Czy wiesz, że nawilżane chusteczki toaletowe praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie? Często są przyczyną zapchanej toalety. Chociaż nie tylko one. Podpaski, waciki, płatki kosmetyczne, a nawet odpadki po obiedzie trafiające do muszli są najczęstszą przyczyną zapychania się odpływu. Traktujemy toaletę jak śmietnik, co sprawia, że zapchanie się jej jest tylko kwestią czasu. Co zrobić, gdy już do niego dojdzie? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odetkać kibel, czyli jak udrożnić zapchany odpływ.

Jak łatwo zapchać toaletę i zatkać odpływ

Jeśli myślisz, że zatkany kibel to przypadek, to się mylisz. Nietrudno zapchać toaletę, jeśli traktujesz ją jak śmietnik. Wrzucanie do muszli klozetowej wszystkiego, czego używasz w łazience, jest najczęstszą przyczyną zatorów. Chociaż Twoja zatkana muszla, to tylko część problemów.

Pogotowie sieci wodociągowych coraz częściej wzywane jest do awarii pomp na osiedlach mieszkalnych, które przestają działać z powodu śmieci, jakie zasysają do zewnątrz. Są to m.in. podpaski, nawilżane chusteczki, zużyte pieluchy, a nawet plastikowe opakowania po akcesoriach łazienkowych. Te same przedmioty bardzo często blokują odpływ toalety. Jak się domyślasz, trudno je spłukać. Co więcej, nie są to jedyne przyczyny niedrożnej toalety.

Najczęstsze przyczyny zatoru w toalecie

Wystarczy zbyt duża ilość papieru toaletowego, która będzie zalegać w muszli, aby trudno było spuścić wodę. O ile kilka listków łatwo się rozpuści, tak większa ilość, którą próbujesz spłukać jednorazowo, sprawia, że papier nie jest w stanie do końca rozpuścić się w wodzie. Podobnie jest z ręcznikami papierowymi czy gazetami, które lądują w misce WC.

Do najczęstszych przyczyn zapchanej muszli zalicza się:

  • zbyt dużo papieru toaletowego;
  • zalegające podpaski, waciki, płatki kosmetyczne;
  • wieszaki po kostkach zapachowych;
  • resztki jedzenia;
  • pieluchy;
  • awaria spłuczki.

Czym odetkać toaletę?

Wiele osób uważa, że popularny chemiczny środek do udrażniania rur nie ma sobie równych, ale to nie jest prawdą. Nawet najbardziej żrący środek chemiczny nie jest w stanie usunąć niektórych przedmiotów, będących przyczyną niedrożności kanalizacji. Przepychaczka też nie zawsze jest w stanie pomóc, zwłaszcza jeśli przyczyną zatoru jest element z plastiku czy waty. Nie trudno sobie wyobrazić, że zatkana toaleta to poważny problem. Nie tylko nie ma możliwości korzystania z niej, ale poza tym zalegające w muszli odchody momentalnie stają się przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Jak przepchać kibel, aby pozbyć się tych problemów? Przedstawiamy skuteczne sposoby na zatkaną toaletę.

Domowe sposoby na zatkaną toaletę

To oczywiste, że nie każdy ma w domu profesjonalny sprzęt, którym posługują się hydraulicy. Nie oznacza to jednak, że nie da się usuwać niedrożności niczym innym. Poniżej przedstawiamy Ci sprawdzone domowe metody, aby udrożnić toaletę, a w dalszej części artykułu podpowiemy, jak je zastosować.

Poznaj domowe sposoby, aby przywrócić prawidłowe spłukiwanie wody w toalecie, którymi są:

  • płyn do mycia naczyń,
  • soda oczyszczona z octem,
  • chemiczny środek do udrażniania rur,
  • metalowy wieszak,
  • przepychacz,
  • sprężyna hydrauliczna,
  • butelka.

Płyn do mycia naczyń, aby odetkać WC

Zbyt duża ilość papieru toaletowego, którą zużyjesz i próbujesz spłukać jednorazowo, jest najczęstszą przyczyną zablokowania odpływu. Na szczęście, jest również najłatwiejszą do usunięcia. Czasem wystarczy wlać do miski WC sporą ilość płynu do mycia naczyń (około 1 szklanki) i pozostawić ją na 15-30 minut. Następnie spłukać ją, używając do tego około 5-6 litrów ciepłej wody. Najlepiej nabrać ją do wiadra i chlusnąć do wewnątrz muszli. Po kilku (3-5) minutach spłucz wodę, używając spłuczki. Jeśli zastosowanie płynu do mycia naczyń nie pomoże, przyczyna może być poważniejsza. Wówczas spróbuj innej metody.

Soda oczyszczona z octem na zapchany kibel

O właściwościach sody oczyszczonej i octu już nie raz czytałaś, jeśli śledzisz nasz blog regularnie. Pisaliśmy o nich, chociażby w artykule na temat “Jak pozbyć się grzyba ze ściany“. Tak czy inaczej, musisz wiedzieć, że sody i octu używa się nie tylko do gotowania, ale też do czyszczenia różnych powierzchni i właśnie udrożniania rur. Wsyp kilka łyżek sody (4-5) do toalety i zalej je szklanką octu. Odczekaj 3-4 minuty i spłucz wodę. Jeśli przyczyną zatoru był papier, tłuszcz lub drobne resztki jedzenia, powinno pomóc. Jeśli ta metoda się nie sprawdzi, wypróbuj kolejnej.

Chemiczny środek do udrażniania rur

Nie będziemy wymieniać z nazwy, nie chcąc nikogo faworyzować, ale po popularny granulat do udrażniania rur sięga wielu osób, borykających się z problemem zapchanej toalety. Jest on silnie żrący i doskonale radzi sobie z przedmiotami organicznego pochodzenia. Świetnie rozpuszcza odchody, resztki jedzenia i papier. Jednakże należy go używać bardzo ostrożnie. Po pierwsze trzeba chronić swoje drogi oddechowe, bo łatwo je podrażnić. Po drugie nie wolno przesadzać z jego ilością, gdyż można nim uszkodzić odpływ wykonany z tworzywa. Należy ściśle przestrzegać instrukcji na opakowaniu.

Przepychacz sanitarny do odtykania toalety

Lekko zatkaną toaletę możesz przepchać przy użyciu płynu do naczyń, sody lub środka udrażniającego, ale możesz także użyć także specjalnej przepychaczki, którą wiele osób ma w swoim domu lub mieszkaniu, zwłaszcza jeśli rury odpływowe są dość wiekowe. Jej gumowa końcówka, nazywana także przyssawką, powinna być wielkością dopasowana do średnicy otworu odpływowego w Twojej toalecie. Należy przyłożyć ją do niej i wykonywać energiczne ruchy “góra-dół”, aby poprzez ciśnienie wody odetkać zapchaną toaletę.

Butelka — jak odetkać kibel butelką?

Gdy nie masz w domu przepychaczki, możesz użyć zwykłej plastikowej butelki, choć będzie nieco trudniej. Weź butelkę po wodzie mineralnej lub napoju i odetnij jej dno. Następnie ponacinaj ścianki wzdłuż butelki na kilka centymetrów, tak, aby butelka wyglądała na lekko postrzępioną. Przyłóż ją do odpływu w toalecie tak, jak zrobiłabyś to przepychaczką i poruszaj energicznie, aby wytworzyć ciśnienie wody. W tym celu butelka u góry musi cały czas pozostawać zakręcona. Jeśli jednak ten sposób Ci nie pomoże. Spróbuj przepychać muszlę następnym, sprawdzonym przez nas sposobem.

Druciany wieszak na ubrania, aby przepchać sedes

Jeśli podane przez nas do tej pory metody nie przynoszą efektów, prawdopodobnie przyczyną zatkania toalety są wrzucone do niej śmieci takie jak środki higieny osobistej, nawilżane chusteczki, a być może także uchwyt na kostkę toaletową, który przypadkowo wpadł do odpływu. Wówczas pomocny może się okazać metalowy wieszak na ubrania. Rozłóż go, lekko zagnij na końcu i włóż do wewnątrz muszli klozetowej. Ruszaj nim energicznie, ale ostrożnie, tak, aby nie porysować toalety. W ten sposób łatwo wyciągniesz tamującego go przedmioty, o ile znajdują się całkiem blisko. Jeśli nie, potrzebujesz bardziej specjalistycznego sprzętu.

Sprężyna hydrauliczna, aby usunąć zator

Po sprężynę kanalizacyjną czy też spiralę może sięgnąć każdy. Wiele osób mających w domu wiekowe rury odpływowe, ma ją na swoim wyposażeniu, a jeśli nie, znajdziesz ją praktycznie w każdym markecie budowlanym. To dobry pomysł, aby sięgnąć po nią, zanim wezwiesz hydraulika. Sprężyny dostępne są w różnych długościach. Z reguły 3-5 metrów wystarczy, ale dobierz taką, która długością odpowiada odpływom w Twoim domu. Wsuń końcówkę sprężyny do miski WC i wepchnij w odpływ. Wsuń tyle, ile Ci się uda i obracaj jej rączką, aby poruszyć przedmioty tamujące przepływ wody.

Gdy sprawdzone sposoby na zatkany kibel zawiodą

Czasem nawet zastosowanie wszystkich metod po kolei może nie wystarczyć, aby udrożnić odpływ i móc korzystać z toalety. Wówczas jedyną opcją pozostaje skorzystanie z pomocy fachowca. Hydraulicy mają duże doświadczenie w tych sprawach, które dla nas nie tylko są dużym wyzwaniem, ale często powodują także odrazę. Ponadto każdy hydraulik ma narzędzia, które pomogą mu szybko pozbyć się problemu i które są znacznie skuteczniejsze niż domowe środki. Należą do nich choćby pompy, żmijki, czy też profesjonalne przepychacze do rur, a gdy toaleta będzie już sprawna, warto zadbać o to, aby nie doprowadzić do ponownego jej zapchania.

Co zrobić, aby nie przepychać, czyli jak zapobiegać zapychaniu toalety

Jeśli choć raz w życiu będziesz zmuszona czy też zmuszony przepychać toaletę, z pewnością będziesz bardziej ostrożny przy wrzucaniu do niego papieru i innych przedmiotów. Postaw obok muszli kosz na śmieci, zrezygnuj z nawilżanych chusteczek, a środki higieny osobistej takie jak waciki, płatki kosmetyczne czy patyczki wyrzucaj do kosza. Dzięki temu będziesz skutecznie zapobiegać tamowaniu wody w toalecie.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    jak czyścicć piekarnik
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

    Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
    18 marca, 2024
    Jak wyczyścić blachę z piekarnika przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    26 lutego, 2024
    Czym czyścić monitor. Czyszczenie monitora przy pomocy ściereczki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czym czyścić monitor? Sprawdzone sposoby

    O ile z obudową większość z nas nie ma problemu, o tyle, gdy przyjdzie nam wyczyścić ekran monitora, aby pozbyć...
    5 lutego, 2024
    Czyszczenie szyby kominka przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie szyby kominka — sprawdzone sposoby

    Jak tu się cieszyć pięknem żywych płomieni zamkniętych za szybką kominka, gdy przez zabrudzenia prawie wcale ich nie widać? Co...
    15 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić żyrandol. Mycie żyrandola przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić żyrandol kryształowy i mosiężny?

    Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale także dekoracyjny element wnętrza, który może dodać elegancji i uroku do każdego pomieszczenia....
    1 stycznia, 2024
    Jak wyczyścić toster przy pomocy gąbki.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

    Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
    2 października, 2023
    Jak wyczyścić kaloryfer przy przy pomocy gąbki i płynu.
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić kaloryfer? Poradnik czyszczenia grzejnika

    Choć kaloryfery pełnią głównie funkcję grzewczą, nierzadko gromadzą na sobie kurz i inne zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie grzejników nie tylko poprawia...
    18 września, 2023
    Męskie dłonie w pomarańczowych rękawiczkach czyszczące klimatyzator. Samodzielne czyszczenie klimatyzatorów.
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie klimatyzatorów – jak samodzielnie czyścić klimatyzator w domu?

    Chociaż klimatyzatory zapewniają nam komfort podczas upałów, wymagają regularnej konserwacji. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zadbać o swój klimatyzator? Przygotowaliśmy poradnik,...
    11 września, 2023

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Eko sprzątanie
    Akcesoria do sprzątania 2

    Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

    Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
    6 maja, 2024
    Sadzenie drzew owocowych
    Porady sprzątające

    Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

    Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
    29 kwietnia, 2024
    Jak prać buty w pralce i ręcznie
    Porady sprzątające

    Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

    Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
    22 kwietnia, 2024
    Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

    Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
    15 kwietnia, 2024
    Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
    Porady sprzątające

    Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

    Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
    8 kwietnia, 2024
    Czym czyścić drzwi?
    Porady sprzątające

    Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

    Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
    1 kwietnia, 2024
    Jak wyczyścić patelnię.
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
    25 marca, 2024
    Porządek w kuchni. Sprzątanie kuchni przez panią, która ma na rękach żółte rękawiczki i trzyma niebieską ściereczkę.
    Porady sprzątające

    Porządek w kuchni — jak go utrzymać?

    Utrzymanie porządku w kuchni to wyzwanie, z którym mierzy się każdy z nas na co dzień. Kuchnia jest sercem domu,...
    11 marca, 2024