Wielu osobom wydaje się, że sprzątanie to nic trudnego. Jednocześnie jednak okazuje się, że mało kto lubi robienie domowych porządków – obowiązek ten traktuje się raczej jako przykrą konieczność. Dlaczego? Ponieważ doprowadzenie domu do czystości wbrew pozorom wcale nie jest takie proste, a nagminnie popełniane błędy dodatkowo utrudniają zadanie. Jakich błędów należy zatem unikać, żeby znacząco przyspieszyć przeprowadzanie porządków? Sprawdź poniżej. 

1. Nieprawidłowe korzystanie z preparatów

To błąd popełniany bardzo często. Wiele osób wychodzi z założenia, że nie opłaca się kupować specjalistycznych preparatów, a wszystkie podłogi czy blaty można przetrzeć szmatką zanurzoną w wodzie z tym samym płynem. Jest to jednak działanie bardzo nierozsądne, ponieważ wcześniej czy później doprowadzi do zniszczenia danych powierzchni. Istnieje różnica pomiędzy drewnianymi podłogami a tymi z kamienia czy płytek. Nieuwzględnienie charakterystycznych właściwości powierzchni może spowodować także zniszczenie innych sprzętów, jeśli zdecydujesz się przykładowo na czyszczenie urządzeń elektronicznych za pomocą standardowych detergentów. 

Niewłaściwe jest także porcjowanie preparatów. Dozowanie środka w większych ilościach nie sprawi, że będzie działał bardziej skutecznie. Istotne jest też to, w jaki sposób środki czyszczące są aplikowane. Warto sprawdzić, jakie są zalecenia, jednak poleca się nakładanie produktu na szmatkę czy gąbkę, a nie bezpośrednio na armaturę lub meble, ponieważ może to spowodować powstanie nieestetycznych i trudnozmywalnych śladów.

2. Za dużo wody

Bardzo wilgotna szmatka teoretycznie o wiele lepiej radzi sobie z zaschniętymi brudem i smugami, jednak nie można zapomnieć, że zbyt duża ilość wody negatywnie wpływa na stan parkietów, paneli czy drewnianych elementów. Jeśli chcesz uniknąć problemów z przegniciem lub wypaczeniem podłóg, oszczędnie korzystaj z wody, a szmatkę dokładnie wyciskaj – lekko wilgotna w zupełności wystarczy.   

3. Zbyt rzadka wymiana ścierek i wody

Aby sprzątanie było efektywne, musi odbywać się przy użyciu czystych akcesoriów. Tymczasem często zapomina się o regularnej wymianie ściereczek i wody i na jednym zestawie sprząta się połowę mieszkania. To błąd, ponieważ wszędzie roznosi się brud charakterystyczny dla danych pomieszczeń, a poza tym obniża się skuteczność. Warto pamiętać również o tym, że niektóre zanieczyszczenia będą na szmatce mało widoczne, jednak nie znaczy to, że jest ona czysta.

4. Używanie akcesoriów niskiej jakości

O efektywności sprzątania stanowią rozsądnie rozplanowane czynności, ale też jakość używanych akcesoriów. Dlatego dobrze będzie, jeśli wyposażysz się w sprawdzone środki czystości oraz przyrządy, które pomogą Ci w doprowadzeniu mieszkania do porządku. Mowa tu przede wszystkim o czystych i nowych szmatkach, gąbkach i ściereczkach. Nagminne używanie zniszczonych już akcesoriów, słabych detergentów czy zimnej wody jest złym pomysłem. Zainwestuj kilka złotych w skuteczne preparaty i dobry sprzęt. Na rynku pełno jest wysokojakościowych nakładek do mopów oraz ściereczek z mikrofazy, które świetnie zbierają brud i nie pozostawiają smug ani drobinek kurzu.

5. Nieprawidłowa kolejność działań

Dysponując dobrymi akcesoriami, pamiętaj o prawidłowej kolejności działań. Obowiązuje jedna sprawdzona zasada – sprzątamy od góry do dołu. Dzięki temu oszczędzisz czas i energię, ponieważ nie dodajesz sobie pracy. Bezsensowne jest przecież rozpoczęcie sprzątania od odkurzenia podłóg, jeśli w planach ma się ścieranie kurzu czy mycie okien.

6. Mycie okien w słońcu

Piękna, wiosenna pogoda zachęca do porządków, również do umycia okien czy przeszklonych drzwi balkonowych. Co w tym złego? Przecież właśnie w słoneczny dzień najlepiej widać wszelkie zabrudzenia. Okazuje się jednak, że po zakończonej pracy najprawdopodobniej… nadal będzie je widać. Dlaczego? Promienie słoneczne przyspieszają wysychanie płynu na nagrzanym szkle przez co bardzo trudno będzie Ci wyczyścić szybę. Nawet jeśli usuniesz brud, na szkle pozostanie wiele smug i śladów.

7. Brak odpowiedniej pielęgnacji powierzchni kuchennych

To miejsce o szczególnych wymaganiach. Powierzchnie kuchenne należy utrzymywać w nieskazitelnej czystości praktycznie cały czas, ponieważ to tam przygotowujemy posiłki. Bardzo ważne jest więc zapewnienie sobie higienicznych warunków. Zwróć uwagę, że oprócz wyczyszczenia blatów standardowymi środkami czystości należy używać także środków dezynfekujących, które usuną z powierzchni bakterie i groźne mikroorganizmy. 

8. Pośpiech

Czyszczenie „na szybko” rzadko kończy się dobrze. Aby cieszyć się z efektów sprzątania, trzeba poświęcić na nie odpowiednią ilość czasu. Czynności wykonywane w pośpiechu wykluczają dokładne uporanie się ze wszystkimi zabrudzeniami i sprzyjają powstawaniu smug. Co więcej, wiele preparatów należy po aplikacji pozostawić na powierzchni na kilkanaście minut, żeby miały szansę zadziałać. Tymczasem wiele osób od razu zabiera się za szorowanie, zbierając tym samym większość środka, a już chwilę później go spłukując.