Outsourcing rozmaitych usług, w tym sprzątających, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców, choć wciąż wielu z nich nie zdecydowało się na nawiązanie tego typu współpracy. W poniższym artykule tłumaczymy, jak działa firma sprzątająca, dlaczego warto z nią współpracować oraz jakie korzyści wynikają z przyjętych przez nią metod działania.

Doskonała organizacja pracy firm sprzątających

Firmy sprzątające świadczą usługi sprzątania czy porządkowania budynków klientów – zarówno indywidualnych, ale przede wszystkim biznesowych oraz instytucjonalnych. Oznacza to, że można im powierzyć jednorazowe lub regularne sprzątanie prywatnego domu, sprzątanie biura, sprzątanie firmowego magazynu czy urzędu. Większe przedsiębiorstwa z tej branży rozwijają wachlarz swoich możliwości, oferując np. prace ogrodowe, profesjonalną dezynfekcję czy usługi administracyjne oraz związane z ochroną.

Podstawowym atutem firm sprzątających jest ich świetna organizacja pracy i dostęp do specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi. Kluczem efektywnego świadczenia usług w konkurencyjnych cenach jest takie dysponowanie zasobami, by obsłużyć jak najwięcej klientów. Przedsiębiorstwa z tej branży wiedzą, jak układać harmonogram dnia, tygodnia czy miesiąca, dysponują sprawnymi samochodami, elastycznie dostosowują się do potrzeb klientów.

Masz więc pewność, że samo sprzątanie ze strony profesjonalnej firmie nie rozciągnie się w czasie. Będzie zrealizowane bardzo sprawnie, bo zewnętrznym pracownikom zależy na tym, żeby sprawnie uporać się ze zleceniem. A czy nie odbija się to na jakości ich pracy? Nie powinno, dlatego że firmy sprzątające dbają o swoją renomę. Mają świadomość, że niedopełnienie warunków umowy oraz indywidualnych ustaleń, jak i rażące błędy, są podstawą do zerwania współpracy. A konkurencja w branży jest, jak już wspomnieliśmy, dość spora.

Zamiast zatrudniać, wynajmujesz

Jedną z podstawowych zalet outsourcingu usług sprzątania jest fakt, że nie musisz zatrudniać odpowiedzialnych za to osób na stałe. Dawniej była to standardowa praktyka w większych firmach. Jako przedsiębiorca masz świadomość, że każde nowe stanowisko oznacza konieczność regularnej wypłaty pensji, opłacenia wszystkich składek i załatwiania formalności, tymczasem wybór zewnętrznej firmy to wygoda i oszczędność. Po prostu płaci się fakturę, np. na koniec miesiąca czy ustalonego okresu rozliczeniowego, i o niczym więcej nie trzeba pamiętać.

Analogicznie w przypadku usług firm sprzątających dla klientów prywatnych. Dobrze wiesz, jak wiele czasu zajmuje utrzymanie porządku w prywatnej przestrzeni, np. mieszkaniu w kamienicy. Im więcej metrów kwadratowych posadzek, okien, mebli, tym więcej angażujących i męczących czynności do wykonania. Jeżeli wybierasz firmę sprzątającą, możesz poświęcić wolny czas na pracę zarobkową, odpoczynek, hobby czy inne obowiązki. Choć to dodatkowy wydatek w domowym budżecie, w ogólnym rozrachunku pod wieloma względami opłacalny i racjonalny.

Wyposażeni, by działać profesjonalnie

Każda firma sprzątająca inwestuje w:

  • profesjonalne maszyny, np. do mycia podłóg, odkurzacze, dmuchawy, szorowarki, roboty,
  • specjalistyczną chemię i detergenty do skutecznego czyszczenia różnych powierzchni,
  • odzież ochronną,
  • dodatkowe gadżety, narzędzia, akcesoria – wszelkie produkty usprawniające pracę i ulepszające efekt końcowy.

Wybierając outsourcing, nie musisz zatem inwestować w żaden sprzęt – a jest to duży wydatek, szczególnie w przypadku profesjonalnych maszyn. Oszczędzasz też miejsce w budynku, ponieważ nie musisz wygospodarowywać dodatkowej przestrzeni, osobnego pomieszczenia na przechowywanie urządzeń czy detergentów.

Niezawodne doświadczenie – widoczny efekt

Czyste, zadbane wnętrza są jednym z filarów budowania wizerunku w każdej branży, szczególnie gdy prowadzi się biuro czy sklep. Nie chodzi zresztą tylko o odczucia klientów czy kontrahentów. Przede wszystkim Twoi pracownicy potrzebują odpowiednich warunków do wypełniania swoich codziennych obowiązków. Nieprzypadkowo to właśnie w posprzątanych, uporządkowanych, czystych pomieszczeniach pracuje się efektywnie i z odpowiednią motywacją.

Kolejnym z walorów zewnętrznej firmy jest doświadczenie osób, które każdego dnia podejmują się sprzątania różnego rodzaju powierzchni i obiektów. Dzięki temu żadna, nawet najbardziej nietypowa sytuacja nie jest zaskoczeniem czy problemem.

Podsumowanie – 5 najważniejszych powodów, dla których warto wybrać usługi sprzątające

  1. Oszczędność pieniędzy – brak konieczności zatrudniania na stałe, opłata w ramach abonamentu lub na podstawie jednorazowej faktury.
  2. Oszczędność czasu i energii – zewnętrzni fachowcy biorą na siebie czynności, których nie musisz wykonywać samodzielnie ani angażować do nich pracowników kosztem ich podstawowych obowiązków.
  3. Profesjonalne wyposażenie w maszyny i chemię czyszczącą gwarantuje w pełni satysfakcjonujące efekty usługi.
  4. Doskonała organizacja pracy – terminowe i sprawne realizowanie usług.
  5. Elastyczność w wyborze usług i firm – duża konkurencja na rynku.