Wyposażenie profesjonalnej firmy sprzątającej jest bezpośrednio uzależnione od świadczonych przez nią usług. Jeśli wybrany podmiot nie ogranicza się do sprzątania biur i mieszkań, ale proponuje też obsługę dużych hal czy terenów zielonych, musi posiadać więcej zróżnicowanych urządzeń i dodatków. Przyjrzyjmy się zatem, co jest niezbędne, gdy świadczy się profesjonalne usługi. Co obejmuje niezbędnik specjalisty?

1. Kosze

Podstawowym zadaniem praktycznie każdej ekipy sprzątającej jest zbieranie i usuwanie odpadów, które znajdują się w obiekcie. Aktualnym i powszechnym obowiązkiem jest segregacja. Podstawowy podział dotyczy:

  • plastiku i metali,
  • szkła,
  • papieru,
  • odpadów zielonych,
  • odpadów zmieszanych.

Dobrze jest dysponować koszami o optymalnie dobranej pojemności oraz z oznaczeniami, np. kolorystycznymi, które ułatwiają sprawną segregację. Niektóre firmy mogą stosować też dodatkowe wymogi dotyczące oddzielanie wybranych odpadów, dlatego firma sprzątająca tym bardziej powinna dysponować specjalnymi pojemnikami, które wygodnie się transportuje.

2. Wózek

Lekka, ale wytrzymała konstrukcja powinna wyróżniać wózek do sprzątania, czyli profesjonalne rozwiązanie stosowane powszechnie przez firmy świadczące usługi sprzątające. Jego skrętne koła i przemyślana budowa pozwalają na swobodne przemieszczanie się po całym budynku, nawet gdy jego układ jest niestandardowy i kłopotliwy. Wózek stosuje się po to, aby wygodnie i sprawnie przemieszczać wraz z wiadrami, pojemnikami, mopami, szczotkami i innego rodzaju akcesoriami oraz detergentami.

3. Zamiatarka 

O ile w domu czy małym biurze do zamiatania podłóg najzupełniej wystarczy zwyczajna miotła, o tyle na większych przestrzeniach nieocenioną pomocą jest profesjonalna zamiatarka. Mniejsze, tańsze urządzenia wyglądem i sposobem prowadzenia przypominają standardowe kosiarki. Z kolei większe maszyny, warte nawet kilkadziesiąt tysięcy zł, to pojazdy, którymi zamiata się np. posadzki hipermarketów i dużych hal.

4. Szorowarka

Kolejnym z profesjonalnych urządzeń powszechnie stosowanych przez profesjonalne firmy sprzątające jest szorowarka. Zgodnie z nazwą, jej podstawowe zadanie to precyzyjne i mocne czyszczenie powierzchni poprzez szorowanie. Zamontowane w sprzęcie szczotki pozwalają skutecznie zajmować się różnymi powierzchniami – od miękkich dywanów, po twarde posadzki. Zaletami wielu rozwiązań dostępnych na rynku są niewielka konstrukcja oraz intuicyjna obsługa.

5. Odkurzacz

Kolejnym elementem niezbędnika wyspecjalizowanej firmy sprzątającej jest odkurzacz – o bardziej zaawansowanej funkcjonalności niż modele sprzedawane klientom indywidualnym przeznaczone do zastosowań domowych. Odkurzacz na sucho wyróżnia się lekkością i poręcznością, ale profesjonaliści chętnie sięgają też po modele modułowe. Optymalna konfiguracja dostępnych elementów pozwala na realizację wielu różnych zadań, np. usuwanie cieczy czy pranie wykładzin i dywanów. Istnieją też typowe odkurzacze do zastosowań przemysłowych, o dużej mocy ssania i wyposażone w worki i filtry większe niż standardowe.

6. Parownica

Czy usługi profesjonalnych firm ograniczają się wyłącznie do pozbywania się kurzu i drobnych, najwidoczniejszych zabrudzeń? Nie! Klient może oczekiwać też m.in. skutecznego usunięcia z powierzchni mikroorganizmów, do czego wykorzystuje się parownicę. Przy jej zakupie trzeba zwracać uwagę na parametry dyszy, długość węża oraz moc grzałki. Im mocniejsza jednostka odpowiedzialna za generowanie pary, tym krótszy jest czas pracy. Polecane parownice są wyposażane w filtry zapobiegające odkładaniu się kamienia, co jest szczególnie ważne, gdy regularnie korzysta się z twardej wody.

7. Niezbędne dodatki i akcesoria

Wyposażeniem każdej profesjonalnej ekipy sprzątającej są też:

  • ręczniki papierowe,
  • rękawice ochronne,
  • chemia, preparaty, detergenty,
  • szczotki, szufelki, mopy, ścierki, worki.

8. Wyposażenie do zadań specjalnych

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, wyposażenie firmy sprzątającej w dużej mierze zależy od tego, czym dokładnie się ona zajmuje. Jeżeli w cenniku znajduje się np. porządkowanie zewnętrznych terenów firmy, musi posiadać sprzęt umożliwiający zbieranie liści, koszenie trawników, pielęgnację żywopłotów czy ciśnieniowe oczyszczanie kostki brukowej. Podobnie w przypadku np. w działalności firm sprzątających, które oferują czyszczenie przeszkleń na wysokościach, do czego są potrzebne nie tylko specjalne urządzenia, ale i zabezpieczenia chroniące pracowników.

Z usług firm zewnętrznych korzysta się nie tylko w biurach czy apartamentach. Gdy sprzątanie odbywa się np. w hali przemysłowej, ma to bezpośredni wpływ na dobór sprzętu i akcesoriów. Wszelkie niesprzyjające czynniki, np. kontakt z żrącymi substancjami, powinny przekładać się na odpowiednie skompletowane wyposażenia ekipy.

9. Podsumowanie

Firma sprzątająca powinna być profesjonalna pod wieloma względami, ale o jej poziomie świadczy w dużej mierze to, jakim sprzętem dysponuje. Zależność nasuwa się sama – skoro park maszynowy jest rozbudowany, szeroki są też możliwości świadczenia usług sprzątających. Efektywne i skuteczne czyszczenie powierzchni o dużej powierzchni jest praktycznie niemożliwe, gdy nie inwestuje się w specjalistyczny sprzęt.