Czasem wrzucisz do pralki spodnie, nie sprawdzając ich zawartości. Od czasu do czasu wypierzesz w niej posłanie psa, a innym razem zabrudzony jedzeniem obrus. Chusteczki, futro zwierząt, resztki jedzenia i inne zabrudzenia odkładają się w zakamarkach pralki, powodując nieprzyjemnych zapach i zmniejszając jej efektywność. Jak się ich pozbyć? Jak wyczyścić pralkę? Podpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego warto czyścić pralkę?

Zabrudzenia, które pozostają w pralce po praniu, w kontakcie z wilgocią są przyczyną powstawania niebezpiecznych pleśni i grzybów. Pozostałości po środkach piorących, nitki, kłaczki, drobinki tkanin poszerzają tylko ilość różnych nieczystości, które odkładają się w jej wnętrzu. Często tworzą nieprzyjemny szlam, który jest trudny do usunięcia. Podobnie jak osad z kamienia. Nieczystości zalegają na bębnie, w gumowej uszczelce drzwi i na filtrze, a ich cząstki przenoszą się na ubrania prane w kolejnych cyklach. Właśnie dlatego, należy czyścić pralkę, przynajmniej raz w miesiącu. Jak to robić?

Jak wyczyścić pralkę?

Aby dokładnie wyczyścić pralkę, nie wystarczy wsypać, czy wlać czegoś do bębna. Trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, pamiętając o tym, że brud odkłada się w wielu jej miejscach. Z tego powodu, musisz wyczyścić różne elementy pralki, aby pozbyć się przykrego zapachu brudu i przywrócić jej efektywność prania. Zanim podpowiemy Ci, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami, podpowiemy, że musisz zwrócić uwagę na jej:

  • bęben,
  • pojemnik na proszek,
  • filtr,
  • obudowę.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Szlam, o którym już wspomnieliśmy, powstaje z pozostałości tkanin po praniu, zawartości kieszeni w ubraniach i środkach piorących. Odkłada się następnie w zakamarkach bębna i w uszczelce, a często także w szufladzie na proszek i na filtrze pralki. Przyczyną jego powstawania jest często pranie w niskich temperaturach. Aby go usunąć, trzeba poświęcić mu nieco czasu. Jednym ze sposobów, aby pozbyć się szlamu, jest czyszczenie pralki przy użyciu sody oczyszczonej. Trzeba rozsypać ją wszędzie tam, gdzie widoczny jest szlam i zalać odrobiną wody. Następnie, przy użyciu szczoteczki, np. szczoteczki do zębów usunąć pozostałości, spłukać ciepłą wodą, zebrać nadmiar resztek gąbką i wytrzeć do sucha miękką szmatką. Choć czasem może to nie wystarczyć.

Na szczególnie trudny do usunięcia szlam, który osiadł na elementach pralki, możesz użyć środka do czyszczenia toalet, zawierającego chlor. Zwilż nim gąbkę i dokładnie wyczyścić wszystkie zabrudzone elementy. Pamiętaj jednak, aby używać przy tym rękawiczek gumowych, bo najpopularniejsze środki czyszczące, choć są skuteczne, niszczą skórę dłoni. Środek na bazie chloru pozostawia też intensywny, nieprzyjemny zapach. Aby się go pozbyć, umyj wszystkie elementy ciepłą wodą z płynem do naczyń i uruchom „puste” pranie, wybierając program z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Do takiego prania możesz także dodać szklankę octu lub odkamieniacz, który świetnie zadziała po uprzednim czyszczeniu pralki płynem do toalet.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Wspomnieliśmy, że brud i kamień osadza się często w trudno dostępnych miejscach i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, a także zmniejszać skuteczność urządzenia. Dlatego należy dokładnie wyczyścić zarówno wnętrze pralki, gumowy kołnierz przy drzwiczkach, drzwiczki, szufladę na proszek do prania i płyn do płukania, jak również filtr znajdujący się na dole pralki, ale jak to robić?

Sprawdzone przez nas, najbardziej skuteczne sposoby na czyszczenie pralki w domu to:

  • czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym,
  • czyszczenie pralki octem,
  • czyszczenie pralki sodą oczyszczoną,
  • czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Najpopularniejszym domowym sposobem czyszczenia pralki jest użycie sody oczyszczonej. Ta znajduje się prawie w każdej kuchni, dlatego wystarczy po nią sięgnąć. Doskonale usuwa wszystkie zabrudzenia, wywabia je z najgłębszych zakamarków i rozpuszcza. Jak wyczyścić pralkę sodą?

Wsyp do bębna pralki lub pojemnika na proszek połowę szklanki sody i nastaw pusty cykl prania na minimum 60 stopni Celsjusza. To doskonały sposób na wyczyszczenie pralki z typowych dla niej zabrudzeń. Choć czasem może nie być skuteczny, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze sporym kamieniem.

Czyszczenie pralki octem

Jeżeli wnętrze Twojej pralki pokrywa kamień, pomóc może ocet, ale uwaga — będziesz go potrzebować aż 2 litry. Wlej go bezpośrednio do bębna i ustaw pranie na wysoką temperaturę. Najlepiej 90 stopni Celsjusza. Dla polepszenia efektu i uniknięcia nieprzyjemnego zapachu, jaki pozostawia ten środek spożywczy, połącz go z kwaskiem cytrynowym. Wsyp go do bębna po wlaniu octu. Użyj co najmniej dwóch opakowań.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy to dodatek do żywności, który znajduje się prawie w każdej kuchni. Jest też doskonały do odkamieniania pralki. Wystarczy wsypać 1/3 szklanki kwasku do pojemnika na proszek w Twojej pralce i nastawić program, w którym woda podgrzewana jest do temperatury 90 stopni Celsjusza. Kwasek cytrynowy usunie osad z kamienia i pozostawi przyjemny, świeży zapach.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Gdy wszystkie podane przez nas do tej pory środki zawiodą, a kamień i brud wciąż są widoczne we wnętrzu Twojej pralki, spróbuj użyć tabletek do zmywarki. Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Po prostu wrzuć jedną tabletkę do bębna, ustaw pranie na minimum 60 stopni Celsjusza i uruchom urządzenie. To szybkie i skuteczne rozwiązanie, które pozwoli wodzie z detergentem dotrzeć w różne, niedostępne dla Ciebie miejsca.

Czyszczenie uszczelki bębna pralki

Metody, które opisaliśmy do tej pory, sprawdzają się doskonale do czyszczenia wnętrza pralki, ale nie można zapominać o jej pozostałych elementach, w których również zbiera się brud. W pierwszej kolejności zajmijmy się uszczelką bębna, czy też inaczej mówiąc gumowym kołnierzem widocznym zaraz po otwarciu drzwiczek.

W uszczelce wokół drzwiczek gromadzi się sporo zabrudzeń, zwłaszcza szlamu, o którym już mówiliśmy. Jednym ze sposobów na pozbycie się go jest użycie sody oczyszczonej, innym użycie środka do toalet. Do tych propozycji należy dodać jeszcze ocet. Zmocz w nim gąbkę i przetrzyj nią całą uszczelkę albo wlej go do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj dokładnie całą powierzchnię uszczelki. Pozostaw na przynajmniej 10 minut, po czym dokładnie wytrzyj do sucha. Silniejsze zabrudzenia możesz wyszorować przy pomocy szczoteczki do zębów. Na koniec, możesz użyć płynu do mycia naczyń i przetrzeć nim powierzchnię uszczelki, aby pozbyć się zapachu octu.

Jak odkamienić pralkę?

Zarówno do czyszczenia pralki, jak i odkamieniania możesz używać specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach z chemią dla gospodarstwa domowego. Możesz też użyć domowych, bardziej ekologicznych metod. Jedną z nich jest wspomniany już kwasek cytrynowy, który doskonale radzi sobie z kamieniem, osiadającym się we wnętrzach różnych urządzeń AGD. Wsyp do bębna 1/3 lub 1/2 szklanki kwasku (w zależności od grubości osadu) i ustaw pranie na 90 stopni Celsjusza. Nic więcej nie musisz robić.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek?

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie pojemnika, czy też szuflady na proszek jest wyjęcie jej z pralki i umycie pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są intensywne, można pojemnik namoczyć w misce z ciepłą wodą i detergentem. Najlepiej płynem do mycia naczyń. Następnie pozostawić na 10-15 minut i doczyścić go szczoteczką do zębów. W ten sposób nie tylko zyskasz czysty, ale też świeżo pachnący pojemnik.

Jak wyczyścić filtr pralki?

Pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu filtra. To na nim zbiera się największa ilość brudu. Filtr znajdziesz w dolnej części pralki pod klapką. Zanim ją otworzysz, upewnij się, że w pralce nie ma wody. Po jej otwarciu z kolei podłóż pod pralkę ręcznik i wykręcić filtr. Opłucz go pod bieżącą wodę, a później ponownie zakręć i zasłoń klapką.

Czym czyścić obudowę i drzwi pralki?

Drzwiczki pralki czyszczą się samoistnie podczas cyklu prania, ale nie zawsze tak dobrze, jak tego oczekujesz. Dlatego możesz je spryskać wodą z octem i dokładnie przetrzeć. Pamiętaj jednak, że ocen pozostawia nieprzyjemny zapach, dlatego zamiast octu, możesz użyć płynu do mycia naczyń lub po prostu płynu do mycia szyb. Tych samych preparatów możesz użyć także, czyszcząc drzwiczki od zewnątrz, podobnie jak obudowę urządzenia. Zwróć jednak uwagę, aby nie używać w tym celu mleczka do czyszczenia, które może porysować szklane i metalowe powierzchnie, a co więcej, pozostawić na nich biały osad.

Ważne jest regularne czyszczenie pralki

Wiesz już, czym wyczyścić pralkę i jak usunąć nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki. Jeśli chcesz wyczyścić pralkę szybko, sięgnij po tabletkę do zmywarki lub kwasek cytrynowy. Na silniejszy brud stosuj ocet i sodę oczyszczoną. Jednak przede wszystkim, rób to regularnie.

Regularne czyszczenie pralki pomoże Ci zachować ją w dobrej kondycji i zapewnić sobie wyższą skuteczność w czasie prania, a po więcej porad, dotyczących użytkowania pralki i innych domowych urządzeń i metodach ich czyszczenia, zaglądaj na naszego bloga.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Jak wyczyścić frytkownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić frytkownicę? Poradnik

    Używasz frytkownicy już od jakiegoś czasu i nie wiesz, jak się zabrać za jej czyszczenie? To zadanie może wydawać się...
    14 października, 2024
    Jak wyczyścić termos
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić termos i usunąć osad z herbaty lub kawy? Poradnik

    Termosy to świetne akcesoria dla osób, które chcą utrzymać swoją ulubioną herbatę lub kawę w idealnej temperaturze przez dłuższy czas....
    30 września, 2024
    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza? Poradnik

    Odkurzacz to jedno z tych urządzeń, które na co dzień ułatwiają nam życie. Regularnie sprzątając, dbamy o czystość naszych domów,...
    9 września, 2024
    Jak wyczyścić gofrownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić gofrownicę? 5 sprawdzonych sposobów

    Kto z nas nie kocha chrupiących, złocistych gofrów? Jednak zanim zanurzymy się w ich smak, musimy zadbać o nasze gofrownice....
    29 lipca, 2024
    Jak umyć podkładkę pod mysz
    Czyszczenie sprzętów

    Czym i jak umyć podkładkę pod myszkę? Poradnik

    W dobie rozwoju pracy zdalnej i zdalnego rozwoju osobistego coraz więcej czasu spędzamy z komputerem. Z tego powodu dbanie o...
    3 czerwca, 2024
    Jak wyczyścić wannę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

    Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
    20 maja, 2024
    jak czyścicć piekarnik
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

    Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
    18 marca, 2024
    Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    26 lutego, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    jak pozbyć się rybików
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rybików — skuteczne sposoby

    Zauważyłeś w swojej łazience lub kuchni srebrzyste, małe owady poruszające się po podłodze lub w szczelinach? To prawdopodobnie rybiki cukrowe,...
    18 listopada, 2024
    Wilgoć w domu
    Uciążliwe zabrudzenia

    Wilgoć w domu — jak sobie z nią radzić?

    Wilgoć w domu to problem, który dotyka wiele osób, zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Niezależnie od tego, czy...
    12 listopada, 2024
    Czyszczenie suchym lodem
    Porady sprzątające

    Czyszczenie suchym lodem — na czym polega?

    Czyszczenie suchym lodem to metoda, która zdobywa coraz większą popularność w zakładach przemysłowych, magazynach i nie tylko. Jeśli masz do...
    4 listopada, 2024
    Czyszczenie stali nierdzewnej
    Porady sprzątające

    Czyszczenie stali nierdzewnej — skuteczne metody

    Stal nierdzewna to materiał, który świetnie sprawdza się w domu – od garnków i sztućców po poręcze i blaty w...
    28 października, 2024
    Czyszczenie rynien
    Porady sprzątające

    Czyszczenie rynien — sprawdzone sposoby

    Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że po deszczu woda nie odpływa z dachu tak, jak powinna? Może to być znak,...
    21 października, 2024
    Magiczna gąbka
    Akcesoria do sprzątania

    Magiczna gąbka — jak używać i co nią czyścić?

    Magiczna gąbka zdobywa coraz większą popularność w domach na całym świecie. Niezwykle skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń, stanowi nieodłączny element...
    7 października, 2024
    Jak wyczyścić dno basenu
    Porady sprzątające

    Jak wyczyścić dno basenu ogrodowego? Instrukcje czyszczenia krok po kroku

    Właściwa pielęgnacja basenu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia użytkowników i trwałości konstrukcji. Regularne czyszczenie dna basenu pozwala...
    23 września, 2024
    Wrzesień w ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wrzesień w ogrodzie — jakie prace się wykonuje?

    Wrzesień w ogrodzie to wyjątkowy miesiąc, w którym natura powoli przygotowuje się do nadchodzącej jesieni. Dni stają się krótsze, temperatury...
    16 września, 2024