można używać większości dostępnych mleczek, kremów i balsamów. Chronią one powierzchnię skóry, nawilżają ją i pozwalają zachować dobry wygląd.

Impregnacja aniliny i semi-aniliny

Do impregnacji skór anilinowych używa się zwykle jedynie specjalnych środków na bazie wosku pszczelego, który utrzymuje się na ich powierzchni. Takie preparaty tworzą warstwę ochronną, która utrudnia wnikanie okruchów, tłuszczy i atramentów. Choć należy pamiętać, że żadne środki do konserwacji nie zapobiegają im całkowicie. Nawet popularne ostatnio specjalne kremy do aniliny, które silnie nawilżają jej strukturę.

Impregnacja nubuku i zamszu

Skór z włosiem nie wolno impregnować środkami przeznaczonymi do innych rodzajów skór, a przed ich konserwacją należy je dobrze wyczesać. Miękka szczotka pomoże pozbyć się okruchów, piasku itp. Po takim wyczesaniu skóry należy ją spryskać specjalnym sprayem, żelem lub pianką robioną na bazie naturalnych wosków, lub olejków. Dzięki nim materiał pozostanie miękki, a kolor uwydatni się.

Jak czyścić skórzaną tapicerkę na meblach?

Dużo mówimy o specjalistycznych środkach do czyszczenia i konserwacji skóry. Wspomnieliśmy także o tym, że do rutynowego czyszczenia wystarczy rozpuścić nieco naturalnego mydła w ciepłej wodzie i przetrzeć powierzchnię skóry przy użyciu miękkiej szmatki. O naturalną skórę możemy jednak zadbać stosując także inne metody.

Domowe sposoby na czyszczenie skóry

Jednym ze sposobów na to, aby usunąć łagodne plamy z powierzchni skórzanych mebli, jest mleko. Możesz go używać zamiast wody z mydłem, przecierając meble zamoczone w nim i odciśnięte z jego nadmiaru.

Innym sposobem jest użycie wcześniej przygotowanego roztworu z oliwy z oliwek, octu i soku z cytryny. Wystarczy w 1/2 szklance oliwy rozpuścić 3/4 szklanki octu, dodając 1 łyżkę soku z cytryny, który zniweluje intensywny zapach octu (opcjonalnie można dodać olejek eteryczny). Tak przygotowanym roztworem, przelanym do butelki ze spryskiwaczem, spryskujemy powierzchnię skóry i wycieramy miękką szmatką. Ten środek dobrze sprawdza się do codziennej pielęgnacji skóry.

Pamiętaj jednak, że wszystkie powyższe metody dotyczą skór pigmentowanych i anilinowych. Nie nadają się jednak do czyszczenia nubuku i zamszu.

Czym czyścić skórę w samochodzie?

Czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie nie różni się zbytnio od czyszczenia mebli. Wybraną metodę należy dostosować do rodzaju skóry, a mycie zawsze poprzedzić odkurzaniem. Fotele samochodowe ze skóry łatwiej będzie odkurzyć odkurzaczem ręcznym z miękką szczotką na końcówce. W innym razie łatwo jest wetrzeć okruchy w głąb tapicerki.

Po usunięciu brudu powierzchniowego ze skórzanych siedzeń samochodowych i innych elementów tapicerki wewnątrz auta możesz umyć je wodą z mydłem, mlekiem lub specjalistycznymi środkami przeznaczonymi do konkretnego rodzaju skóry. Aby zachować ją w dobrej kondycji przez długie lata, dokładnie wysusz skórę, aby uniknąć powstawania pleśni. Na koniec pamiętaj o impregnacji.

Pamiętaj, że czyszczenie skóry mlekiem lub wodą z mydłem nie sprawdza się w przypadku nubuku i zamszu, a nawet może im zaszkodzić.

Czyszczenie tapicerki skórzanej — podsumowanie

Choć czyszczenie skóry naturalnej wydaje się trudne i czasochłonne, jest w rzeczywistości dość proste. Trzeba jednak znać rodzaj czyszczonej skóry i dobrać do niej odpowiedni środek czyszczący oraz metodę. Należy pamiętać, że każde usuwanie plam, powinno zostać poprzedzone usunięciem luźnego brudu z powierzchni skóry. Z kolei każde intensywne czyszczenie powinno zostać zakończone impregnacją.

Z drugiej strony, nawet jeśli Twoje meble czy wnętrze auta nie wyglądają na brudne ani zniszczone, warto je impregnować co najmniej raz na 3-6 miesięcy. Zwłaszcza jeśli chcesz, aby Twoje skórzane meble i akcesoria pozostały w dobrej kondycji i służyły Ci przez długie lata.

O czym jeszcze pamiętać czyszcząc skórę

Na koniec chcemy zwrócić uwagę, że dobrym pomysłem, zanim zdecydujesz się wyczyścić tapicerkę, jest sprawdzenie danego środka czyszczącego na jej małym fragmencie. Czasem producenci dołączają małe próbki, na których można przetestować dany preparat, a jeśli nie warto zacząć od czyszczenia mało widocznego miejsca. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia skóry.

Śledź nasz blog po więcej porad tego typu.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    jak czyścicć piekarnik
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

    Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
    18 marca, 2024
    Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    26 lutego, 2024
    Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

    O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
    5 lutego, 2024
    Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

    Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
    15 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

    Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
    1 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

    Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
    2 października, 2023
    Jak wyczyścić kaloryfer przy przy pomocy gąbki i płynu.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić kaloryfer? Poradnik czyszczenia grzejnika

    Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia...
    18 września, 2023
    Męskie dłonie w pomarańczowych rękawiczkach czyszczące klimatyzator. Samodzielne czyszczenie klimatyzatorów.
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie klimatyzatorów – jak samodzielnie czyścić klimatyzator w domu?

    Chociaż klimatyzatory zapewniają nam komfort podczas upałów, wymagają regularnej konserwacji. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zadbać o swój klimatyzator? Przygotowaliśmy poradnik,...
    11 września, 2023

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Jak pozbyć się mchu z trawnika
    Porady sprzątające

    Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

    Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
    13 maja, 2024
    Eko sprzątanie
    Akcesoria do sprzątania

    Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

    Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
    6 maja, 2024
    Sadzenie drzew owocowych
    Porady sprzątające

    Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

    Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
    29 kwietnia, 2024
    Jak prać buty w pralce i ręcznie
    Porady sprzątające

    Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

    Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
    22 kwietnia, 2024
    Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

    Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
    15 kwietnia, 2024
    Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
    Porady sprzątające

    Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

    Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
    8 kwietnia, 2024
    Czym czyścić drzwi?
    Porady sprzątające

    Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

    Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
    1 kwietnia, 2024
    Jak wyczyścić patelnię.
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
    25 marca, 2024