Utrzymanie porządku na osiedlu to spore wyzwanie logistyczne składające się z wielu czynności. Z jakich obowiązków musi wywiązać się administracja? Jak wygląda proces sprzątania terenów wspólnoty mieszkaniowej? Dlaczego dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tych zadań profesjonalnej firmie sprzątającej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Obowiązki administracji wewnątrz budynków mieszkalnych 

Pierwszą rzeczą, którą powinien zająć się administrator, jest porządek wewnątrz budynków, przede wszystkim w przestrzeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe czy wejścia do bloków. Jego obowiązki obejmują zadbanie o czystość powierzchni oraz segregację i wywóz odpadów. Utrzymanie porządku obejmuje systematyczne czyszczenie i ścieranie za pomocą przeznaczonych do tego środków czystości wind, schodów, okien, drzwi, podłóg, poręczy czy ścian. Ponadto zarządca zajmuje się porządkowaniem śmieci, zbieraniem porozrzucanych ulotek, plakatów czy nieaktualnych ogłoszeń. Obowiązkiem administratora jest więc pilnowanie i utrzymanie wysokiego poziomu czystości, ale i troszczenie się o ogólną estetykę pomieszczeń i przestrzeni wspólnego użytku poprzez wykonywanie prac remontowych i czynności, które mają na celu usunięcie usterek i niedoskonałości.

Utrzymanie porządku na terenie osiedla

Opieka nad zewnętrznymi terenami osiedla również leży w gestii zarządców administracji. W skład ich obowiązków wchodzi więc przede wszystkim:

  • zbiórka śmieci i innych nieczystości, na przykład poremontowego gruzu,
  • zamiatanie chodników i placów wokół wejść do budynków,
  • opieka nad placami zabaw, miejscami parkingowymi czy stanem dróg dojazdowych do budynków,
  • kontrola i wymiana zniszczonych czy zużytych akcesoriów, takich jak na przykład kosze nie śmieci.

Konieczność wykonywania dodatkowych czynności nierozerwalnie łączy się z porami roku, przede wszystkim z zimą i jesienią. Zarządca wspólnoty mieszkaniowej odpowiada m.in. za zbieranie i utylizowanie liści opadłych z drzew i porządkowanie połamanych gałęzi, a w przypadku większego zagrożenia, na przykład zwisającego niebezpiecznie konara – oznakowanie miejsca i wynajęcie odpowiedniego podmiotu, który zajmie się rozwiązaniem problemu. Podobnie jest w przypadku trawników, krzewów czy piasku w piaskownicach. To administrator powinien zająć się koszeniem traw, przycinaniem krzaków, pielęgnacją kwiatów oraz zabezpieczeniem roślin przed nadejściem zimy.

No właśnie, zima. Ta pora roku również niesie za sobą dodatkowe obowiązki. Jak można się domyślić, chodzi o systematyczne odśnieżanie chodników i placów oraz dróg wewnętrznych, posypywanie powierzchni solą lub piaskiem, a także usuwanie nadmiernych ilości śniegu z dachów. Na bieżąco trzeba się pozbywać również niebezpiecznych dla przechodniów i mieszkańców sopli zwisających z dachów czy rynien.

Firma sprzątająca – dobre rozwiązanie

Za realizację wszystkich opisanych wyżej czynności odpowiada administrator, ale rzecz jasna nie jest w stanie zrobić wszystkiego sam. Niekiedy wynajmuje do tego podwykonawców, co jest dosyć skomplikowane i wymagające pod kątem organizacyjnym. Słuszna jest więc myśl, że warto wynająć jedną, profesjonalną firmę sprzątającą, która w sposób kompleksowy zajmie się wymaganymi czynnościami. Agencja sprzątająca oferuje usługi na bardzo wielu polach, więc bez trudu można znaleźć taką, która zatroszczy się o utrzymanie czystości na wszystkich płaszczyznach. Ten warunek spełnia nasza firma, dlatego w razie potrzeby zapraszamy do współpracy.

Dlaczego warto współpracować z firmą sprzątającą?

Nawiązanie współpracy z jedną firmą sprzątającą daje administracji osiedla komfort zarządzania, ponieważ łatwiej mu kontrolować realizację powierzonych zadań i organizować wszystkie inne czynności. Ponadto współpraca z jedną agencją wiąże się nierzadko z korzystniejszymi warunkami finansowymi niż wynajmowanie podwykonawców czy sprzątanie we własnym zakresie.

Wybierając fachową firmę sprzątającą, zyskujesz pewność, że powierzonymi zadaniami zajmą się wykwalifikowani pracownicy, którzy znają metody działania i potrafią efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Nie martwisz się o sprzęt ani odpowiednie środki chemiczne czy detergenty, ponieważ tym także zajmują się osoby sprzątające. Doświadczenie pozwala im na skuteczne i bezpieczne przeprowadzanie porządków m.in. dlatego, że ich wiedza minimalizuje ryzyko zniszczenia danych powierzchni.

Współpraca z firmą sprzątającą to z wielu względów opłacalna decyzja. Ogrom prac, które wiążą się z utrzymaniem osiedla w czystości, wymaga prawidłowego podejścia, więc warto zaufać profesjonalistom z branży. Pamiętaj, żeby podczas poszukiwań zwrócić uwagę na doświadczenie pracowników, przyznane certyfikaty, używany sprzętu oraz kwalifikacje. Pod każdym z tych względów nasza firma zapewnia najwyższy profesjonalizm, dlatego zapraszamy do współpracy!